NBA: Marcus Smart pali tróję albo pięć, Nikola Jokic kończy sezon Utah!

150

Dwa bardzo wyrównane, defensywne mecze zawistowała nam wczoraj seniorka NBA, której siedemdziesiąty czwarty sezon jest doprawdy wyjątkowy.

denver nuggets 80 utah jazz 78 [4-3]

Po fenomenalnych seriach strzeleckich ze strony Jamala Murraya (średnio 31.6 punktów w serii) i Donovana Mitchella (36.3 punktów) rozstrzygający, siódmy pojedynek obu drużyn zakończył się wynikiem godnym lat dziewięćdziesiątych. Bywa, że 158 punktów dzisiejsze zespoły NBA zdobywają owszem, ale do połowy.

Ależ to była batalia! Dość powiedzieć, że w ostatnich piętnastu sekundach Mitchell nie opanował piłki, Denver oszalało (!!!) idąc po layup, po czym Jazz szczęśliwie zebrali piłkę i mieli 5 sekund wyprowadzenie ostatniej akcji. Rzut za trzy Mike’a Conleya był więc na miarę zwycięstwa w serii. Piłka pokręciła się na obręczy, ale do niej nie wpadła… Nuggets jako dwunasta drużyna w historii NBA playoffs wygrzebali się z dołka 1-3, awansują do półfinałów konferencji, gdzie czekają na nich Los Angeles Clippers. Seria startuje pojutrze więc świeżości Jokery nie nabiorą.

A propos, kiedy zeszło do wojny nerwów, zgodnie z oczekiwaniami lepiej zniosła ją struktura gry Denver, a konkretniej Nikola Jokic, autor 30 punktów 14 zbiórek i 4 asyst. Wyróżnienie idzie także w kierunku Gary’ego Harrisa – krył Clarksona oraz Mitchella w końcówce lepiej niż ktokolwiek, choć nieprzydatny ofensywnie jego powrót bardzo wsparł zespół.

toronto raptors 99 boston celtics 102 [0-2]

Po samym wyniku możecie się domyśleć, że tym razem sędziowie dali pograć w obronie, tylko trzy faule gwizdnęli w pierwszej kwarcie.

0-2: obrońcy tytułu mają problem choć wyglądali naprawdę solidnie, a pod koniec trzeciej kwarty osiągnęli nawet 12 punktów prowadzenia. Podopieczni super zaangażowanego i aktywnego przy linii bocznej Nicka Nurse’a popełnili mniej strat, w polu trzech sekund wygrali 44:24, grali bardziej zespołowo, defensywnie też nie robili rażących błędów. No więc co? Niestety w rzutach za trzy znów klapa. W samej tylko czwartej kwarcie skuteczność zza łuku obu zespołów wyniosła: 7/11 w przypadku Celtics oraz 1/11 w przypadku Raptors.

Bohaterem spotkania jest Marcus Smart, który w najpotrzebniejszym momencie, na otwarcie IV kwarty zaliczył 5/5 trójek (!) w pojedynkę odrabiając wszelkie straty do rywala. Co prawda Jaylen Brown ofensywnie wypisał się z gry pod koniec meczu, ale Jayson Tatum (34 punkty 8 zbiórek 6 asyst 14/14 FT) pozostał pewny na linii rzutów wolnych, a w samej końcówce przebudził się nieskuteczny dotąd Kemba Walker (17/6/4). Talent ofensywny chłopaków znów przeważył. Szybkość i umiejętność zatrzymania z piłką w miejscu Kemby zrobiły różnicę.

Spicy P

Z piłką wciąż niewiele potrafi za to Pascal Siakam, a przynajmniej zdecydowanie za mało jak na All-Stara o zarobkach 30 milionów dolarów za sezon. Siedemnaście punktów, osiem zbiórek, sześć asyst, trzy przechwyty wyglądają dobrze, ale skuteczność (6/16 z gry) nie zadowala, a Celtics wiedzą, że zmuszając go do operowania piłką w tłoku będą do przodu. Kameruńczyk jak dotąd zawodzi najbardziej, nie jest rzetelną opcją ofensywną, zespół musi opierać się na rzutach za trzy. W tym ujęciu (jako “go to guy”) Jayson Tatum wyprzedza go o dwie długości basenu. No niestety, dzieje się to, czego się obawialiśmy: Raptors brakuje closera, kogoś pokroju… Kawhi. Zespół ułożony mają pierwszorzędnie, brakuje wykończenia.

W dwumeczu Raptors zaliczają, uwaga: 21/80 zza łuku. Kalkulator mówi 26%. Myślcie co chcecie, wielokrotnie pozycje są dobre, ale tak wielka liczba trójek i brak alternatyw to nie jest basket, jaki chcą grać mistrzowie. W pierwszej połowie nie zaliczyli ANI JEDNEGO rzutu wolnego! Aha, w następnym meczu patrzcie na asysty Tatuma, jest coraz lepszy jako playmaker. W moim zeszycie to już super gwiazda ligi, a jednocześnie top 5 moich ulubieńców. Powrzucam dziś na sklep (gwbastore.pl) jego karty. Wiem, że lubicie karty NBA tylko jeszcze o tym nie wiecie. Każdy lubi.

Kto wymieni swoją dziesiątkę ulubionych (nie koniecznie najlepszych) wśród graczy aktualnie występujących? Dziesiątka najbliższa mojemu sercu dostanie niespodziankę.

Nick Nurse dostanie karę. Po meczu stwierdził:

Jedyną, naprawdę frustrującą rzeczą jest 14 rzutów wolnych Tatuma. Niemal tyle samo, co nasz cały zespół. Sędziowie dobrze dziś o niego zadbali [Nurse]

Niestety obawiam się, że to frustracja i bezradność. Obyśmy dostali serię. Dobrego dnia wszystkim!

150 comments

1. Array ( )

Admin nie chcę być chamem, generalnie zawsze po Twojej stronie, jak trzeba było wspomóc to wspomagam, książkę mam. Kurka weź się spręż i na wieczór coś dopisz fajnego bo po takim game 7 jak Den-Utah, trzy suche akapity to mi osobiście pozostawiły lekki niedosyt. Nie wiem co na to reszta.

(228)
    • Array ( )

To jest nieważne! Jakiś tam mecz playoffs, byle game 7, czego oczekujesz ?! Najważniejsze za to jest – sypcie tu prędzej komentarze z dziesiątką graczy bla, bla, bla… to dostaniecie niespodziankę 😀 I tak to się kręci 😉

Brawo Boston! Teraz czas na Miami.

(10)
    • Array ( [0] => subscriber )

E tam! Denver – Utah grali głównie o to, kto z nich będzie mógł przegrać z Clippers 😉

Generalnie kibicowałem Utah. A jak jeszcze Denver wystąpili z pseudotęczą to już zupełnie się utwierdziłem w przekonaniu, że lepiej jednak “zidiociałych mormonów” ( (C) Szaranowicz).

Ciekawsze będzie starcie HOU-OKC – a właściwie to, czy Rockets będą mocno wymęczeni przed Lakierowaniem. Żeby im nie brakło poweru na pierwszy mecz z LAL których muszą rozjechać w następnej rundzie.

Joe Ingles
    Vince Carter (w bieżącym sezonie jeszcze na chodzie)

• Array ( )

Ale Lakers grają na zachodzie… Jak mają zagrać z Bostonem w finałach konferencji?
      Bo chyba nie zakładasz że przejdą zachód ^^

(-8)
  5. Array ( )

Celtowie mają w nadmiarze tego, czego Rapsom brakuje najbardziej – siły ognia. Gdyby połączyć te dwie ekipy mielibyśmy dominację na miarę GSW A.D. 2020. Obstawiam, że Toronto może wyrwać 1-2 mecze ale to maks na co ich stać z przeciwnikiem, który jest w stanie w każdym momencie wrzucić więcej punktów niż oni sami. Dodatkowo mam wrażenie, że systemowa obrona C’s jest niedoceniana. Nie bez powodu Siakam jest największym rozczarowaniem tej serii, Stevens dobrze wiedział jak ograniczyć jego biegi na wolnej przestrzeni i po wykluczeniu tego wariantu na placu boju został raptem Lowry i Powell – IMO jedyni gracze będący w stanie wziąć piłkę w ręce i troche poszarpać. W porównaniu do trio Walker – Brown – Tatum to jednak trochę za mało ofensywnego talentu. A to wszystko bez Haywarda…

Ja Morant

Kibicuję Lakers od około 2009 roku, mimo to obecnie w top10 jeden Caruso i dwóch graczy Celtics.

(3)
  7. Array ( )

W sumie zacząłem swoją przygodę z NBA z 3 miesiące temu ale moje ulubione top 10:

Moja ulubiona aktualnie 10tka:

Lebron James – grajaca legenda, wychowałem się na Jordanie i Jamesa nie lubiłem przez ich porównywanie, ale zawsze szanowałem za etykę pracy, osiągnięcia i postawe poza boiskiem, cieszę się że mogę oglądać od początku jak gra.
    Ben Simmons, Jason Tatum, Luka Doncic – kozaki, przyszłość ligi moim zdaniem
    Dwight Howard, Derric Rose – sentyment
    Kawhi Leonard, Jimmy Butler -maszyny, pracusie i def.
    Stefek Curry – za wplyw na grę i rozwój dyscypliny (chociaż wolałem koszykówkę lat 90)
    Chris Paul – za jego boiskowe iq, zimna krew i sposób gry ( grałem podobny basket i tez na pg )

FVV
    Pau Gasol (wiem, że nie pograł w tym sezonie, ale był w składzie Portland na początku, a to wciąż mój ulubiony wysoki gracz)
    Booker

(0)
  12. Array ( )

Utah, dlaczego????????.
    Na następny sezon musowo wysokiego , dynamicznego najlepiej z rzutem. Czyli must have ligi niestety.

(6)
  13. Array ( )

Warto wspomnieć, że w serii Toronto – Boston, Robert Williams pozostaje perfekcyjny z gry – 5/5 w 1 meczu i 5/5 w drugim. Niesamowite rezultaty jak na postać 5ppg.

(13)
  14. Array ( )

Andre Roberson (pozostałość z 3 lat do tyłu, jeden z lepszych obrońców, było widać co z okc się stało jak kontuzji dostał i jak był dla nich ważny)
    Russell Westbrook (głupi, ale jeszcze parę lat temu highlightsy co mecz)
    Jeremi Grant (od zawsze mam wrażenie, że ten chłop gra poniżej swoich możliwości)
    Matisse Thybulle (wiadomo czym sobie zaskarbił miłość)
    Kawhi Leonard (taka technika użytkowa połączona z siłą, jak nie lubić)
    Steven Adams (nawet jego biografię przeczytałem, to musi coś znaczyć)
    Stephen Curry (za miły i za dobry żeby nie lubić/szanować)
    OG Anunoby (przypomina Leonarda parę lat temu pod pewnymi względami)
    Damian Lillard (za bycie zimnym skur**synem)
    Avery Bradley (cóż to był za obwodowy kompan Thomasa w Bostonie parę lat temu… )

17. Array ( )

Zgodzę się z Panem Brzozownikiem. Tak mało napisać o g7 to jak nic nie napisać. Może jakiś artykuł, który by podsumował, poniekąd jedna z 2 najlepszy serii pierwszej rundy?

(5)
  18. Array ( )

Liczyłem na jakąś wzmianke o sedziowaniu meczu Bostonu z Toronto. To jakie absurdalne gwizdki padały przez cale spotkanie to jest jakis dramat. Juz pal licho pierwszą połowę, ale zeby gwizdnac szarze tatumowi, ktory zrobil hesitation, po czym jeszcze wlepic technika za podniesienie rąk do gory po trj decyzji w 4 kwarcie? To nie regular season i sedziowie powinni uwazac z takimi gwixdkami, zeby po prostu nie spieprzyc playoffow. I jeszcze nick nurse mowi, ze sedziowie graja dla bostonu, podczas gdy w ostatnich minutach jedyne punkty toronto to wolne

(6)
  19. Array ( )

OK. Moja dziesiatka. Kolejnosc przypadkowa, ale brak tego pierwszego na liscie to zbrodnia :

20. Array ( )

Źle mi się oglądało pojedynek Utah z Denver. Bo nie miałem pojęcia za kim być. Po obu stronach fajne chłopaki, ładne, może poza Jokicem, on nie jest ładny. Z jednej strony dobrze że wygrało Denver, bo wygrzebali się z dołka i generalnie narracja do ich zwycięstwa jest ciekawsza, niż w przypadku zwycięstwa Utah. Ale z drugiej strony jak tu nie lubić Inglesa czy Mitchella? Pocieszające jest to, że żadna z tych drużyn nie ma większych szans na mistrzostwo, więc dzisiejszy mecz był, koniec końców, nie aż tak ważny. Tak więc trochę się cieszę, trochę mi przykro, za to pięknym obrazkiem był uścisk Mitchella z Murrayem po meczu.

(8)
  21. Array ( )

Po tym sezonie mogę stwierdzić, że w top 10 moich ulubionych graczy byłby prawie cały skład Miami. Na początku byłem sceptycznie nastawiony ale chłopaki pokazali pazur. Do tego resztą ligi zaczynają trząść młode koty, z zapleczem doświadczenia na ławce.
    Kolejność przypadkowa

Butler, Adebayo, Iguodala, Herro, Paul, Adams, Luka Magic, Brown, Morant, Mitchell

4.Fred Van Vleet
    5.CP3 (jeszcze rok temu w życiu bym tego nie napisał)
    6.Jimmy Butler
    7.Klay Thompson
    8.Damian Lillard
    9.Joe Ingles
    10.Alex Caruso

Dziwne jak to szybko się zmienia, dwa lata temu wpisałbym na tej liście Kyrie i Bena Simmonsa. Kolejność przypadkowa, kilku z tych gości lubię wyjątkowo nawet nie za grę, po prostu wydaje mi się, że byśmy się dogadali. Proponuję jutro zrobić listę zawodników, których najbardziej nie lubimy. Może być zabawnie.

Domantas Sabonis
    CP3 (gdyby nie te flopy, to byłby w moim top3 all time z J Willem i B Royem, ale do 10 się załapie)

31. Array ( )

Celtowie mieli dziś Tatuma, który stanowił ramę na całym dystansie i kilku zawodników, którzy włączali się na poszczególnych etapach meczu. I tak najpierw swoje czary mary uprawiał Robert Williams (5/5), na początku 4 kwarty Smart rozwalił system budząc entuzjazm na ławce rezerwowych. O ile kojarzę same czyściochy mu weszły za 3. I 5 trójek wkleił w 4 minuty więc to zrobiło kolosalne wrażenie. A na koniec kaleczący dotąd niemiłosiernie Walker wreszcie się przełamał i zaczął trafiać. To zatrzymanie Kemby w miejscu było epickie, praktycznie nie do wybronienia dla obrońcy (ja bym skończył chyba na oddziale chirurgii urazowej).
    Tak więc jest 2-0 i trzymam kciuki za Celtów.

Nie mogłem wczoraj patrzeć na Siakama. Co za toporne manewry i jakie ograniczone umiejętności techniczne. Naprawdę tak surowi gracze dostają aż takie wypasione kontrakty? Za co?

(8)
  32. Array ( )

Dla mnie to za taką bezczelną symulacje, którą odwalił Smart w 3 kwarcie powinno się wywalać z parkietu, a tego głąba co odgwizdał offensa Siakama to wycofać z sędziowania co najmniej do końca tych rozgrywek. Oczywiście wiadomo, że nie można za symulki wyrzucać, ale może warto zmienić przepisy żeby wyeliminować taka patologie.

(1)
    • Array ( )

czyli Lowry’ego też wyrzucamy za tę zbiórkę i wyłożenie się na parkiet? (walka z Theisem i odgwizdany off-the-ball foul Niemcowi, skutkujący osobistymi – przy zerowym kontakcie)

(9)
    • Array ( )

Nie widzialem tego meczu więc nie znam akurat tej sytuacji. Jeśli to było tak samo bezczelne jak to co Smart zrobił to tak. Nie chodzi mi o to, że sędziowie pomogli Bostonowi czy Toronto bo ciężko z highlighta to ocenić tylko o to, że ta symulka była tak bezczelna, że na takie przypadki powinien byc flagrant 2. W sumie to bardziej niż Smart to zirytował mnie sędzia, który najpierw łyknął to jak pelikan i gwizdnął offensa. Po prostu nie lubię ogladać symulantów niezależnie od tego w jakim klubie grają

(3)
    • Array ( )

Jeśli było to tak bezczelne zagranie jak Smarta to też. Dla mnie nie ma znaczenia w jakiej koszulce gra symulant po prostu nie lubię oglądać czegoś takiego. Nie widziałem akurat tego meczu tylko highlight wiec tam nie widziałem sytuacji z Lowrym

(1)
    • Array ( )

@nip: jakby co to trener Raptors poprosił w ramach challenge, a nie sami sędziowie, więc jak najbardziej błąd sędziów

(1)
  33. Array ( )

Jaka napinka na graczy Bostonu, takie oczko do admina żeby się udało zdobyć kartę niespodziankę hehe.
    Obiektywnie patrząc to żaden z graczy Celtów nie jest w top10

(-1)
  34. Array ( )

Komentarze pod relacjami z odbytych spotkań są formą dyskusji, spostrzeżeń, lubię je czytać, szczególnie te wartościowe, wnoszące coś do dyskusji.
    Dzisiaj widzę listę za listą ulubionych graczy, dramat.
    Nie lepiej zrobić ankietę w osobnym miejscu?

(30)
  35. Array ( )

No i komentarze zasrane jakims 10 ktore nikogo nie obchodza, zamiast dyskusji o tych 2 wspanialych meczech… analiza game 7 minimalistyczna, nic nie wnoszaca, wypisany boxscore i opis sytuacji która kazdy juz widzial na yt. Ale za to komantarzy mnóstwo, czyli aktywnosc uzytkownikow zadowalajaca jak sądzę.