fbpx

Pięćdziesiąt najbardziej wartościowych klubów sportowych świata

16

Magazyn finansowy Forbes opublikował niedawno listę najbardziej wartościowych klubów sportowych świata. Jak liczy się wartość organizacji sportowej? Zyski ze sprzedaży biletów, kontrakty reklamowe, wartość obiektu, sprzedaż praw do transmisji meczów, logo sponsorów na koszulkach…

# Czy wiedzieliście, że Real Madryt, najbardziej wartościowy klub świata, kierowany przez miliardera Florentino Pereza ma 93 tysiące współwłaściciela/ członków klubu, którzy rocznie do sportowej kasy wpłacają 195 dolarów? W zamian otrzymują rabat na bilety oraz pamiątki klubowe.

# Jeśli idzie o social media, największą liczbę fanów na facebooku i twitterze posiada Barcelona, łącznie około 61 milionów.

# Forbes wartość klubów sportowych szacuje od 15 lat. Średnia wartość organizacji z pierwszej pięćdziesiątki wynosi 1,24 miliarda $, czyli 16% więcej niż przed rokiem.

# Wśród wymienionej pięćdziesiątki znajdziecie 3 kluby NBA.

A oto pełna lista:

1. Real Madrid 3,3 miliarda $
2. Manchester United 3,16 mld $
3. Barcelona 2,6 mld $
4. New York Yankees 2,3 mld $
5. Dallas Cowboys 2,1 mld $

6. New England Patriots 1,6 mld $
7. Los Angeles Dodgers 1,6 mld $
8. Washington Redskins 1,6 mld $
9. New York Giants 1,5 mld $
10. Arsenal 1,3 mld $

11. Boston Red Sox
12. Bayern Munich
13. Houston Texans
14. New York Jets
15. Philadelphia Eagles

16. Chicago Bears
17. San Francisco 49ers
18. Green Bay Packers
19. Baltimore Ravens
20. Indianapolis Colts

21. Ferrari
22. Denver Broncos
23. NY Knicks 1,1 miliarda $
24. Pittsburgh Steelers
25. Miami Dolphins

czytaj dalej >>

1 2

Ostatnie Wpisy

16 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Nie do końca rozumiem, bo jeśli mnie pamięć nie myli, to sam obiekt Netsów kosztował ok miliarda dolarów, a to tez jest wliczane w wartość klubu. Wiec powinni być na tej liście.

  (0)
  • Array ( [0] => administrator )
   Zdjęcie profilowe marada

   nie sądzę by właściciel wyłożył z góry miliard $. Zapewne sporą część wartości obiektu pomniejsza kredyt?

   (3)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Gadom
  Odpowiedz

  Dziwne, że NYK jest przed LAL? Na wartość czysto materialną drużyny nie wpływają same sukcesy, a również, a może przede wszystkim, marketing. Nowy Jork to największy rynek świata. Nie mogło być inaczej.

  (10)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe sikwitit
  Odpowiedz

  W Europie jak widać piłka nożna #1 natomiast za oceanem Football i Baseball. NY jest w stanach najlepszym miejsce jesli chodzi o marketing i zarabianie kasy na sporcie [Yankees, Giants, Jets w czołówce]

  (1)
 4. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Fan D-Rose
  Odpowiedz

  Chicago bardzo miłe zaskoczenie w tym zestawieniu . Sądziłem jednak , że pojawiają się Lakers czy ostatnio promowani przez Jay’a-Z Nets .

  (-5)
 5. Array ( )
  Zdjęcie profilowe kubson
  Odpowiedz

  Barcelona ma ponad 150tys socios jeżeli się nie mylę.
  Tu nie liczy się majątek właściciela, tylko wartość klubu (potencjał marketingowy, ilość kibiców, pamiątki etc.) To że kluby z MLB i NFL są wysoko, wynika też z pojemności aren. Yankee Stadium ma ok 50k pojemności, Cowboys Stadium ma 80k, podobnie stadiony piłkarskie. A Madison Square Garden ma ok. 20k. Różnica jest. To nie jest czynnik decydujący, ale też ma wpływ.
  Jeżeli byście chcieli patrzeć na właścicieli, to na jedynce są 3 kluby: Real Oviedo, CF Pachuca i Club León, których właścicielem są koncerny Carlosa Slima, najbogatszego człowieka na świecie. Co oczywiście nic nie znaczy, bo on nie inwestuje bardzo w te kluby. Wielu bogatych kupuje pakiety w klubach (np. rodzina Mittal ma ok. 30% akcji w Queens Park Rangers), ale kupują pakiety małe, nie z głosem decydujący.

  (1)
 6. Array ( )
  Zdjęcie profilowe gadget
  Odpowiedz

  mnie zdziwił New England Patriots tak wysoko..przeciez to dopiero 4 po Bruins Red Sox i Celtics druzyna w Bostonie a jednak NFL najbardziej dochodowy 🙂

  (0)

Gwiazdy Basketu