Wojna nerwów w Bostonie. Celtics wyrównują serię.

27

miami HEAT @ boston CELTICS 91-93 (OT) (2-2)

Najważniejszy mecz sezonu, piłka wypada na aut, ale Rondo i tak po raz pierwszy musi dotknąć jej głową. Jedziemy. Spoelstra zamienił Turiafa na Anthony’ego w pierwszej piątce. To najlepszy wysoki obrońca przeciwko pick and roll Miami, ale przede wszystkim chcą ograniczyć post-up Garnetta. W poprzednim meczu KG miażdżył Turiafa tyłem do kosza. Zaczęli 6-0. Rondo pcha się pod kosz. KG rotuje w obronie jak demon na amfetaminie. Trybuny ucisza dopiero floater Mario Chalmersa. Kibice skandują “let’s go Celtics”. Goście tracą piłki. James rzuca air-balla. Z drugiej strony Pierce i Allen trafiają dwie kolejne trójki. Spoelstra skrzywiony jakby jadł przed chwilą żel do włosów Pata Rileya. Time-out! Celtowie zdobywają dziesiąty punkt z rzędu. Po siedmiu minutach gry wynik brzmi: 21-6. Rivers bierze prewencyjny czas. Złapcie oddech chłopaki. Schodzi KG. Spoelstra znów gra ustawieniem z LeBronem na centrze. Heat momentalnie odrabiają. James i Wade kończą akcje spod obręczy. Odpowiada nieprzewidywalny Rondo.

Druga kwarta rozpoczyna się od trójek Allena i Kenyona Doolinga. To już szesnaście punktów przewagi! Gospodarze są rozpaleni jak gorączka. Spoelstra podczas przerwy na żądanie: “przetrwajmy ten sztorm, wrócimy do gry, ale wszyscy muszą wykonać swoje zadanie.” Cóż, założenie z góry, że Wielka Dwójka ma zdobyć 60-70 punktów, może się okazać trudne przeciwko dzisiejszej obronie gospodarzy. Na dodatek Rondo wali takie podania, że Heat pozostaje faulować pod koszem. Wszystko idzie po myśli Celtics. Pierce naciąga Wade’a na faul. And one! Do przerwy 61-47.

Akcja mocno zwalnia, z Garnettem na ławce goście łatwo przedostają się pod obręcz. Gospodarze tracą pomysł na ofensywę. Rondo gra tyłem do kosza przeciwko Norrisowi Cole i… zalicza czwarty faul. W kolejnej akcji czwarty faul łapie również Paul Pierce. Brzydki fragment. W nagranym wcześniej wywiadzie LeBron opowiada, że uwielbia grę na pianinie. Komentujący mecz Jeff Van Gundy chciałby z kolei zostać zawodowym żonglerem. Umie już machać trzema piłeczkami, ale to za mało! Miami dochodzi gospodarzy na 5 punktów.

Obrona gości nadal męczy Celtów. Trafia James. Na dziewięć sekund przed końcem mamy remis! Tym samym Heat odrobili 18 punktów straty. Kosz za kosz. Sędziowie odgwizdują dyskusyjną szarżę LeBrona. W kolejnej akcji chłop walczy z Garnettem o pozycję. Podwójny faul. To już piąty na koncie LBJa. Robi się nerwowo. Ray Allen trafia w bok tablicy! Wciąż remis. Szarżuje Pierce, to także jego piąty faul. Rondo (15 punktów, 15 asyst) pakuje się pod kosz. Time-out Miami. Trafia Chalmers. Gospodarze dogrywają do KG głęboko pod kosz. Bucket! Odpowiada trójką LeBron. Remis. Sędziowie odgwizdują ofensywny faul Garnetta (17 punktów, 14 zbiórek, 5 bloków). Heat mają 21 sekund na ostatnią akcję. Nic z tego, Haslem zawinął się w sweter. Dogrywka.

Kolejny ofensywny faul. Pierce (23 punkty) musi opuścić parkiet. Haslem wyprzedza zmęczonego KG. W pół-kontrze Rondo rozważnie pali floatera. Normalnie wchodziłby pod obręcz, ale cwaniak Battier wymusił dziś już zbyt wiele fauli. Wojna nerwów. James (29 punktów) nie trafia spod kosza. Piłka nie chce wturlać się do środka także po rzucie Rondo. Ofensywny faul Jamesa – MVP również musi zejść z boiska. Celtics nie mogą trafić, jednak dwie kolejne zbiórki w ataku zalicza Mickael Pietrus. 24 sekundy do końca. Gospodarze nadal prowadzą jednym punktem. Chalmers fauluje Rondo. Ależ nerwy. Trafia 1 na 2. Heat znów mają 21 sekund. Przy piłce D-Wade (20 punktów), rzuca z dystansu, piłka gryzie obręcz i… wypada. Celtics wyrównują serię!