fbpx

Fear The Beard: historyczna seria Jamesa Hardena

34

W NBA co jakiś czas wybucha pewnego rodzaju szajba, spowodowana jakimiś niebagatelnymi osiągnięciami drużyny lub pojedynczego zawodnika. Na przestrzeni kilku ostatnich sezonów było takich wydarzeń naprawdę sporo. Wspomniałbym chociażby Linsanity albo pamiętną serię Kevina Duranta w sezonie 2013/2014:

/www.gwiazdybasketu.pl/history-on-the-line/

Z zapartym tchem śledziliśmy rekordowych (73-9) Golden State Warriors, pogoń za średnimi triple-doubles Russella Westbrooka i cały szereg innych rekordów i statystycznych ewenementów. W tym sezonie, prócz budzącego wielkie nadzieje debiutanckiego sezonu Luki Doncica, na czoło wysuwa się gęsta czarna broda, czyli historyczna seria Jamesa Edwarda Hardena Juniora. O kilku jej aspektach pisałem w niedawnym NPAW:

 1. 52.2 punktów: średnia ostatnich pięciu meczów
 2. ZERO asyst od kolegów w ostatnich pięciu meczach
 3. PIERWSZY w historii gracz, który oddał 20 wolnych i 20 trójek w meczu
 4. PIĄTY gracz w historii, który barierę 60 punktów przekracza więcej niż raz
 5. 21 spotkań z rzędu, w których przekracza barierę 30 punktów.

Od czasu tego podsumowania Brodacz rozegrał kolejnych pięć meczów lecz tempa zwalniać nie zamierza. To już 26 spotkań z wynikiem 30+. Czym jeszcze wyróżnia się ta seria?

#Średnia

James Harden przewodzi NBA pod względem średniej punktowej na mecz. Jego wynik (36.3) jest o 7 punktów wyższy od zdobyczy Stephena Curry czy Anthony’ego Davisa, którzy są na kolejnych pozycjach. Przepaść? Nic dziwnego. Jedynie Wilt Chamberlain (pięciokrotnie) Michael Jordan (37.1) i Elgin Baylor (38.3) zdołali zakończyć sezon z wyższą przeciętną.

Michael Jordan w rekordowym pod względem średniej punktowej sezonie 1986/87.

Średnia stycznia to w przypadku Hardena oszałamiające 43.6 punktów. Skandal! Nikt nie zanotował podobnego wyczynu od przeszło 55 lat. Ostatni był Wilt Chamberlain, który zaliczył 45.8 punktów w marcu 1963 roku.

#On sam

Gdy tydzień temu pisałem, że Harden nie zdobył kosza po asyście od pięciu kolejek, byliście zdziwieni, ale nie dodałem, że ta passa trwała przez kolejnych 261 punktów zawodnika.

#Najlepszy strzelec

Harden z pewnością celuje w tytuł króla strzelców, zostawiając konkurencję daleko w tyle. W tym sezonie nie będziemy mieć do czynienia z żadnym wyrównanym wyścigiem o ten tytuł, jak to bywało niegdyś np. z Shaqiem i Robinsonem albo Durantem i Bryantem.

/www.gwiazdybasketu.pl/najlepsze-pojedynki-o-tytul-krola-strzelcow-nba/

W tym roku Harden nie ma konkurencji. Mówimy, że to już 26 meczów na poziomie 30+ ale jego średnia w tym czasie to… 43.1 punktów na mecz! Biorąc pod uwagę historyczne seriale na poziomie 30+ Harden ze swym wynikiem ustępuje już tylko Chamberlainowi. Jego wynik nie jest jednak drugi a… trzeci.

Sezon oraz liczba meczów powyżej trzydziestki:

 • Wilt Chamberlain 1961/1962 (65)
 • Wilt Chamberlain 1962/1963 (31)
 • James Harden 2018/2019 (26 i trwa)
 • Wilt Chamberlain 1959/1960 (25)

#Mecze powyżej 50+

Harden zaliczył w tym sezonie już pięć meczów powyżej 50 punktów. Miał też serię pięciu meczów, w których jego średnia wyniosła 52.2 ppg. Taki wyczyn udał się wcześniej Wiltowi (116 spotkań) Kobe (dwukrotnie w 2007 roku) oraz Elginowi Baylorowi. Harden stał się również piątym zawodnikiem, który zdobył 60+ więcej niż raz. Inni na tej liście to Wilt The Stilt (32) Kobe (6) Jordan (5) i Baylor (4).

Wszelkie meczowe rekordy strzeleckie bledną wobec zdobyczy Chamberlaina.

#Usage rate

Harden kończy (rzutem, stratą, faulem) aż 40.6% akcji zespołu, a to najwyższy wynik w NBA. Do historycznego rekordu Westbrooka sprzed dwóch lat (41.7) jeszcze trochę brakuje, ale mimo wszystko wynik należy uznać za imponujący.

#Minuty

Z wynikiem 37.4 Harden lideruje całej NBA. Wielu komentatorów, a zwłaszcza sympatyków Houston bardzo leży na sercu ta statystyka. Jest obawa, że Harden pędząc tak szaleńczo przez 82 kolejki sezonu zasadniczego do playoffs dowlecze się na ostatnich nogach. Coach MDA jest jednak zdania, że nic takiego nie będzie mieć miejsca, a kalkulacje i oszczędne gospodarowanie potencjałem mija się z celem i może odbić się czkawką:

Nie da rady powiedzieć “bądźmy ostrożni, wejdziemy z ósmego do playoffs i wystarczy. Równie dobrze możemy odpaść w pierwszej rundzie i na co to całe oszczędzanie sił?

Warto zauważyć, że Houston grają znacznie wolniej niż w minionym sezonie. Warto także dodać, że przecież D’Antoni to nie Thibodeau i jego podopieczni nie są zajechani jak striptizerka po kawalerskim, bo wiedzą jak oszczędzać siły. Rakiety kontynuują przyjętą w zeszłym sezonie taktykę, by zawieszać odbywanie porannego treningu w dni meczowe. Również, jeśli kalendarz na to pozwala, na meczach wyjazdowych stawiają się dzień wcześniej, żeby noc spędzić już w miejscu docelowym i dobrze wypocząć. Szerzej pisałem o tym tutaj:

/www.gwiazdybasketu.pl/we-talkin-bout-practice-ciekawostki-treningowe-nba/

#Trójki i step back

Harden jest zawodnikiem, który oddaje najwięcej trójek w NBA. Prowadzi jednocześnie w trafieniach i pudłach zza łuku. Na swym koncie ma już 241 trafień, a drugi Curry 215. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest step back zza łuku:

PJ Tucker na łamach Sports Illustrated obwołał ten rzut zagraniem nie do obrony:

Broniąc tej akcji jesteś niżej niż on i nawet jeśli nie dotkniesz żadnej z jego rąk, to trącisz jego nogę i w ten sposób popełniasz faul. Sędziowie to gwiżdżą.

Warto zwrócić uwagę, że Harden jeszcze rok temu oddawał zaledwie 0.9 takich rzutów w meczu. W tych rozgrywkach jest to już ponad 6 takich rzutów, czyli blisko połowa jego trójek (13.3)

#For the team

Cały ten ambaras nie miałby racji bytu, gdyby nie szły za tym wyniki zespołu. Tymczasem Rockets, pomimo straty Trevora Arizy, Luca Mbah-A-Moute, Carmelo Anthony’ego (dobra, wiem) Clinta Capeli i Erica Gordona, wciąż trzymają się wysoko na Zachodzie. W czasie serialu Hardena notują bilans 19-10, czyli 65% a to lepiej niż 30-22 (57%) na przestrzeni całego sezonu.

To tyle, póki co. O kolejnych łamanych przez Brodę barierach będziemy informować na bieżąco.

[BLC]

Ostatnie Wpisy

34 comments

  • Array ( )

   Siedzę wczoraj na silce. Przychodzi ćwiczyć gościu z Downem.

   Pytam się go: Sam przyszedłeś?
   On na to: Nie, z zespołem.

   Hahaha prawie popuscilem w majty ze śmiechu

   (-22)
  • Array ( )

   Weź ty Barabasz rozpęd i pier$%^nij jak najmocniej tą pustą dynią w twardą ścianę, zrobisz sobie i nam wszystkim przysługę.

   (6)
  • Array ( )

   Ty to jesteś śmieszek, boki zrywać. A nie popuściles w majty przy wyciskaniu 15kg na ławeczce?

   (7)
  • Array ( )

   Właśnie czytam , że Davis chciałby m.in. do NYK jeśli nie LAL.
   WOW. Kompletnie nie rozumiem.
   Ale w sumie.. To znaczy, że będzie gorące lato w NYK. Bardzo gorące.

   (1)
 1. Array ( )
  Odpowiedz

  MJ jak dominował mecze to chociaż w większości były z tego zwycięstwa. Harden jedyne co dominuje to linie rzutów wolnych.

  (-8)
  • Array ( )

   No właśnie nie. On je zna na tyle dobrze, że wie DOKŁADNIE co należy zrobić aby ich nie łamać i to z tym jest problem, bo w obecnej NBA gdzie obrońca może znacznie mniej, to jego zagrywki, które wykorzystują przepisy w 100% są nie do zatrzymania.

   (0)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  6 meczy, pierwsza runda. Maksimum na jakie stać Hjuston Hardens w tym sezonie. PRZESTAŃCIE MNIE FAULOWAĆ

  (12)
  • Array ( )

   Nie przestańcie mnie faulowac tylko nauczcie się mnie kryć 🙂

   (-6)
  • Array ( )

   Skoro niechlujne brody Cię odrzucają, to na randkę byś poszedł z takim Benem Simmonsem zapewne? xDD

   (-8)
  • Array ( )
   Dziewczyny lubia brąz 4 Luty, 2019 at 22:59

   W NBA Przy każdym szybkim przejściu z obrony do ataku gracz z piłką popełnia błąd kroków

   (2)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Bruniak
  Odpowiedz

  Jakim niewiarygodnym dominatorem był Wilt a mimo to sam nic nie ugrał. Rekordów masa ale pierścionków malutko. Ciekawe czy Harden to zrozumie.

  BTW. Wojnarowski donosi że A.Davis mógłby podpisać wieloletnią umowę z Lakers, Bucks, Knicks lub Clippers ale nie z Celtics. Zaznacza jednak że chciałby podpisać nową umowę dopiero w przyszłe lato. Hmmmm

  (7)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Nie napisałeś autorku że curry ma obok siebie Duranta i thompsona więc nie musi mieć średniej na poziomie 35pkt .jakby oddawał tyle rzutów w sezonie co ten brodaty pajac to z palcem w 4 literach by taka średnia uskrobal. Będę przeszczesliwym człowiekiem jak ten nieogolony gość nie dostanie mvp ,bo prawdę mówiąc należy się Grekowi.brodaty nie gra dla pierścienia tylko dla mvp co słychać w wypowiedziach .co z tego że on ma średnia ponad 35 pkt skoro 80% tych punktów odda łatwo w obronie.

  (8)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  Dla mnie fenomenalny gracz, jedyny w swoim rodzaju. Mam też pewne odczucie i liczę że mylne ale wydaje mi się że to będzie jeden z tych magikow basketu którzy kończą karierę bez pierścienia. Obym się mylił bo osobiście jestem jego ogromnym fanem.

  (-5)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Hej:-) ja jestem zdecydowanie po stronie “nielubiaczy” Brodatego. Już kiedyś zostałem zminusowany za swoje spostrzeżenia co do “four-step-backu” i “sześciotaktu” Hardena. W mojej opinii jego gra jest rażąco cwaniacka. I nie jest to cwaniactwo wobec rywali, ale wobec przepisów. Gdy patrzę na grę Hardena, przychód z mi do głowy taki mały upierdliwy dzieciak, który stroi do Ciebie głupie miny, myśląc, że tego nie widzisz. Kiedy popatrzysz w jego stronę, udaje że nic przecież nie robi, a jeszcze nie daj boże zwróć mu uwagę, to poleci się poskarżyć, że na niego krzyczysz 😉 Reasumując: nie lubię gościa, jednak talentu czysto koszykarskiego nie można mu odmówić. Nie życzę mu pierścienia, a każda porażka Houston smakuje jak dobra łycha z colą przed kominkiem w śnieżny, zimowy wieczór;-) Pozdrawiam, Go Pacers!

  (9)
 7. Array ( )
  Prawda ekranu 5 Luty, 2019 at 11:05
  Odpowiedz

  Skorygujmy te wyczyny średnio o: (i) dwie trójki na mecz rzucone po oszukanym step-backu, (ii) kolejne dwie w formie osobistych wycwaniaczonych na chama przez zahaczenie rąk obrońcy. (iii) i do tego ze dwa dwutakty wyrąbane łokciem w tułów przeciwnika.
  Wychodzi mi -16 punktów, co lokuje Hardena wśród skromnych robotników w winnicy pana (Silvera).

  (4)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  Administrator może byś zablokował czubka który śmieje się z niepełnosprawnych!!!!!!!!!Nie wstyd Ci?????bo on jest psychiczny ale Ty na to pozwalasz??????

  (-1)
  • Array ( [0] => administrator )
   Zdjęcie profilowe admin

   W nosie mam Twoje wykrzykniki, znaki zapytania, wyzywanie od czubków i inne chamstwo.
   Niech się każdy skupi na własnej kulturze i będzie git.

   (-4)
 9. Array ( )
  Odpowiedz

  Ok skoro uważasz że można sobie robić żarty na temat zespołu Downa.Czyli tu można pisać wszystko i obrażać ludzi chorych.ok

  (-1)

Gwiazdy Basketu