fbpx

Pogromcy mitów: Michael Jordan

13

Cofnijmy się na moment do 1985 roku Michael Jordan to wówczas “ledwie” sensacyjny rookie, kręcący statystyki na poziomie 28/6/6, ale liga niepodzielnie należy do Larry Birda i Magica Johnsona, których ekipy Celtics i Lakers są murowanymi kandydatami do finału. Ponieważ obu panów zaczęła już urabiać Converse, która nieco później, w 1986 wypuściła dla nich legendarny model “Weapon”

[vsw id=”90fRlMQTdSs” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

NIKE, by nie zasypiać gruszek w popiele, potrzebowała ostrego wejścia na rynek. W takich właśnie okolicznościach powstały pierwsze buty Michaela Jordana. Rozmowa Jordana z Davidem Lettermanem w popularnym talk show:

-Czy to jest but, którego NBA nie pozwoliła Ci nosić?
-Tak.
-Ale dlaczego nie mogłeś ich nosić? Bo są brzydkie?
-Tak, są brzydkie (śmiech)
-Ale chwila, czy Ty czasem nie pomagałeś ich zaprojektować?
-But, nie kolor. Nie mam nic wspólnego z kolorem.
-A co z nim jest nie tak? Jaką regułę łamiemy?
-Nie ma tam nic białego…
-To tak jak w NBA! (śmiech)

Wieść gminna niesie, że NBA nałożyła na Jordana karę 5 000 $ grzywny za każdy mecz rozegrany w tych kicksach, a NIKE, traktując to jako świetny chwyt marketingowy, ochoczo płaciła. Wywrotowy obuw łamał bowiem zasadę “uniformity to uniform rule”, w myśl której:

Zawodnik musi nosić obuwie, które nie tylko pasuje kolorystycznie do jego meczowego stroju, ale także do butów noszonych przez innych zawodników drużyny.

~

Tak było w istocie. NBA wystosowała nawet odpowiedni list do zarządu Bulls, w którym wskazała Michaela, jako zawodnika winnego naruszeniu ligowych dyrektyw odnośnie boiskowego ubioru. Zakazano mu noszenia określonej kolorystyki obuwia.

Czyli co, mit podtrzymany? Nie do końca. Istotnie, NIKE zaczęła bić w propagandowy bębenek, nagłaśniając sprawę chociażby takimi reklamami jak ta:

Wydźwięk był jednoznaczny: Michael płaci pięć koła za każde założenie tych kicksów, Ty możesz je mieć znacznie taniej… Ludzie ochoczo ruszyli do sklepów. Informacja o zakazie używania czerwono-czarnych Nike obiegła świat lotem błyskawicy, pisano o tym na koszulkach, dyskutowano w telewizji… Jak na tamte czasy była to kampania wirusowa najwyższych lotów (to między innymi dlatego kolory black-red, czyli popularne “bredy” należą do najbardziej pożądanych wśród fanów po dziś dzień).

Ktoś w końcu jednak zapytał “no dobra, to ile kosztowała NIKE ta cała impreza?” Ile czeków na te cholerne 5 koła papieru musieli wypisać Sternowi? I tu zaczynają się schody. Okazuje się bowiem, że komisarz, zabraniając Jordanowi noszenia bredów wcale nie odnosił się do modelu, który dziś znamy jako AJ 1! Spójrzcie na zdjęcie poniżej:

To Michael, podczas swego debiutanckiego sezonu. Ma na nogach Nike Air Ship, model bliźniaczo podobny do “jedynek”. To właśnie w nich grał, kiedy rozpoczął się cały ten cyrk. Air Ship wychodziły w 3 kolorystykach: white/grey, white/red i black/red, której dotyczył cały ten ambaras. Na poniższym filmiku (przewińcie do 00:26) macie Jordana w Air Ship bred na treningu. Później na meczu nosił już edycję white/red.

[vsw id=”GnAFWxtT5W8″ source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

Co do Air Jordan 1, Michael faktycznie zakładał je przy kilku okazjach, ale raczej nie było tu mowy o żadnej spektakularnej rebelii. Konkurs Wsadów 1985 nie liczy się, ponieważ nie był to mecz NBA.

CZYTAJ DALEJ >>

1 2 3

13 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    Wszystkie modele butów w artykule kręcą się wokół koloru białego,czerwonego i czarnego więc w którym miejscu nie pasowały kolorystycznie do barw Bulls?

    (0)
  2. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    MJ i Kobe… Kobie faktycznie wzorował się na #23, ale ten filmik to jakaś porażka, a nie przykład. Dwóch SG, grających w koszykarsko sąsiednich erach i obaj z ponad 30k punktów na końcie (wiele oddanych różnych rzutów), a jako “identical moves” pull upy, fadeway i żadnych signature. Najbardziej się rzuca podobieństwo warunków w których się znaleźli, czyt. miejsce na boisku, ustawienie graczy, podwojenia i ok może instynkty mają podobne i styl, ale ten 2 minutowy filmik, z tymi movami MJ’a możnaby skleić z kilkoma innymi obecnymi graczami. Lepiej wyszłoby porównanie technicznie samych jumperów- one motion, sweap and sway itp.

    (-4)
  3. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    “Nic dziwnego, w końcu ukradł wszystkie jego ruchy…”-Czyli jak robi fadeaway’a to już podovbny do Jordana?Czyli cała liga podobna do niego?Co to znaczy że “ukradł” jego ruchy?ma rzucać lewą bo hejterzy (nie mówię tutaj że BLC to hejter Mamby-mam na myśli niektórych lachociągów z innych forum) powiedzą że kopiuje Jordana?-

    (-22)
  4. Array ( )
    Odpowiedz

    tyle tylko, że to prawda. KB wzorował się na MJ. takich porównań na YT jest mnóstwo sa filmiki 10 minutowe, ale to nie wszystko. Pamiętam jak rozpoczynała się kariera KB8 od samego początku. Pamiętam też, że z mediów dochodziły różne informacje jedne mówiły, że KB twierdził, że nie wzorował się nigdy innym razem, że tak… takie oto informacje dochodziły. KB wzorował się na wielu płaszczyznach zaryzykuję i określę to nawet mianem obsesji. Nigdy nie byłem jego wielkim fanem (może na początku trochę, zanim przesiąkłem Iversonem) tak samo jak MJ dlatego chyba jestem w tym obiektywny. Z tą obsesją to też jest tak, że gdyby nie to, że gdy widziałęm mecz Lakers i na prawde męczącego się KB mógłbym powiedzieć,a raczej podejrzewać, że może jeszcze po zakończeniu kariery wróci. Tak jakiś czas temu myślałem, ale ostatnio jak widziałęm jak biega po tej kontuzji achillesa to raczej nie mam już złudzeń

    (0)
  5. Array ( [0] => contributor )
    PATRON
    Odpowiedz

    @Fric
    “Nic dziwnego, w końcu ukradł wszystkie jego ruchy…”

    BLC przytoczył słowa Jordana.
    W trakcie wywiadu Jordan przyznał że mógłby przegrać 1-1 tylko z KB
    “he stole all my moves”

    (46)
  6. Array ( )
    Odpowiedz

    Miałem na myśli tutaj ogół społeczności którzy obrzucaja się kto lepszy ze lebron nie ze kobi ale kobi ukradł ruchy Jordana ale lebron ma 2-4 w finałach etc
    Grali na tych samych pozycjach kobi ma również chyba słynne 6’6″ wzrostu jak MJ. Pod koniec kariery jeden i drugi fizycznie gorsi niż w swoim pirme. Jordan ciskal tyłem Kobi również. Darmo żeby 36 37 i starszy zawodnik wbijal po crossie na szybkości…

    (3)
  7. Array ( )
    Odpowiedz

    David Lee w Dallas moim zdaniem to bardzo dobre wzmocnienie i to wszystko jedno czy z ławki czy s5, bo pewnie i na 5 by sobie poradził. Naprawdę to dziwne, że np nie sięgnął po niego Heat, bo Dallas kosztował cos ok 2 miliony, a zawodnik jest wart wiecej. Nawet w Miskach by sie przydał.

    (0)
  8. Array ( )
    Odpowiedz

    Niesamowite, że jeden człowiek (fakt, bardzo wpływowy Jordan ale jednak) przyczynił się tak bardzo do rozwoju firmy odzieżowej…
    Gdzieś kiedyś czytałem, że na krótko przed podpisaniem MJ Nike było w ogromnym dołku. A tu nagle jeden kontrakt z Jordanem i w kilkadziesiątkę lat Nike wyrosło na największą i najpopularniejsza firmę w swojej dziedzinie…

    (3)

Komentuj

Gwiazdy Basketu