USA vs Finlandia , czyli 2 punkty w II kwarcie Finów

13

rt

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata w koszykówce, czyli Team USA rozpoczyna marsz po złoto.

Dzisiejszy rywal: Finlandia nie należy do światowych potęg basketu co widać w liczbie strat, chaosie na atakowanej połowie oraz spudłowanych rzutach z wolnych pozycji. Prosta sprawa: USA narzucili tempo, z którym ich przeciwnicy nie przywykli grać…

Priorytetem ekipy Mike’a Krzyzewskiego wyraźnie jest obrona linii rzutów za trzy. Żadnych trójek w twarz! Dla przypomnienia: w europejskim baskecie trójka znajduje się bliżej (7,24 m -> 6,75 m) w początkowych minutach chłopaki mnóstwo fauli wyłapali próbując naciskać rywali na obwodzie. Zdaje się, że przyjdzie im przywyknąć do fibowskich zasad sędziowania.

Wynik nie podlega dyskusji, będzie pogrom. Ale!

USA: ani jednej, solidnej, zespołowej akcji w ataku pozycyjnym. Nic tylko wykorzystywanie przewag indywidualnych, 1-na-1, polowanie na przechwyty i kontra. Czepiam się, wiem. Realizują założenia taktyczne w 100%.

Na plus: rewelacyjny powrót z ataku do obrony! Każdy pick and roll spychany do linii końcowej, nic środkiem – widzę tu  rękę Toma Thibodeau. Presja na piłce jest równa i konsekwentna. Nasi północni sąsiedzi dawno już stracili ochotę do gry, palą ich płuca i frustracja.

D-Rose! Widzieliście ten dunk?! 60-18 prowadzą Amerykanie po I połowie. Finlandia zdobyła 2 punkty w drugiej kwarcie (!) przyznacie, niecodzienne to osiągnięcie na tak wysokim poziomie rozgrywek.

Klay Thompson jest najgroźniejszym graczem USA bez piłki. Fenomenalny strzelec. Mało tego, jest też chyba najlepszym obrońcą obwodowym tej kadry. Innymi słowy: przed tym 24-letnim chłopakiem najpewniej maksymalny kontrakt w NBA. Do wypełnienia obecnego został jeden sezon w Golden State Warriors.