Mamy to! Polscy koszykarze zagrają na Mistrzostwach Świata

35

“Twarde obręcze” i “mało mięsista piłka” miały być powodem kiepskiego otwarcia Polaków. Tak przynajmniej stwierdził Ryszard Łabędź zza konsolety TVP Sport. Ja twierdzę, że stremowani wyszli na parkiet panowie biało-czerwoni. Dodaj agresywną, wysoką obronę Chorwatów, trochę pecha i tym sposobem otworzyliśmy mecz wynikiem 0:14! Aktywność i energia Mateusza Ponitki na nic się zdały. Dopiero wejście na plac Michała Sokołowskiego zmieniło lekko obraz gry. Rywale popełnili 5 fauli więc trzeba było atakować obręcz. Parę razy na faul, asysta do Koszarka i jest pierwsza trójka. Po pierwszej kwarcie 8:16.

Jedziemy dalej, nieskuteczność króluje po obu stronach, ale Polacy wydają się aktywniejsi, w końcu wiemy o co gramy. Darek Wyka z Arki Gdynia debiutuje bez przepraszania, sprawnie przejmuje zasłony, trzyma pozycję pod koszem, zbiera – takich ludzi nam trzeba! Gra nareszcie zaczyna się delikatnie kleić, piękna ucieczka Ponitki, za chwilę trójka Mateusza. Straty odrobione, łapiemy rytm!

Pewnie nie uwierzycie, ale Ponitka dwa razy stopuje kontrę sam na sam z koszem blokiem o deskę, walczy jak szalony, oby reszta kolegów wzięła z niego przykład! Niestety kładą nas straty, fatalny mecz w wykonaniu Polaków, ale rywale wcale nie są lepsi. Okazjonalnie wpadają punkty po obu stronach. W drugiej kwarcie to Chorwacja prędko znalazła się na bonusie, znów prowadzą paroma posiadaniami, rozbijają nas zwłaszcza podaniami w poprzek parkietu.

No nic, nikt nie powiedział że będzie łatwo. Ponitka jedzie na faul, jak pisałem w poprzednim wejściu antenowym, motorycznie Mateusz to poziom światowy. AJ Slaughter za trzy i jesteśmy na styku -> 32:36 brzmi wynik do przerwy.

II połowa

Skuteczne otwarcie Polaków, Waczyński sieje zza łuku, jest pierwsze prowadzenie! Gramy kosz za kosz i znów Waca za trzy! Chorwaci mocno walczą na atakowanej połowie, sporo fauli naszych podkoszowych wymusili na starcie III kwarty. Jestem pod niemałym wrażeniem progresu Ponitki, którzy bierze na siebie trudne momenty, ciągnie zespół agresywnymi atakami obręczy.

I znów szarżuje w ataku Chorwacja: przerzucanie piłki w poprzek, znów drive and kick, siedzi trójka naszym rywalom. Na szczęście jest Slaughter, sprawność z jaką operuje piłką rodzi kolejne punkty. Mecz nadal na styku. Niestety faul za faulem popełnia Krzysiek Sulima. Fatalna strata Łukasz Koszarka, ale w jednej chwili trafia dwie trójki przeplecione przechwytem! Kontra i Niecelny rzut Chorwatów, leci kontratak, Sokołowski kończy wsadem! 61:59 prowadzimy po III kwartach.

Let’s go!

Znów nerwowo zrobiło się na parkiecie, brakuje wykończenia pod koszami, piętnaście strat mają już na koncie Polacy! Chorwaci pudłują na potęgę, tempo akcji siadło, zero rytmu prezentują oba zespoły. Sokół za trzy! Ponitka wymusza faul, prowadzimy trzema oczkami na 5 minut do końca. Rywal odpowiada kolejną trójką, dobrze rzucają. Nic to! Slaughter przepięknie jeździ z piłką, kończy floaterem. Zbieramy w obronie, zbieramy w ataku. Szkoda zmarnowanej okazji Sokoła.

Gubią się Chorwaci, indywidualnie i na siłę próbują. Sokołowski i Ponitka wymuszają faule, jest dobrze. Ponitka trafia jeden na jeden. Zbiera Hrycaniuk!!! Mamy to! 77:69 -> Polska awansuje do finałów Mistrzostw Świata po raz pierwszy od 52 lat!!!!!

/polscy-koszykarze-przed-historycznym-wyzwaniem-scouting-report-kadry-mike-taylora/