Carmelo Anthony super-star, San Antonio Spurs super-team

26

chicago bulls @ new york knicks 99-100 (OT)

Thriller! Do drużyny z Chicago nareszcie powrócił MVP Derrick Rose. Nie było go przez dwanaście spotkań, a tymczasem Byki w dalszym ciągu są najlepszą drużyną NBA (bilans 43-14). Jak powiedział, nasz ulubieniec, Jeff Van Gundy: “ich sukces opiera się na dyscyplinie, defensywnym nastawieniu oraz wszechstronnej kadrze graczy”. Co ciekawe, podobnie zaczyna dziać się w Nowym Jorku. Od kiedy drużynę objął coach Mike Woodson, Knicks pozwalają przeciwnikom zdobywać najmniej punktów w lidze (średnia 87,8). Są na drugim miejscu jeśli chodzi o skuteczność z gry rywali (42%), skuteczność za trzy punkty (28%) oraz drudzy jeśli chodzi o średnią przechwytów w NBA (9,5). Ich obrona staje coraz solidniejsza, czego efektem była choćby wczorajsza pierwsza połowa. Knicks zaczęli od prowadzenia 20-4, naciskając lekko zardzewiałe i pogubione Chicago oraz zdobywając łatwe punkty z kontrataku. Od samego początku meczu nie do zatrzymania był też Carmelo Anthony (22 punkty w samej tylko pierwszej połowie).

W trzeciej kwarcie nareszcie “rozbujał się” Derrick Rose (29 punktów, 6 zbiórek), trzykrotnie trafił z dystansu, agresywnie atakował kosz i skupiał na sobie obrońców, dzięki czemu więcej swobody mieli m.in. Noah i Boozer. Pod koniec “trzeciej rundy” Bulls wyszli nawet na trzypunktowe prowadzenie. W ostatniej odsłonie Byki przycisnęły jeszcze mocniej. Trafiali: Watson, Korver, Boozer, Rose w akcji 3+1, i nieoczekiwanie zrobiło się  89-80 dla gości. Wówczas stery w Madison Square Garden przejął Carmelo Anthony zdobywając siedem ostatnich punktów czwartej kwarty i doprowadzając do remisu. Przyznacie, ta ostatnia tripla przed twarzą Taja Gibsona była naprawdę bezczelna. To nie jest tak, że Melo (43 punkty) czeka na obwodzie na podanie i rzuca z wolnych pozycji. On kozłuje piłkę przez całe boisko, krzyczy: “izolacja” i mimo, że obrona wie, że będzie rzucał, nic na to poradzić nie zdąży. W dogrywce Knicks także przegrywali, zanim pięć kolejnych punktów Anthony’ego nie zakończyło meczu, w tym jeszcze jedna bezczelna trójka, na 8 sekund przed końcem. Kozak!

Mimo wszystko Bulls zagrali kiepsko. Odrobili co prawda 21-punktowy deficyt w drugiej połowie, jednak popełniali zbyt wiele strat (8 zaliczył sam D-Rose) a także, a może przede wszystkim, przestrzelili cztery kolejne osobiste w samej końcówce czwartej kwarty. Knicks otrzymali szansę i skwapliwie z niej skorzystali. Cieszy nas ten wynik, to NBA, tu każdy może wygrać z każdym. O Bulls jesteśmy spokojni, poradzą sobie, tymczasem Knicks nabierają pewności siebie, widzą efekty dodatkowej pracy, którą wykonują w obronie i choć jeszcze trochę brakuje im do elity – przy takiej dyspozycji Carmelo – potrafią wygrać z każdym. Ciekawa ekipa, oby awansowali, bo Milwaukee wciąż depcze im po piętach w walce o ósme, premiowane awansem do playoffs miejsce.