fbpx

Najlepszy obrońca NBA wśród graczy obwodowych?

14

Czy tytuł Obrońcy Roku musi zawsze należeć do gracza podkoszowego? Na to wygląda. Tylko 2 razy w ciągu ostatnich 20 lat nagroda była wręczana graczom obwodowym. Zdobyli ją Ron Artest w 2004r.  i Gary Payton w 1996.

W tym roku zapewne statuetka przypadnie Dwightowi Howardowi, podobnie jak niegdyś młody Shaq, nikt nie kontroluje strefy podkoszowej lepiej niż Howard. Co prawda jego średnia bloków (prawie 2,5 bloku w meczu) nieco zmalała, ale to raczej wynik wahania rywali, którzy przeciwko Howardowi nie wchodzą już pod kosz tak często. Jest po prostu zbyt potężny. Potrafi zablokować rzut, gdy piłka swoim obwodem wychodzi poza górną krawędź tablicy.

A więc kto jest najlepszym obrońcą na obwodzie?

LeBron? Dwa ostatnie lata wybierany do piątki najlepszych obrońców, po przejściu do Miami chyba stał się jeszcze lepszy.

Kobe? Nikt nie przepada za grą w ataku, kiedy KB24 skupił się na obronie przeciw niemu. Ostatnie pięć wybierany do najlepszej piątki obrońców, a trenerzy przeciwników wciąż nie ustawiają zagrywek pod gracza, którego kryje Kobe.

Chris Paul? Gwarantowane 3 przechwyty w meczu, nikt nie przecina podań przeciwnika lepiej niż CP3. Do tego męczy niemiłosiernie rozgrywających rywali, ograniczając znacznie czas 24 sekund przeznaczony na akcję.

D-Wade? Podobnie jak LBJ, w tym roku rzuca nieco mniej, za to skupił się na obronie. Heat są najlepsi jeśli chodzi o skuteczność przeciwników w ataku (niewiele ponad 40%) oraz w czołówce o średnią traconych punktów (92 pkt/mecz).

Rajon Rondo? wciąż nie umie rzucać prosto, ale w obronie gra przeciwko nim nie jest niczym przyjemnym…

Ostatnie Wpisy

14 comments

 1. Array ( )
  Zdjęcie profilowe Gadom
  Odpowiedz

  Najefektowniej z w/w broni James. Ma zasięg, to i ładną czapę walnie co jakiś czas, ale jak już mam wybierać, to Rondo.

  (0)
 2. Array ( )
  Zdjęcie profilowe all3
  Odpowiedz

  Chciałem podkreślić, że obrona to nie tylko blok i przechwyt to są tylko nastepstwa normalnej obrony, obrona polega na tak pilnowaniem przeciwnika by ten oddawał niecelne rzuty lub w ogole piłki nie dostawał… i własnie dlatego przewaznie taka statuetke dostaja wysocy-to proste! Wysoki nie musi biegać za swoim praktycznie odcina go od podań i stoi w miejscu, obwodowi maja wiekszy problem ponieważ z racji postury i specjalizacji biegać musza wiecej co wiadomo ciezko robic przez 35 minut w dodatku spełniac tez inne role dlatego czesciej obroncami roku zostaja wysocy. Obrona to przedewzystkim chrakter i technika, wg mnie Kobe to dobry obrońca+Bowen+Tony allen, Rodman kiedyś swojego czasu, Gortat tez w miare broni, wymuszone faule w ataku to tez obrona,

  (-1)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Beniu
  Odpowiedz

  Hmm… Z tej piątki Rondo, ale warto pomyśleć również o takich graczach jak Tony Allen, Ron Artest czy Shane Battier, których często głównym zadaniem jest obrona najlepszego gracza drużyny przeciwnej. To dzięki obronie są w NBA;)

  (0)

Gwiazdy Basketu