Niesamowity D-Wade, rozgniewany Durant, LA Clippers wciąż #1

28
Dwyane Wade

Chicago Bulls 95 Los Angeles Clippers 102

Byki to najlepiej zbierająca ekipa NBA. Wysocy i słusznie zbudowani Robin Lopez i Taj Gibson wyciągają ponad 30% piłek na atakowanej tablicy. Tyle, że Blake Griffin i DeAndre Jordan zdecydowanie do ułomków nie należą, a talentem indywidualnym gotowi wpędzić rywali w przewinienia.

Rondo vs Paul to kolejny, niezwykle charakterny pojedynek. Jimmy Butler ma przeciwko sobie rasowego stopera Luca Mbah a Moute oraz milion zadań na boisku stąd kluczem powinna być dyspozycja ławki oraz rzucających obrońców. D-Wade zawsze wchodzi na obroty gdy poczuje wyzwanie, a strzelec JJ Redick notujący średnio 15 punktów przy 50% zza łuku, to cichy bohater gospodarzy i jedna z przyczyn ich świetnego startu (11-2). Prawdziwą różnicę w tym roku stanowi u Clippers obrona. Zobaczmy jak będzie.

Blake Griffin imponuje wychodząc do piłki na piąty metr. Poprawił przegląd parkietu, dysponuje względnie ułożonym rzutem z dalekiego półdystansu, a mając przeciwko sobie niższego rywala bez litości wchodzi barkiem pod obręcz. Nawet Jimmy Butler odbija się od pancerza niczym pachołek na placu parkingowym.

Byku

Póki co Wade i spółka mają to w nosie, wpadają trójki (!) prężnie przechodzą z obrony do ataku, całkowicie przejęli inicjatywę. Sygnał do walki daje Griffin kozłujący przez całą długość parkietu. Weź zatrzymaj takiego byka, nie dość, że nabity jak syfon to jeszcze biega, skacze pod sufit, a piłkę niczym orzeszek ma przyklejoną do łapy. Jego ulubiona akcja to wbicie się w obrońcę i eksplozja po obrocie.

Przebudził się także CP3, sieje z półdystansu, pewnie obsługuje podaniem Blake’a i z minuty na minutę przewaga gości topnieje. Tyle, że Wade wciąż ogrywa Redicka, Butler swoje punkty dorzuci zawsze, Rondo rozdał kilka asyst więc także ma więcej swobody. Trwa walka kosz za kosz.

W pojedynku rezerw zaznacza się Mo Speights, kolejne dalekie trójki środkowego czynią zamieszanie w szeregach Chicago. Kilka minut do zakończenia, Wade trafił już pięć razy zza łuku, ale rywale są niezwykle mocni i zaskakująco zbilansowani.  Pick and roll Chrisa Paula wymusza korzystne przejęcie krycia. Ciągną ku kolejnemu zwycięstwu, już tylko kilkadziesiąt sekund, ale oto za trzy trafia Isaiah Canaan! Będzie gorąco do samego końca. Griffin pod presją czasu (dyskusyjnie) faulowany przez Butlera, pewnie wykonuje dwa wolne. Niestety Wade już się dziś wystrzelał (faul?) Chicago traci nerwy, lecą kolejne daszki za dyskusje z sędziami, to już koniec.

Statystyki: Blake Griffin 26 punktów, 13 zbiórek, 5 asyst – Chris Paul 19 punktów, 4 zbiórki, 8 asyst – Marreese Speights 16 punktów, 4 zbiórki, 3/4 zza łuku – Dwyane Wade 28 punktów, 8 zbiórek, 5/9 zza łuku – Jimmy Butler 22 punkty, 6 zbiórek, 5/18 z gry – Rajon Rondo 9 punktów, 10 zbiórek, 8 asyst.

Golden State Warriors 124 Milwaukee Bucks 121

badn

Gospodarze prowokowali, do końca wierzyli w zwycięstwo nad zaliczającymi wyjazdowe back to back Wojownikami i naprawdę niewiele brakowało. Nie pierwszy to już raz gdy zasięg ramion młodych atletów sprawia problemy niedoszłym obrońcom tytułu. Stephen Curry nieskuteczny (20 punktów, 6 zbiórek, 5 asyst przy 1/11 zza łuku) ale koledzy stanęli na wysokości zadania: Big Bad Durant 33 punkty, 6 zbiórek, 5 asyst, 5/8 za trzy – Klay Thompson 29 punktów, 5/10 za trzy.

Szkoda spudłowanej trójki Teletovica, spapranej próby wsadu Antetokounmpo oraz fatalnego wznowienia ostatniej akcji, ale i tak był to dobry mecz Bucks. Jabari Parker każe mi cofnąć wszystkie przykre słowa, jakie wypowiedziałem na jego temat, przez większość spotkania stanowił pierwszą opcję ataku i znakomicie się z tego wywiązywał. Widzieliście czapę Antka?