Obserwacje z drugiego dnia Eurobasketu 2013

8

Śledzicie mistrzostwa Europy? Wczoraj wszystkie 24 drużyny biorące udział w turnieju rozgrywały swoje mecze.

# Polacy do domu

Reprezentacja Polski przegrała po raz drugi, ulegając Czechom w ostatnich sekundach. Mimo, że prowadziliśmy 14 punktami w II kwarcie, rywale konsekwentnie odrabiali straty by cztery sekundy przed końcową syreną wyjść na prowadzenie trójką z rogu boiska. Naszą strefę podkoszową zniszczył 23-letni skrzydłowy Wizards Jan Vesely, zdobywca 23 punktów, 14 zbiórek i 4 przechwytów. Na 10 sekund do końca Vesely wjechał pod kosz wymuszając faul, dzięki czemu Czesi doszli nas na 1 punkt. Zgodnie z oczekiwaniami szybko przerwali akcję, ale Maciej Lampe trafił tylko 1 rzut wolny. Prowadząc dwoma punktami po raz kolejny daliśmy plamę w końcówce nieumiejętnie przekazując krycie i pozwalając rywalowi oddać czysty rzut z rogu. Marcin Gortat zdobył 5 punktów i zaliczył 9 zbiórek. Lampe zaliczył punktów 14. W sumie nasi podkoszowi trafili jedynie 8 na 27 oddanych rzutów.

[vsw id=”aQu6Imml0lY” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

# Najlepszy mecz 2. dnia

Nasi środowi pogromcy Gruzini ulegli jednym punktem Chorwacji po jednym z najbardziej zaciętych meczów turnieju. W czwartej kwarcie rządzili dwaj gracze: George Tsinsadze (25 punktów) oraz chorwacki rezerwowy Dontaye Draper (16). Chorwaci naciskali podwojeniami, udawało im się wymuszać straty, jednak Gruzja raz po raz zdobywała łatwe punkty spod kosza. Dopiero w późniejszej fazie meczu skupili na obronie pomalowanego jednak rytm rzutowy, jaki załapał Tsinsadze pozwolił Gruzinom na utrzymanie się w grze do ostatnich sekund.

# snajperzy Italii

Włosi są mocni! Tym razem nowy nabytek Detroit Pistons Luigi Datome (25 punktów w meczu otwarcia) nie zdobył ani jednego punktu, a drużyna wciąż zaliczyła 20/27 zza łuku i rozstrzelała Turcję 90-75. Warte odnotowanie jest, że Turcy wymusili aż 28 osobistych, ale trafili jedynie 57%.

# Tony Parker

Przebudzili się Francuzi, Tony Parker zdobył 16 punktów i 5 asyst, Nicolas Batum dodał 17 punktów w wyniku czego Francja nie miała problemów z pokonaniem Wielkiej Brytanii (bez Luola Denga) 88-65. Pod koszem rządził Alexis Ajinca, który zaliczył 11 zbiórek.