fbpx

Chris Paul zdradza kulisy brutalnego biznesu NBA | Lillard, LaVine gorący temat transferowy

22

Welcome to my world.

Na początku Los Angeles Lakers. Zespół budzący skrajne emocje,  zawsze obecny w dyskusjach fanów NBA. Wyobraźmy sobie taki scenariusz, że Portland biorą się na odwagę i transferują Damiana Lillarda, jak powinni uczynić już dawno. Pociąga to za sobą szereg wyprzedaży. Nie ma sensu przedłużać za bliski maksymalnego hajs kolegi Jerami Granta – ten szuka nowej umowy, znajduje zatrudnienie gdzieś na peryferiach. Kolejnym na liście do rozładowania jest Jusuf Nurkic, 28-letni center z gatunku tych fizycznych (211 cm / 130 kg) bambaryła w obronie, ale warsztat techniczny centra z gabarytem posiada. Zbiera piłki, wypełnia przestrzeń, bije się pod obręczami, stawia pierwszorzędne zasłony, kiedy trzeba to i na łuk wyjdzie (43/119 za trójkę w minionym sezonie). Rzecz jasna nie nadaje się na czołową opcję mistrzowskiego zespołu, ale w roli zadaniowej? Doskonały nabytek. Anthony Davis takiego kolegi właśnie potrzebuje. Pamiętamy kazus Lakers z NBA Bubble, gdzie dostał skrzydeł mając za ochroniarzy Dwighta Howarda i JaVale McGee. Bez zderzaka, rundy zasadniczej bez kontuzji nie przejdzie.

Co imputuję? Wyobraźcie sobie, że Blazers wymieniają trzy lata zobowiązań wobec Nurkica na jeden rok Malika Beasleya. Obaj panowie zarabiają tyle samo! Transfer jeden do jeden przejdzie, wedle przepisów trzeba poczekać do 29 czerwca, ale to przecież już, teraz. Za tym idzie Chris Paul za minimum dla weterana. Jako niezastrzeżony free-agent wybiera Los Angeles bo tam przecież mieszka jego najbliższa rodzina, mały Chris. Lakers wciąż mają środki na przedłużenie Japończyka oraz rewelacji minionego sezonu Austina Reavesa.

Daje to roster w osobach:

  • Guards: Chris Paul / Austin Reaves
  • Forwards: LeBron James/ Rui Hachimura / Jarred Vanderbilt
  • Bigs: Anthony Davis / Jusuf Nurkic

Dennis Schroder / Lonnie Walker / Troy Brown / Wenyen Gabriel stanowią znak zapytania. Każdy z nich jest niezastrzeżonym free-agentem. D’Angelo Russella nie spodziewam się dłużej oglądać w złoto-purpurowym (żółto-fioletowym) jerseyu. Ciekawe, prawda? A do tego całkiem realne. Czy daje to widoki na pierścień? Powidoki. Polecam film z jednonogim Bogusławem Lindą.

Yeah, I was surprised

A skoro już jesteśmy przy temacie Chrisa Paula. Na jaw wychodzą kolejne kulisy biznesu NBA. Weźmy pod uwagę, że historia może być delikatnie przerysowana na potrzebny promocji książki CP3, ale kłamstw w tym raczej nie ma. Ciekawostką jest na pewno fakt, że nowemu właścicielowi Suns (Mat Ishbia) doradzać ma legenda NBA lat osiemdziesiątych Isiah Thomas, pamiętacie czy nie? Dwanaście razy All-Star, dwa razy mistrz ligi, jednomyślny Hall-of-Famer:

Retro NBA: z pamiętnika Izajasza – finały konferencji 1989 roku

O fakcie bycia wytransferowanym dowiedziałem się od syna. Przysłał mi SMS-a po tym jak przeczytał o tym w sieci. Nie od agenta czy kogoś z szefostwa Suns. Pokazałem wiadomość żonie. Dzień wcześniej rozmawiałem z Jamesem Jonesem [szef kadr/generalny menedżer PHX] nic nie wspomniał o planach klubu czy rozmowach. Czy byłem zaskoczony? Tak, zdecydowanie. Jednak to jest biznes, znam zasady (…) Mat i Isiah musieli uznać, że chcą pójść w nowym kierunku [Chris Paul w wywiadzie dla NY Times]

Catch and Scoot

Wiele dymu jest aktualnie w lidze odnośnie rookie Scoota Hendersona. Nabity dziewiętnastolatek (188 cm wzrostu / 206 cm rozpiętości ramion / 90 kg) to torpeda nowej generacji. Można powiedzieć, że w zależności od miejsca w drafcie kolejne kluby próbują wywindować albo obniżyć oczekiwania względem chłopaka. Jeśli wierzyć doniesieniom, przykładowo Raptors gotowi są za drugi numer draftu oddać Pascala Siakama, dać piłkę młodemu, otoczyć atletami i jechać, jechać, jechać, byle szybciej. Inny anonimowy przedstawiciel NBA mówi tak: “Tego chłopaka czeka brutalna weryfikacja kiedy ostatecznie zląduje w lidze.” No dobrze, postarajmy się zachować obiektywizm. Poniżej przedstawiam silne i słabe strony tegoż atletycznego prospektu:

  • atakując close-out, jadąc na prawą rękę, zaliczał w G-League 70% skuteczności
  • sęk w tym, że ktoś mu najpierw musiał ów close-out wypracować
  • ścinając pod kosz bez piłki: 78% skuteczności (elita jeśli chodzi o motorykę, dynamikę)
  • bardzo efektywny (50%) także jako driver po akcjach dribble-handoff

Znacznie gorzej jest jeśli chodzi o rzuty z wyskoku:

  • 33% w rzutach bez kozła
  • 30% skuteczności w akcjach 1-na-1 (brak warsztatu)
  • poniżej 40% skuteczności w akcjach pick and roll
  • bardzo nieciekawy, zważywszy warunki odsetek akcji kończonych w kontrze
  • alarmujące: tylko 2.7 rzutów wolnych średnio w G-League

Innymi słowy, nie podoba mi się ten prospekt. Na myśl przychodzą Westbrook (absolutny sufit) bądź Jaden Ivey z Detroit. Jeśli o mnie chodzi, próbując ocenić czy zawodnik jest w stanie wypracować powtarzalność rzutową, patrzę na jego procent z linii rzutów wolnych. W przypadku Scoota będzie to 76%. Dla porównania: trzymetrowy Wembanyama trafia w Metropolitans 83% wolnych. Osobiście przychylam się do opinii anonimowego skauta, to będzie “rude awakening”. Raz na jakiś czas rozpali emocje kibiców, runda zasadnicza i niski poziom defensywy na pewno będą mu sprzyjać, ale oddawać za niego Siakama czy wsadzać na fotel kierowcy to raczej kiepski pomysł.

Dlaczego OKC nic nie robią?

Widziałem ostatnio tego rodzaju komentarze. Nic nie robią? W tym sezonie dysponować będą dwunastym wyborem draftu. W przyszłym sezonie wyborem własnym, a także tym należącym do Houston, Utah i Clippers. Cztery picki pierwszej rundy. Poza zeszłorocznym trzonem:

  • PG: Shai Gilgeous-Alexander / Tre Mann
  • SG: Josh Giddey /  Isaiah Joe / Aaron Wiggins
  • SF: Jalen Williams / Ousmane Dieng
  • PF: Luguentz Dort / Keinrich Williams / Aleksiej Pokusevski
  • C: Chet Holmgren / Jaylin Williams / Jeremiah Robinson-Earl

Niepewne są losy Dario Sarica (niezastrzeżony free-agent) i to w zasadzie jedyny gracz, którego potencjalnie zdejmą ze składu. Jednocześnie dodadzą kontuzjowanego przez cały rookie sezon środkowego Cheta Holmgrena (drugi wybór draftu, 216 centymetrów) ORAZ istnieją realne szanse na dołączenie do zespołu serbskiego asa Vasilije Micica!

Kim jest Micic? Dla tych, którzy interesują się koszykówką, ale ostatnie lata spędzili zamknięci w szafie:

  • 196 cm combo-guard, pick and rollowy partner Jokera w reprezentacji Serbii
  • dwukrotny MVP Finałów Euroligi (2021, 2022)
  • MVP sezonu zasadniczego Euroligi (2021)
  • aktualny MVP Finałów ligi tureckiej (2023)
  • wszystko w barwach Anadolu Efes

Świetny pod presją, nienaganny technicznie, odpowiednio fizyczny strzelec i rozgrywający. Prawa do niego w drafcie w 2020 roku posiedli właśnie Thunder. Aktualnie trwają rozmowy zmierzające do przeprowadzki 29-letniego Micica do Oklahomy. Trzymamy kciuki. Z tym pakietem umiejętności wpasuje się idealnie do każdego zespołu. Ostatnie trzy sezonu w Eurolidze to średnie 17 punktów 5 asyst oraz 36% zza łuku. Gość potrafi wszystko, na tle dzieciarni NBA zaznaczy się błyskawicznie.

W każdym razie, Thunder prowadzeni są arcy ciekawie, wierzą że droga do sukcesu prowadzi wyłącznie przez rozwój własnego narybku, jak Golden State i Denver. Trzymamy kciuki za powodzenie tegoż projektu.

Other NBA news

-> Jalen Brown otrzyma od Bostonu super maksymalne przedłużenie umowy, wszystko na to wskazuje. Dwieście dziewięćdziesiąt pięć milionów gwarantowanych dolarów za pięć lat pracy. Komentarz pozostawiam Wam.

-> Zach Lavine ma większą szansę niż Brown zmienić barwy klubowe tego lata. Chicago Bulls są ponoć otwarci na handel. Cena wywoławcza to gracz rotacji + wybory I rundy draftu, czyli zaporowo. Kryteria mogą spełnić m.in. Miami Heat, ci jednak czekają na Lillarda, najpierw musi wyjaśnić się sytuacja w Portland. Czekamy do czwartku (draft). Jak wyglądają kursy bukmacherskie odnośnie przyszłych losów Dame’a?

  • zostanie w Portland: 1.50
  • dołączy do Miami: 2.75
  • poleci na Brooklyn: 11.0
  • zasili 76ers: 11.0

A więc pat. Dlatego mówię, kolejnym z kandydatów do wzmocnienia ofensywy Heat winien być LaVine. Co myślicie?

Dobrego dnia wszystkim. W tym tygodniu widzę się z BLC, przekazać coś od Was? Dziękujemy patronom serwisu, zwłaszcza tym, którzy dzisiaj się pojawią… B

22 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    Jak się przewija teksty o wiadomo jakiej drużynie to artukuły są 10/10. Bardzo się cieszę że są nadala druzyny zaślepione transferami “wielkich” gwiazd za wszystko co mają by pożniej odpaść w 1 lub 2 rundzie. Zamiast brać przykład z GSW czy Denver to ci robią wszystko żeby stać sie jak Brooklyn po 2013 roku XD

    (19)
    • Array ( )

      No było. Crispol w Lakers za minimum dla weterana stworzy mistrzowski skład z Leflopem.

      (2)
  2. Array ( )
    Odpowiedz

    Thunder prowadzeni sa arcyciekawie…arcyciekawa teza. Zespol od kilku lat w zasadzie tankuje wiec gdybym byl kibicem OKC nie uznalbym tego za arcyciekawe. Co bedzie za kilka lat zobaczymy.

    (12)
    • Array ( )

      Dokładnie, oprócz Shaia reszta to raczej goście z potencjałem na przeciętnych zadaniowców. Ten Serb jak przejdzie to NBA to z miejsca będzie w tej drużynie opcją nr 2, reszta bardzo średnia, po tylu latach niepowodzeń. Do draftu też nie mają szczęśliwej ręki – ich największa gwiazda przyszła przecież z LAC przy transferze, a sami nikogo na tym poziomie nie wybrali od czasów Westbrooka i Hardena.

      (-4)
  3. Array ( )
    Odpowiedz

    Z drugiej strony znając NBA na co liczył Paul ? Ostatnio na etapie PO zawsze odpada przez kontuzje , wiek mu nie pomaga , wartość marketingowa też mała, trzeba wiedzieć kiedy zejść ze sceny, najlepszy był dla niego czas jak miał przejść do Kobe do Lakers i Stern to zablokował, Kobe , Gasol i Paul to by była miazga w tamtych czasach , a tak trzeba brać przykład z Melo a nie dać sobą transferować

    (11)
    • Array ( )

      Tryliard razy było powtarzane, ale co niektórzy dalej swoje. Hornets byli wtedy bez właściciela i chwilowo tą role spełniała NBA, czyli własciciele wszystkich druzyn + komisarz. Nikt z nich nie chciał superteamu w LA i jako własciciele Hornets zablokowali trade.

      (24)
    • Array ( )

      kurde a kilka lat później inne zespoły tworzą nowe superteamy allstars i nikt niczego nie blokował, mi szkoda trochę tego transferu kiedy Kobe chciał odejść to była mowa o przetranferowaniu go do Magic za Tracy’ego McGrady, fajny duet stworzyłby z Shaqiem, tak się Tracy męczył z kontraktem wiecznie kontuzjowanego Granta Hilla

      (1)
  4. Array ( )
    Staszek Alcatraz 20 czerwca, 2023 at 13:48
    Odpowiedz

    Luguentz Dort na PF ?! Koleś ma 193 cm wzrostu 😀

    Przecież to jest swingman (SG/SF)

    Admin pojechałeś 😀

    (9)
    • Array ( [0] => administrator )

      on jest nawet niższy wg oficjalnych metryk
      masz rację, nominalnym PF zespołu w minionym sezonie był Josh Giddey, zawodnik 95 kilo
      generalnie pozycje są płynne, nie przywiązywałbym się
      Dort częstokroć krył silne skrzydła, stąd pewnie tak go umieściłem, pozdro!b

      (3)
  5. Array ( )
    Odpowiedz

    Bardziej do Heat pasuje Lavine niż Dame, który zaraz z JB się pokłóci i strzeli focha, a do tego jeszcze nie broni.

    (2)
  6. Array ( )
    K.D. z trollkonta 20 czerwca, 2023 at 18:40
    Odpowiedz

    Nikt do Heat nie przejdzie. Koniec marzeń o wielkim Miami. Muszą wrócić na swoje przeznaczone miejsce, czyli 11. Na zachodzie Lakers na 11, bez picków w pierwszej rundzie draftu, a na wchodzie w tym samym położeniu Żary ze Florydy.

    (1)
  7. Array ( )
    Odpowiedz

    Temat Lillarda w Heat absolutnie mnie nie przekonuje, kolejny prawie emeryt poniżej 1,90m za wielkie pieniądze. Całkowicie się zgadzam z opinia ze potrzebują kogoś na piłce, ale czy to jest to rozwiazanie? Śmiem wątpić. Nieraz w artykułach Naczelny mówi o wymienności pozycji, szczególności w obronie, gdzie najwiecej się traci na tym ze masz kogoś kto odstaje fizycznie (patrz Yong). Czy Lillard będzie brany na celownik w obronie jako najsłabsze ogniwo? Nie wiem, ale się domyślam. I ta kasa. I jeszcze trzeba by skrzydła połatać. I zastępstwo dla Bama znaleść, bo sorry ale Zeller to nie. Nie, proszę nie.

    (5)
  8. Array ( )
    Odpowiedz

    Teraz poprosimy jeszcze 29 innych artykułów odnośnie każdej ekipy NBA co może zrobić, kogo sprowadzić aby włączyć się do walki o mistrzostwo.

    Nic tylko wpychanie wszystkich do Lakers byleby tylko ciągnąć tego LeBrona do góry.
    A dlaczego Nurkicia nie ściągnąć do Bostonu? Horford młodszy nie będzie i nie bardzo daje już rady grać cały RS i PO w pełnym wymiarze i Celtics nie mają żadnej odpowiedzi na PF/C na Jokiciow, Davisow i innych Adebayow. Albo może do Clippers? Oprócz Zubaca też mają potworną dziurę pod koszem i żadnej odpowiedzi na pozycjach PF/C?

    Ale nie. Cała NBA powinna się podkładać pod Lakers Ciągle tylko to Lakers i tak do porzygania. Właśnie takie wmuszanie czegoś na siłę sprawia że Lakers mają tylu hejterów. Albo inaczej, to Ci ludzie są problemem, a nie sami Lakers.

    (2)
  9. Array ( )
    Nie płacz tak juz 20 czerwca, 2023 at 22:13
    Odpowiedz

    Ale czy ty nie rozumiesz ze autor jest fanem lakers i rozważa najlepsze opcje dla swojego ulubionego klubu? A poza tym z tego co napisałeś to i tak nurkic najbardziej pasuje do lakers, boston liczy na obronę na każdej pozycji a tego nurkic nie daje a clippers to niech idą do diabła

    (4)
  10. Array ( )
    Odpowiedz

    OKC moze i jest prowadzone ciekawie, ale problem polega na nowej CBA. OKC moze nie miec czasu na dalszy rozwoj zawodnikow, bo za dwa-trzy sezony trzeba bedzie przedluzac niskie rookie contracts, moze byc ciezko podpisac wszystkich chetnych. Czy za dwa-trzy sezony bez zmian w skladzie (ulepszenia) OKC bedzie w stanie rywalizowac z najlepszymi zespolami zachodu?

    (2)

Komentuj

Gwiazdy Basketu