LeBron z przekazem dla reszty NBA, triple-double KD, Cousins ty dzikusie!

51

Witajcie, dzień dobry itd. Mikołajkowa kolejka NBA przyniosła sporo fajnych występów i emocji. Jedziemy!

sacramento kings @ cleveland cavaliers

Nieszczególnie skoncentrowani wyszli wczoraj na plac zawodnicy miejscowych. LeBron pierwsze punkty zdobył gdzieś w połowie kwarty i po dwunastu minutach miał może dwa na koncie plus jedną zbiórkę. Nie pokazali swych nowych zagrywek w ataku, którymi kroili rywali w poprzednich meczach. Te zarezerwowane są dla ekip z wielkimi centrami, których trzeba wykurzyć spod dziury. Tymczasem Kings zagrali niskim i całkiem mobilnym składem, bo nawet cwaniak Z-Bo na środku sporo pracował na nogach i grę czytał.

O jakich setach mówię? Jednym z nich jest na przykład LeBron ustawiony na low post oraz trójka Cavs (SG/PF/C) w jednej linii na przeciwległym skrzydle, mniej więcej na szóstym metrze. Center za nisko? Któryś z trójki idzie strzelać zza łuku. Center wysoko? James gra izolację. Nic się nie dzieje na skrzydle? Rozgrywający gra z LeBronem tzw. “give and go”.

Druga ulubiona zagrywka na dominujących centrów to tzw. horns, obiegający chłopaków poziomo JR Smith i kombinacje. Najważniejsze postaci to oczywiście James, do którego dzięki potężnej przewadze fizycznej można spokojnie dograć piłkę na 4-6 metr oraz talenty rzutowe K-Love’a z pozycji centra. Tym razem jednak, jak mówię, nic z tych rzeczy nie oglądaliśmy. Było znacznie prościej, pick and rolle, drive and kick, szukanie przewag indywidualnych oraz wykorzystywanie błędów rywala, jak np. podwojenia one pass away.

Szło jak cię mogę, w obronie za to fatality. Kings grali szybko, w punktach z kontry okazali lepsi 18-6 i co tu wiele mówić, przez większość spotkania posiadali inicjatywę. Mimo niskiego ustawienia, panowie Randolph i JaKarr Sampson opanowali tablicę. 36-letni Z-Bo to już w ogóle robił za franchise playera: 18 punktów 10 zbiórek 6 asyst.

Hail to The King

No niestety, James stwierdził, że dla podtrzymania zwycięskiej passy trzeba będzie przycisnąć i zanim się obejrzeliśmy, na jego koncie pojawiły się: 32 punkty 11 zbiórek 9 asyst 5/8 zza łuku i tylko wcześnie popełnione 7 strat popsuło trochę linijkę.

A ponieważ trzeba było odrabiać 14 oczek straty toteż wynik rozstrzygał się do ostatniej chwili. Piętnaście sekund do końca -> trójka LBJ-a z odejścia była jak sztylet w serce rywali. Cieszył się jak szaleniec, a z jego ust można było odczytać:

I run this b&tch!

Nie wiadomo tylko czy chodziło mu o Quicken Loans Arena czy całe NBA, hehe. Tym samym Cavs wygrali 13. mecz z kolei, a to najdłuższa seria od… 2010 roku.

Jak dojdziemy do 25 to będę się podniecał, bo to już blisko do rekordu (33 ustanowione przez Lakers w 1972 roku) na razie nie jesteśmy nawet blisko. Byliśmy blisko w Miami. Dotarliśmy do 27 i przegraliśmy z Chicago [James]

Mówcie co chcecie, wielki zawodnik. Odkąd trafia jak z nut, nie ma słabych punktów. Gdy byłem jeszcze mały imponowała mi jego fizyczność i wsady z głową w obręczy. Dziś widzę jak kroi przeciwnika głową. I macie rację, on wciąż gra na 80%. Jedna rzecz mnie tylko niepokoi, wiecie że on trzykrotnie zmieniał buty w tym meczu?!!

SAC 95 CLE 101

W pozostałych spotkaniach:

memphis grizzlies 88 new york knicks 99

Marc Gasol groźnie mrużył oczy, zdesperowany bardzo chciał poprowadzić kolegów do kolejnego zwycięstwa, ale zwyczajnie zabrakło im fizyczności. Zwłaszcza gdy znów podkręcił kostkę w drugiej kwarcie i zejść musiał do szatni. Bez generała Mike’a Conleya wszystko idzie u miśków jak krew z nosa. Zbiórkę przegrali 27-42, ale nie od dziś wiadomo, że Kanter z Porzingisem to bardzo niewygodna para jeśli chodzi o grę na tablicach. Na to wszystko wlazł z buciorami Courtney Lee (24 punkty 10/17 z gry 4/6 zza łuku).

dallas mavericks 90 boston celtics 97

Gospodarze w osłabieniu: agresor Marcus Morris dostał wolne na podleczenie kolana, Jaylen Brown ma jakiś problem z okiem, a Gordon Hayward nadal obciążać nogi nie może. Pełni animuszu goście postanowili to wykorzystać, wyglądali świeżo i buńczucznie. Naprzemiennie napadali rookie Smith, pierwsza opcja Barnes, a dziadzia Nowitzki rozciągał grę swym nieśmiertelnym pick and pop. Furę energii wniósł także na plac Max Kleber, który w jednej akcji dwukrotnie posłał precz rywala potężnym blokiem.

Celtowie musieli mocno się skoncentrować w drugiej połowie, potrzebny był kolektywny wysiłek. Kyrie 23/5. Tatum 17/10. Horford 17/8/8. Pokazali się też obwodowi zmiennicy, czyli Terry Rozier i Shane Larkin, którzy do spółki dołożyli 23 punkty i 11 zbiórek.

denver nuggets 114 new orleans pelicans 123

Goście z gór postanowili zajechać rywali szybkością. Linia podkoszowa im się wysypała (Millsap, Jokic OUT) toteż na parkiet wyszli ultra niskim składem z Kennethem Fariedem na środku. No i co? Pokarał ich za te poronione pomysły pan nazwiskiem DeMarcus Cousins, może znacie. Chcieli iść na wymianę ciosów to się nadziali: 40 punktów 22 zbiórki 4 asysty 4 bloki 12/25 z gry 14/21 FT. A ponieważ pomocy wymagał środek, a tempo było szybkie to i Jrue Holiday poszalał: 27 punktów 7 asyst 12/20 z gry.

Trudno go zatrzymać. Miałby pięćdziesiąt punktów, ale osobistych nie trafiał [Holiday]

detroit pistons 100 milwaukee bucks 104

A skoro już o wielkich centrach mowa, Andre Drummond potraktował gospodarzy linijką 27/20/6. Gdy już piłkę złapał w bezpośrednich pobliżu obręczy, nie było szans (12/16 z gry). Agresywna obrona pick and rolla Bucks po raz kolejny odbiła się czkawką jeśli chodzi o zdobycze środkowego. No ale już Reggie Jacksona wybili z rytmu (5/14 z gry) bo pracować musiał bez piłki. Wleźli w to kozacy miejscowych: Giannis, Middleton i Bledsoe uzyskali we trzech 68 punktów 20 zbiórek i 13 asyst. Coraz lepiej się rozumieją.

No i co? Żadna z ekip nie osiągnęła wielkich przewag, dominację Andre skontrowali atletyzmem i szybkością na otwartej przestrzeni. Słabo wyszło w trzeciej kwarcie, ale przez pięć minut ostatniej odsłony ładnie przytrzymali gości, w końcówce kilka razy ponawiali akcje i oto jest, czteropunktowe zwycięstwo. Cieszy się coach Kidd, trykają koziołki.

golden state warriors 101 charlotte hornets 87

Smutne wieści są takie, coach Clifford nie poprowadzi zespołu w najbliższym czasie z powodów zdrowotnych. Brzmi groźnie i nie będę może zapeszał. W każdym razie, wczorajsza pierwsza połowa w wykonaniu Hornets do najlepszych nie należała: nieobecny Batum, Howard bez miejsca na manewry, Kemba Walker rzeźbiący wściekle w drugiej kwarcie gdy wynik był już na dobrą sprawę poza kontrolą. Może byłoby lepiej, ale Franek Kaminsky skręcił kostkę w pierwszej kwarcie, a w końcowej fazie kolano uszkodził Cody Zeller.

Obrońcy tytułu również pojawili się na placu bez kontuzjowanych Stefana i Draymonda, ale szybciutko wdrapali się na plecy niepowstrzymanego Kevina Duranta (35/11/10) i nie patrzyli wstecz. Powinienem też napisać o Klayu T (22 punkty 9/14 z gry) reszta to kolektyw: dziesięciu zawodników Dubs wpisało się wczoraj na listę strzelców.

miami heat 105 san antonio spurs 117

Heat zaczęli z kopyta: bez przerwy wpadały trójki. W całym meczu zrobili znakomite 18/34 zza łuku! I wiecie co? Spurs odpowiedzieli ogniem (13/25) i poza burzliwym początkiem kontrolowali to spotkanie!!! Lepiej zbierali, wymusili więcej strat, byli lepsi w kontrze (13-4) a w polu trzech sekund rozbili przeciwnika 54-28! Goran Dragic po zasłonie odprowadzany był do boksu w towarzystwie podkoszowego strażnika tak, że myślałeś sobie: mysz się nie przeciśnie. SAS mają pole trzech sekund opanowane. Szacunek panie Popovich, jeszcze nigdy nie widziałem by ktoś tak spacyfikował Dragona. Słoweniec przez pół godziny uzyskał marne 8 punktów z czego większość to przypadki, jakieś broken plays. Ośmiu graczy Spurs z dwucyfrową zdobyczą.

chicago bulls 96 indiana pacers 98

Jak koncertowo spartolić końcówkę pokazali zawodnicy z wietrznego miasta. 13:29 w czwartej kwarcie. Co ja mówię! 4:19 w ostatnich siedmiu minutach!!! Victor Oladipo (27 punktów 8 zbiórek) zabrał piłkę w ostatniej minucie, rzucił za trzy i do widzenia.

atlanta hawks 106 orlando magic 110 (F/OT)

Jak ja uwielbiam ten wesoły basket magików. Goście bez składu (Dedmon, Muscala, Collins OUT) podkoszowa linia złożona z dwójki białasów, których nawet ja nie znam, ale co z tego: Orlando nie takie przewagi puszczać potrafi.

minnesota timberwolves 113 los angeles clippers 107

Kolejny dzień w robocie dla Leśnych Wilków i kolejna czterdziestka na koncie starterów. W trzeciej kwarcie byli do przodu 19. W czwartej gospodarze grający przecież bez rozgrywającego i gwiazdy zespołu, byli blisko remisu. Liczy się jednak zwycięstwo. Zwycięzcy się nie ocenia, moje zdanie w temacie zresztą znacie. 21 punktów 12 zbiórek 4 bloki Karla Anthony’ego Townsa. Teraz trzy dni przerwy więc sobie chłop odpocznie, mam nadzieję.

W obozie LAC: powrócił Danilo Gallinari, ale trochę mu zejdzie nim odzyska formę (2/13 z gry) świetne występy obwodu, Lou Williams i syn Austin zaliczyli po 23 oczka, a DeAndre Jordan znów był najsilniejszy na boisku: 18 punktów 21 zbiórek. Tym bardziej boli czwarta z kolei porażka. Pewnym pocieszeniem jest spodziewany w przyszłym tygodniu powrót playmakera Milosa Teodosica. Myślicie, że Serb odwróci losy zespołu? Czy Clippers z bilansem 8-15 mają prawo/ powinni myśleć o awansie do playoffs? W sumie głupie pytanie, heh. Dobrego dnia!

Na koniec jeszcze: panowie, którzy lubią styl na amerykańskiego studenta, odsyłamy na półki sklepowe -> wjechały kurtki Mitchell & Ness. Przy okazji, kto rozpoznaje kolegę ze zdjęcia?