Przyzwoity mecz Lakers to za mało by zatrzymać program San Antonio

18

San Antonio 84 – Los Angeles 82

Nowy coach, nowe nadzieje fanów Lakers. W pojedynku z “fundamentami prawdy” Spurs wszystko musiało wypaść perfekcyjnie, aby bez rozgrywającego w składzie (Nash, Blake) myśleć o zwycięstwie. Różnica? Gospodarze (3-4) co atak próbują wymyślić w miarę poukładaną akcję, podczas gdy ich rywale (6-1) robią to bez zastanowienia, są jak zaprogramowani. Czy przewaga fizyczna LA na tablicach wystarczy by zatrzymać maszynę Gregga Popovicha? Zobaczymy.

Na pocieszenie dodam, że Lakers faktycznie wyglądają solidniej w obronie z 21-letnim Dariusem Morrisem w pierwszej piątce. Również Dwight Howard wygląda na dużo zdrowszego i sprawniejszego. Patrząc po ostatnich dwóch tygodniach, niemal zapomnieliśmy, że to najbardziej dynamiczny środkowy ligi.  Lakers zdobywają 14 punktów z rzędu, odpowiada Tony Parker wychodzący na pozycję po zasłonie oraz Tim Duncan klasycznie o tablicę.

Kobe gra skuteczne dwójkowe akcje z Gasolem, Howarda pod koszem zamienił Jordan Hill. Dwight (13 punktów, 15 zbiórek, 6 strat) ma być podpora drugiego składu w dalszej części gry. Niestety fatalnie grają gospodarze na początku II kwarty. Dopiero powrót starterów, a w szczególności Bryanta (28 punktów, 8 asyst, 12/19 z gry) pozwoliło uwolnić atak. Dzięki ponowieniom akcji i kolejnym dobitkom podkoszowych do przerwy Lakers prowadzą 43-38.

W drugiej połowie coraz wyraźniej zaznaczał się brak zagrożenia Lakers rzutem z dystansu (najwięcej trojek w zespole jak do tej pory zaliczył MWP, którego trudno nazwać rasowym strzelcem) w efekcie obrona Spurs pod koszem jest zacieśniona, pięciu graczy stoi w pomalowanym, stąd wysokim LA trudno operować piłką, a akcje stają się coraz bardziej chaotyczne. Gospodarze chcieliby zrobić to samo, ale rzutami za trzy co chwila karze ich Danny Green. Goście grają swoje, Parker penetruje, odgrywa do Duncana, który pompką posyła w górę spóźnionego rywala i kończy spod tablicy. LA znów nie umieją zatrzymać penetracji, druga linia robi co może, skaczą utrudniając oddawanie rzutów, co kilka razy wykorzystuje pod tablicami Tiago Splitter (9 punktów, 9 zbiórek).

Chris Duhon i Jodie Meeks dryblujący w środek pola tracą kolejne piłki. Poza wysiłkiem Jordana Hilla pod koszem, rezerwowi znów niewiele wnoszą do gry, a każdy fragment gry w ich wykonaniu skutkuje powiększającą się przewagą gości. Wraca Kobe z wyraźnymi instrukcjami by rozciągnąć obronę – ładuje tróję. Następną próbę Jamisona dobija Howard, remisowo. Za chwilę wpada kolejny rzut Bryanta , ale LA nie mogą zatrzymać niczego w obronie. Nerwowy fragment po obu stronach, jakąkolwiek przewagę na tablicy mają gospodarze, goście wybijają im z rąk. Tony Parker posyła Howarda w powietrze, biegnie na zbiórkę i dobija swój własny rzut. Lakers są bez energii. Patrzą jeden po drugim. Minuta do końca, LA prowadzą 82-79 po dwóch skutecznych akcjach Kobe <> Gasol.

45 sekund, Tim Duncan wchodzi pod kosz, celnie: 82-81.  Metta nie trafia z wolnej pozycji, 20 sekund do końca, Spurs przeprowadzają ostatnią akcję: Danny Green wychodzi po zasłonie i rzuca trójkę nad Kobe Bryantem. Gem, set, mecz! Egzekucja Spurs znów przyniosła zwycięstwo.