fbpx

Mo Wagner: tajna broń Los Angeles Lakers

34

Lakers poczynili już kilka odważnych ruchów tego lata i, jak zgodnym chórem twierdzą Magic Johnson i Rob Pelinka, wciąż nie ustają w budowaniu składu na miarę walki o tytuł. Jednym z kolejnych puzzli w ich układance było dokoptowanie do składu 21-letniego Moritza Wagnera, mierzącego 211 cm i ważącego 111 kg PF/C rodem z Niemiec. Czy ten wybrany z 25 numerem draftu 2018, były zawodnik Alby Berlin i Uniwersytetu Michigan będzie jednym z objawień tego draftu? Wielu obserwatorów postrzega go jako “steal” a sytuacja kadrowa Lakers daje mu spore pole do popisu:

Nasz obóz treningowy będzie otwarty pod względem budowy składu dającego szansę na owocną walkę w playoffs, a nawet na wyścig o tytuł. Oczywiście, LeBron ma pewne miejsce w pierwszej piątce, ale pozostałe 4 pozycje zostaną obsadzone na podstawie tego, co zaprezentują gracze na obozie treningowym. Będziemy grać szybko, mamy ustawienia, w których cała piątka składa się z graczy mierzących po 200-203 cm. Mamy zawodników typu multi task, wielopozycyjnych. LeBron James, Brandon Ingram… to ekscytujące, gdy się pomyśli, ile mamy możliwości wykorzystania ich talentów [Rob Pelinka]

Lakers, prócz LeBrona, ściągnęli kilku istotnych weteranów, jak Rajon Rondo, Lance Stephenson, czy nieobliczalny JaVale McGee, ale to na klubową młodzież stawia się tu najbardziej:

Młodzież. To Recepta na sukces. Widzieliśmy to w Bostonie, widzieliśmy to w Utah. LeBron bardzo jasno dał do zrozumienia mi i Earvinowi, że to był jeden z kluczowych powodów jego decyzji. [Pelinka]

W kontekście Wagnera aż chce się powiedzieć, że żal byłoby takiej szansy nie wykorzystać…

#Welcome to L.A.

Moe Wagner spędził w Michigan trzy sezony. Ostatni, najlepszy pod względem statystycznym, kończył z dorobkiem 14.6 ppg i 7.1 rpg, przy skuteczności z gry na poziomie 53% (i 40% zza łuku). Mianowano go MVP Turnieju Konferencji Big-10, zgodnie ze zwyczajem, jako najlepszego zawodnika zwycięskiej drużyny. Wszedł też do drugiej piątki konferencji. To kolejne z jego sukcesów, po zdobyciu w 2014 złota z reprezentacją Niemiec na FIBA U-18 Eurobasket. Ten pochodzący z Berlina zawodnik, przychodzi do Lakers w dobrym momencie na wywalczenie sobie miejsca w składzie. Czy zdoła tę szansę wykorzystać?

Na uczelni Moe miał wielu oddanych fanów… i fanek.

#Sam na sam z koszem

Mierzy 211 centymetrów wzrostu, 209.5 na bosaka. Na wagę wnosi 111 kg, przy 6.75% tkanki tłuszczowej. Dobry w pierwszym kroku, niezły kozioł, jak na zawodnika o takich gabarytach. Jego silną stroną są zagrania pick&pop i arsenał ruchów na mid post. Porównuje się go do Kelly Olynyka, zwracając uwagę, że jak na gościa o 40% skuteczności za 3, dosyć słabo rzuca wolne (69%). Zachodzą obawy, czy nie zredukuje się go na poziomie NBA do roli shoot first stretch four, zupełnie pomijając jego niezły arsenał zagrań ofensywnych pod koszem (mocny rim spin).

Jak na gościa tego wzrostu, jest przeciętnym zbierającym. Słabiej niż w ataku, idzie mu w obronie. Krycie graczy NBA z pozycji 4-5 będzie stanowić dla niego wyzwanie. Ma wysokie koszykarskie IQ, a na jego grę pozytywnie wpływa współpraca z czytającymi grę zawodnikami grającymi przodem do kosza. LeBron, Ingram czy Rondo będą dla niego wymarzonymi kompanami, umożliwiającymi zastosowanie pełnego wachlarzu umiejętności.

Ekipa Michigan nie próżnowała na siłowni. Popularny jest u nas ostatnio temat wyciskania, więc sprawdziłem: na Draft Combine Wagner machnął 8 powtórzeń sztangą o wadze 84 kg. Dużo?

#Center nowej ery i gra z LeBronem

Wagner radzi sobie w small-ball, aczkolwiek nie stroni od klasycznej gry środkowego. Wspomniane 40% zza łuku to efekt dobrej mechaniki rzutowej, płynnej formy i szybkiego cyngla. Rozciąga grę i wywabia obrońcę spod kosza, umożliwiając penetrację. Powinien popracować nad obroną na low post i grą tyłem do kosza, jako że grube minuty będzie otrzymywał właśnie z takimi zadaniami.

Olynyk i Love: przez swą grę Wagner jest porównywany do tego pierwszego, ale to czas pokaże, którym z tej dwójki będzie dla LeBrona Jamesa. Albo zmarnuje mu playoffs albo uratuje tyłek w finale.

LeBron James zawsze podkreślał dwie cechy, które szczególnie ceni u swoich boiskowych kompanów: wysokie IQ i ułożona ręka. King lubi otaczać się strzelcami, czego świadkami byliśmy na własne oczy. Z tego względu Wagner może być dla niego szczególnie interesującym partnerem. W Cleveland miał Kevina Love, w Miami Chrisa Bosha.

James lubi wielozadaniowych środkowych, stąd konieczność poprawy gry w obronie i na low post przez Wagnera, ale na plus można mu zaliczyć dobrą grę w kontrze, a Lakers chcą grać szybko. Rondo i James myślą błyskawicznie i potrzebują równie szybkich reakcji swoich podkomendnych. Wagner na Draft Combine zaliczył drill lane agility z czasem 11:48. Żaden nominalny center nie zrobił tego szybciej (Wendell Carter czy Mo Bamba nie podeszli). Grający na czwórce Antetokounmpo pobiegł o sekundę wolniej, a to przepaść. Sprint na 3/4 boiska zaliczył na 3,18 sekundy i nie brakowało PGs, którzy chcieliby wykręcić taki czas. W shuttle run miał czas 3,07 sekundy czym otarł się o pierwszą dziesiątkę Draft Combine bez podziału na pozycje. Ergo: biegać umie.

#Summer League

“I’m Draymond Green out there!”

Okazją do zaprezentowania swoich możliwości miała być liga letnia, zwłaszcza po odejściu Brooka Lopeza do Milwaukee, Channinga Frye do Cleveland i Juliusa Randle do Nowego Orleanu. Wagner zaprezentował się bardzo dobrze w pierwszych trzech wygranych przez Lakers potyczkach, niestety, w ostatnim meczu doznał kontuzji kolana.

Jego dorobek objął m.in. 13 punktów i 13 zbiórek przeciwko Golden State, 9 punktów i 14 zbiórek z Bulls czy 16 punktów 8 zbiórek z Filadelfią. Niestety, w meczu z Knicks, stanął na stopę gracza przeciwnej drużyny i nienaturalnie wygiął stopę i kolano. Wrócił w drugiej kwarcie na boisko, ale ściągnięto go w połowie meczu. MRI potwierdziło uraz, który zakończył jego udział w Summer League. Jego dyspozycja, tak jak i to, na co stać Lakers w przyszłych rozgrywkach, wciąż jest dla nas niewiadomą. Kibice Lakers, trzymajcie kciuki!

[BLC]

34 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    A ja na Dract Combine wycisnąłem…a nie, ja tam nie bylem.. za pare godzin bede sie na nockę do roboty zbierał..

    (93)
  2. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    Dajcie spokój, <7% tłuszczu? Facet padłby w trakcie meczu. Dane które podają zagraniczne serwisy w tym temacie to jakieś żarty, pamiętacie 3% tkanki tłuszczowej u Dwighta Howarda?
    Poza tym, Lakers wracają do domeny showtime gdzie mieli graczy co najmniej 206 cm na boisku- będzie ciekawie, zobaczymy jak to zadziała w dobie small ball.

    (23)
  3. Array ( )
    Odpowiedz

    Mogą mieć Lakers pełno tajnych broni,ale na GSW to nie starczy.Zmiotą ich do zera.Pisałem,że Cavs nie ma szans z Warriors to gimby dodawali swoje wypociny.A jednak finał zweryfikował kto jest mistrzem w przegrywaniu finałów.Tym razem lebroneczka nawet w nich nie zagra.Pewnie znowu myślicie inaczej ale po sezonie w czerwcu to ja kolejny raz bede miał rację?

    (-22)
    • Array ( [0] => subscriber )

      To oczywiste, że James nie zagra w najbliższym sezonie w finale. To będzie rok regeneracji, docierania się i sprawdzenia, który z młodzików nadaje się na poważne granie. Za rok do miasta być może wpadnie Kawhi i wtedy będzie większa szansa.

      Po za tym, zobaczymy ile finałów zaliczą GSW. Na liczniku “four in a row”.
      Ciekawe ile pograją:
      David West w nadchodzącym sezonie 38 lat
      Andre Iguodala w nadchodzącym sezonie 35 lat
      Shaun Livingston w nadchodzącym sezonie 34 lata
      Nick Young w nadchodzącym sezonie 33 lata

      Obiektywnie patrząc nawet bez tych ważnych ogniw skład GSW wygląda mniamniuśnie:

      PG: Steph Curry/Quinn Cook
      SG: Klay Thompson/Patrick McCaw
      SF: Kevin Durant/Omri Casspi
      PF: Draymond Green/Chris Boucher (kto?)
      C: Kevon Loonley/Jordan Bell/Damian Jones

      Nawet tutaj średnia wieku to: 28 lat czyli praktycznie tzw. “prime” – wow!
      Myślę że 2-3 sezony na spokojnie będą cisnąć na najwyższym poziomie.
      Takie tam gdybanie… Patrząc na ruchy kadrowe GSW, chyba tylko kontuzje mogą popsuć im szyki…

      Piona załoga 😀

      (11)
    • Array ( )

      Zapomniałeś o niejakim DeMarcusie 😉
      ps. Jeśli zdrowie dopisze to finał Celtics -Warriors zapowiada się epicko.

      (0)
  4. Array ( )
    kata-faka-mata-jaka 16 lipca, 2018 at 20:19
    Odpowiedz

    Acha, i zdecydowanie za dużo o CAVS, no i o innych zespołach . Dlatego apeluję o zwiększenie artykułów o Lejkersach którzy nie wiem dlaczego, ale ostatnio są przez Was dyskryminowani…

    (8)
    • Array ( )

      No nie jest to pozwalający wynik jak na 111kg żywej masy. Spokojnie powinien dźwigać 100×8, ale no nie wszyscy mają predyspozycje do wyciskania leżąc. Może on akurat ma świetne wyniki w przysiadzie, martwych ciagach czy innych ćwiczeniach jeśli takie wykonuje.

      (7)
    • Array ( )

      Ale jak na 21-letniego rookie 8 x 84 to nie tak źle…
      Może i ma 111 kg, ale jest też bardzo wysoki i ma długie gnaty, a to nie pomaga…

      (5)
  5. Array ( )
    Odpowiedz

    Jak wszyscy wiedzą wyciskanie sztangi leżąc jest niemiłosiernie fetyszyzowane a w sumie nie brakuje głosów iż nawet nie jest to ćwiczenie złożony. Biorąc pod uwagę wyliczenia to z kalkulatora pojedynczego powtórzenia wychodzi 107kg zaś z funkcjonujących w Internecie Norm Siły przy jego wadze daje niby bardzo dobry wynik. Niby dobry gdyż te normy są jakieś dziwne bo ja osoba ćwicząca w piwnicy, bez suplemntacji, niesystematycznie tj. od kontuzji do kontuzji oraz będąca już dinozaurem sportu tj. +41 lat biję ten wynik przy wzroście 183 i 81 kg wagi…co ciekawe praktgcznie nie ćwicząc klaty… bardziej by mnie intetesował MC, zarzut czy wyskok dosiężny tego gracza. ciekawi mnie czemu akurat podnosił taki ciężar…

    (7)
    • Array ( )
      Krzysiu Krawczyk 16 lipca, 2018 at 23:01

      Piona! Ważę i mierzę dokładnie tyle samo 😀 Ale jestem 7 lat młodszy, więc nie jesteś moim złym bratem bliźniakiem.

      (1)
    • Array ( )

      nie wiem jak Ty robisz to ćwiczenie jeżeli uważasz, że nie jest złożone… xD
      poza tym jest tak samo “fetyszyzowane” jak przysiad, podciąganie, mc czy rwanie, z 1 prostego względu – są to genialne ćwiczenia na budowanie siły i masy, a o to większości ludzi chodzi.

      (1)
    • Array ( )

      wyciskanie na klatę na ławce (obojętny kąt ustawienia) jest złożone jak Anonim pisze, gdyż pracuje kilka grup mięśniowych, nawet jak ktoś izoluje (pectorialis major & minor), to i tak pracują mocno m.grzebieniowe, międzyżebrowe, trapezius, deltoideus (zaangażowanie zależy od kąta)….a ruch prosty wyciskania (czy ewkwiwalentnie pompki) pokrywa się jedynie częściowo z ruchem anatomicznym m.klatki (pecs.), raczej pod kątem ćwiczenia na kablach, taśmach bardziej działają wg anatomicznego ruchu tychże mięśni (ruch pod kątem, w płaszczyźnie poziomej), ale też jak Zeb pisze jest często przeceniane i wrzucane jako “must do”. pozdr dla ćwiczących

      (0)
    • Array ( )

      Pragnę zwrócić uwagę na taki parametr jak długość ramion. Facet naprawdę musi wykonać pracę dla wykonania jednego ruchu. Nie porównujmy zawodników o wzroście 170cm którzy są stworzeni do ciężarów.
      Przysiad: nie wyobrażam sobie gdzie znajdują się jego kolana oraz “zadek” przy pełnym przysiadzie o ile jest wstanie go zrobić.

      Pozdrawiam

      (2)
  6. Array ( )
    Odpowiedz

    Wyciskanie lezac to nie jest idealny sprawdzian sily dla koszykowki. Jestem pewny ze taki Lebron wyciska niewiele wiecej ode mnie, a w warunkach koszykarskich bylby nie do przepchniecia. Mam 17lat i bawilem sie troche w trojboj i doszedlem do 140kg w BP i to jest wynik przy dobrej genetyce i dobrym treningu wcale nie taki trudny do osiagniecia. Niestety teraz od 4 miesiecy bez treningow przez kontuzje nadgarstka. Czeka mnie operacja, wiec zyczcie zdrowka 😀

    (5)
  7. Array ( )
    Odpowiedz

    Czy był już artykuł tłumaczący te terminy “low post” “pick &pop” i wszystkie anglojęzyczne terminy koszykarskie? Trochę się w tym gubię stąd pytanie.

    (8)
    • Array ( )

      zacznij ogladac mecze a nie skroty to zrozumiesz co to znaczy przeciez akurat te dwa terminy to sa podstawy

      (-6)
  8. Array ( )
    Odpowiedz

    6-10% tkanki tłuszczowej u sportowców to normalny wynik. Kulturyści mają około 4% na zawodach i to tam zaczynają się schody dopiero. Spójrzcie chociaż na Cristiano. On z tego co pamiętam nie miał powyżej 6-7% od wielu lat i jakoś nigdy nie padł na boisku. Co do wyniku wyciskania 120% MC to norma która mówi że masz dobry wynik. Więc 84 kg na 8 razy przy masie 110 kg nie robi wrażenia

    (0)
  9. Array ( )
    Odpowiedz

    Odnośnie tego wyciskania to trzeba pamiętać, że koszykarze nie trenują stricte siłowo jak trójboiści, a druga sprawa równie ważna to taki zawodnik, przy 210cm wzrostu ma bardzo długie ręce i automatycznie jego ruch przy wyciskaniu jest również dłuższy

    (8)
  10. Array ( )
    Odpowiedz

    Chyba jestem za młody ale o co chodzi z tym Love i Olynyk – jeden uratował playoffs drugi zniszczył finały ??

    (-2)
  11. Array ( )
    Odpowiedz

    84 kg 8 razy mając 110 kg wagi , to nawet przy tych długich rękach , kiedy jest trudniej to nic specjalnego , każdy kto cokolwiek robi z treningu siłowego powinien swoją wagę conajmniej kilka razy podnieść, ale to koszykarze nie ma co im cisnąć ?

    (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu