fbpx

Najpopularniejsze zespoły NBA według social-media (Facebooka)

18

Niejaki Alexis Madrigal z magazynu The Atlantic opublikował niedawno badania przeprowadzone przez grupę akademików hiszpańskiego uniwersytetu Extremadura dotyczące popularności klubów NBA na Facebooku.

Przyjęto założenie, że liczba i aktywność fanów na FB jest jednym z kluczowych czynników “powodzenia biznesu”, jakim niewątpliwie jest zarządzanie klubem NBA.

W celu oszacowania “aktywności/ zaangażowania” fanów stworzono specjalny wskaźnik zatytułowany Facebook Assessment Index (FAI) będący wypadkową liczby fanów, ilości treści oraz interakcji, jakie regularnie mają miejsce na fan-page danego zespołu.

Wskaźnik uwzględniał m.in.:

* średnią liczbę postów opublikowanych w jednostce czasu
* średnią liczbę lajków na post
* średnią liczbę komentarzy na post
* średnią liczbę udostępnień na post
* całkowitą liczbę i przyrost fanów w jednostce czasu

Wagi danego czynnika rozłożono następująco:

* interakcje 40%
* treść 35%
* popularność 25%

Otrzymane wyniki były dość zaskakujące

Facebook Assessment Index

1/ Miami Heat 0.476
2/ Detroit Pistons 0.409
3/ Los Angeles Lakers 0.374
4/ Washington Wizards 0.342
5/ Dallas Mavericks 0.328

26/ Oklahoma City Thunder 0.222
27/ Sacramento Kings 0.221
28/ Atlanta Hawks 0.213
29/Orlando Magic 0.209
30/ New Orleans Pelicans 0.172

Pistons? Ktoś im chyba kazał pakować kasę w reklamę na FB. Wiadomo miasto bankrutuje, frekwencja na trybunach siadła. Wizards? TO chyba za sprawą polskiego kontyngentu fanów, jakich przyciągnął Marcin Gortat 😉 Dallas Mavericks? No tak, ci znają się social-media, czego efekty możemy raz na jakiś czas oglądać w postaci parodii piosenek z udziałem zawodników Mavs.

A jeśli skupić się na samej popularności, czyli liczbie fanów? Wiadomo, im większa aglomeracja miejska, im większy rynek tym klub bardziej popularny. Ale czy tylko? Śmiem twierdzić, że im lepsza gra zespołu, tym więcej transmisji w publicznej telewizji, czyli nowych fanów.

A więc który klub NBA ma najwięcej fanów na FB? Sprawdźmy:

CZYTAJ DALEJ >>

1 2 3

Ostatnie Wpisy

18 comments

 1. Array ( )
  Zdjęcie profilowe Andre
  Odpowiedz

  nie ma takiego klubu jak FC Liverpool. poprawcie, proszę, na Liverpool FC. taka jest prawidłowa nazwa klubu z miasta Beatlesów.

  (4)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe MartinEden
  Odpowiedz

  Bardzo ciekawe wnioski nasuwają się po przejrzeniu liczb: albo Wizards mają najbardziej zżytych z klubem kibiców, albo ten cały wskaźnik FAI to zlepek przypadkowych działań na kilku/kilkunastu liczbach. Nie mnie to analizować 🙂

  (4)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe DeCarcus Mousins
  Odpowiedz

  Ciekawe ilu z tych 14 mln fanów Chicago oraz z ogromnej rzeszy fanatyków tego zespołu interesującego się NBA (u mnie w klasie to też zespół “na topie”) kibicuje tej drużynie bo grał w niej MJ…Całkiem sporawo mi się wydaje.

  (1)
  • Array ( [0] => administrator )
   Zdjęcie profilowe marada

   “kupowanie lajków” – ulubiony temat ludzi, którzy kompletnie nie znają się na prowadzeniu fp
   FB to materiał na niekończącą się dyskusję – jeden z moich ulubionych -> full-time job, przedmiot uśmiechów i frustracji codziennie od kwietnia 2011
   pozdro!

   (-5)
 4. Array ( )
  Zdjęcie profilowe Timmy
  Odpowiedz

  Od razu zaznaczam ze nie mam nic do Bullsów, ale większość z fanów tego klubu to snapbackowi kibice. Mój kolega nosi czapke Bullsow i sie pytam go kiedy D-Rose wraca, a on: A kto to jest D-Rose ? To podsumowuje wszystko.

  (13)
 5. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe elorapcebulaki
  Odpowiedz

  z czego koło 20% `fanów` Lakers i Bulls nie potrafi wymienić 3 zawodników.. Ale ich loga na czapkach są SWAG wiec lajki na fp też się zgadzają.Nawet w Ameryce podczas ostatnich PO pytano ludzi z czapkami Lakers ,jak oceniają grę ich ukochanego klubu w The Finals.. Wszyscy wiadomo mówili że wierzą w Kobe i że puchar jest już ich.

  (19)
 6. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Banan8
  Odpowiedz

  A ja zupełnie się nie dziwię popularnością fanpage’u Wizards. Śledzicie go? Naprawdę wrzucają od cholery ciekawych wywiadów, zdjęć, info z szatni i ogólnie wszystkiego co może być związane z klubem. Według mnie, mają jeden z najlepiej prowadzonych fanpage’ów ze wszystkich drużyn NBA, więc ta wysoka pozycja w rankingu jest dla mnie normalna.

  (0)

Gwiazdy Basketu