Drugie zwycięstwo Polaków: ogrywamy gospodarzy mistrzostw

66

Lecimy z tematem, drugie spotkanie Polaków na mistrzostwach świata. Gramy z gospodarzami turnieju. Obawiać się należy zręczności i nienagannego przygotowania. Najgroźniejszy aspekt to dwaj środkowi:

• Yi Jianlian: 31-letni, 212 centymetrów, weteran parkietów z przeszłością w Bucks, Nets, Wizards i Mavs
  • Qi Zhou: 23-letni, 216 centymetrów, chiński Dirk, sprawnie biegający z piłką, oddający rzuty z 3 piętra

Zaczynamy tę samą piątką co ostatnio: Slaughter, Ponitka, Waczyński, Cel i Hrycaniuk. Rywale niesieni dopingiem świetnie dysponowani. Wierzcie lub nie wierzcie, nawet chińskie Twin Towers bije nas zza łuku. Dziesięcioma punktami przegrywamy po I kwarcie, mamy problemy z przekazaniem krycia. No cóż, nie jesteśmy potęgą defensywy, od początku było wiadomo, że sukcesy kadry Taylora opierać się będą na skuteczności rzutów. Póki co jest słabo: 1/7 z dystansu. Z pewnością jednak…

Chiny to rywal w naszym zasięgu

Kluczem dla naszych są rotacje obronne, zwłaszcza z pomocy. Musimy podwajać chińskich środkowych ustawionych tyłem do kosza. Różnicę w obronie robią na pewno Michał Sokołowski i Mateusz Ponitka, z racji wszechstronności. Są na tyle mobilni by wychodzić na obwód, a jednocześnie nie stanowią rażącego mismatchu stojąc na nogach przy wysokich.

Ponitka odpowiada atletycznym wjazdem pod kosz pasem środkowym. Jestem pod nieustannym wrażeniem jego motoryki i charakteru. Momentami wygląda to naprawdę obiecująco.

Chińczycy nie są tuzami gry 1-na-1, polegają na przewagach fizycznych dwójki środkowych. Yi pod dziurą oraz sprawny Zhou na półdystansie niemożliwi są do zatrzymania. Co jeszcze? Rywale szybko przechodzą z obrony do ataku, grają bardzo fizycznie, ale póki co w II kwarcie korzystamy ze sporej liczby fauli. Połowa kwarty, a my już jesteśmy na bonusie! Korzystamy, lecą kolejne faule i rzuty wolne.

Swój moment mistrzostw zalicza najmłodszy gracz turnieju Olek Balcerowski. Nie tylko zneutralizował wielkiego Yi, ale trafia z rogu parkietu. Oby była to trójka, która zapewni mu angaż w NBA!

Gramy także na dwóch wysokich z Olkiem i Hrycaniukiem. Odrabiamy straty, ciągnie nas konduktor, cichy bohater pierwszego meczu AJ Slaugher. Dwa kolejne step backi dodają nam skrzydeł. I znów ten efektowny Ponitka, wychodzi do piłki wzorem największych gwiazd basketu, znów wjeżdża środkiem po punkty i faul! Pierwszą połowę kończymy jak profesorowie: 11-0! Prowadzimy trzema punktami do przerwy.

Let’s go boys!

Trwa walka cios za cios. Męczy nas Yi, który ma jednak na koncie 3 faule. Mimo wszystko pochwalić muszę Damiana Kuliga, prócz kolejno wyłapanych zbiórek w ataku, wchodzi pod kosz w swoim nieśpiesznym stylu 😛 W międzyczasie za faule spadł pierwszy playmaker Chińczyków, Ailun Guo. W pierwszym meczu dał 17 punktów i 8 asyst, więc jesteśmy w dobrej sytuacji.

Slaughter przy ogłuszającym dopingu trybun wychodzi w górę i z zimną krwią trafia zza łuku. Prowadzimy 50:48 Intensywna obrona Polaków, szaleńczo rotujący Ponitka wymusza błąd kroków, wcześniej pięknie asystował w tłoku podkoszowym do Balcerowskiego. Slaughter wychodzi w górę po zasłonie. Pali tróję! Proszę Państwa przejmujemy inicjatywę w tym spotkaniu: 55-49!

Niestety kolejne faule kosztują nas utratę zaliczki. Kolejni polscy środkowi łapią przewinienia. Chiny stają strefą, ale rozrzucamy piłkę, Adam Waczyński penetruje w poprzek boiska, piłkę dobija świeżo wprowadzony Dominik Olejniczak. Brawo! Brutalnie rozegrana ostatnia akcja, ale wciąż jesteśmy na prowadzeniu 57:54.

Polish pride

Ostatnią kwartę rozpoczyna Ponitka efektownym blokiem no i punktami po drugiej stronie parkietu. Obu stronom brakuje skuteczności, niewykorzystane okazje, puste posiadania. Mike Taylor bierze czas.

Jest akcja dwójkowa Slaughtera i Kuliga, jest dobrze, trzeba to dociągnąć. Sześć minut do zakończenia spotkania.

Zmęczenie na twarzach obu stron, arbitrzy zaczynają odważniej gwizdać każdy kontakt z dala od piłki, Chiny na bonusie, ale rzuty wolne pudłują. Potrzebujemy punktów, niestety Kulig kolanem wybija piłkę w aut. Nie ma co szukać zwycięstwa u sędziów. Slaughter pudłuje z ósmego metra, próbował przełamać, trudno. Coraz bardziej nerwowo na placu, Chińczycy dochodzą na 1 punkt, kryją nas na całym boisku!

Ponitka 100% pozycja, pudłuje. Zbyt wiele sił kosztuje go walka. Trybuny szaleją, bo leci trójka gospodarzy, obejmują dwupunktowe prowadzenie. Wierzę, że nasi nie skapitulują w obliczu presji. Slaughter ryzykuje podanie w poprzek, traci piłkę. Chińczycy ponawiają akcję, są dwa punkty. Odpowiada nasz lider Mateusz Ponitka, w kolejnej akcji wchodzi pod kosz… faulowany.

Po przerwie na żądanie pudłuje dwa wolne, ale bronimy. Tym razem na linii rzutów wolnych stoi Slaughter. 1/2!

Sokołowki ukarany przewinieniem technicznym za symulację faulu. Auć. Yi wbija nam sztylet za trzy punkty. No i co? Trójką odpowiada AJ Slaughter! Zatrzymujemy Chińczyków podwojeniem. Błąd 24 sekund czasu akcji. Mamy 67 sekund by odrobić dwa punkty. Sokołowski pudłuje, bronimy. Faul w ataku, sfrustrowany Zhou w spięciu z Sokołowskim nie wytrzymuje nerwowo. 32 sekundy do końca, Taylor bierze ostatnią dostępną przerwę.

Slaughter… pudłuje. Nie potrafimy zatrzymać gry. W końcu jest faul, Zhou wykorzystuje jedną z dwóch prób. A więc trzy punkty straty, zbiórka Ponitki ale natychmiast faulowany. Wojna nerwów rozpoczęta. 2/2 Ponitki.

• 1 punkty straty: dwanaście sekund do końca, piłka Chińczyków
  • sędzia DRUKUJE mecz po raz pierwszy, faul z kapelusza Mateusza Ponitki
  • sędzia DRUKUJE mecz po raz drugi, dwa zamiast trzech rzutów wolnych Slaughtera

Ponitka WYRYWA piłkę, leci od kosza do kosza po wsad FAULOWANY! Coś niesamowitego, kocham tego chłopaka!!! Traf mi tylko dwa wolne Mateuszek! Ale co to, naderwana siatka, nie ma na sali chętnego by ją naprawić. Sędziowie czekają. Przerwa trwa, Ponitka stygnie. Ma przed sobą dwa wolne. W końcu…

Ponitka vs 19 tysięcy gardeł

Pierwszy celny. Drugi… spudłowany. A więc dogrywka. A w niej: stres gigant, strata goni stratę. Kulig nie nadąża w obronie, rywale wyraźnie szukają go w ataku. Szczęśliwie tracimy tylko 1 punkt. Rzuty wolne Hrycaniuka: 2/2!

Waczyński znów nie wytrzymuje nerwowo, fauluje w ataku, Ponitka na siłę, Slaughter to samo, echh. Chińczycy pogubieni, jest przechwyt, Ponitka znów stanie na linii wolnych: 2/2!

Chiny pod ścianą, długo grają, rozrzucenie do rogu…remis… 35 sekund do końca meczu, Slaughter szuka miejsca, podanie do Kuliga, ten spacerkiem w strefę podkoszową, kończy reverse layup!!!

10 sekund Chińczyków… wymuszamy błąd 5 sekund!!! Ponitka faulowany, wykorzystuje jedną próbę. Mamy trzy punkty zaliczki, na zegarze 7 sekund do końca. Koniec kurXXa!

Drugie zwycięstwo Polaków: ogrywamy gospodarzy mistrzostw!