Heat wskazali dobrze grającym Clippers miejsce w szeregu

13

la clippers @ miami

Pierwszy atak NBA przyjeżdża na South Beach. Równocześnie, czy uwierzycie, że Clippers mają w tym momencie najgorszą obronę w lidze? Tracą najwięcej punktów, przeciwnicy rzucają z najwyższą skutecznością etc. Dla przykładu, wczorajszej nocy środkowy Nicola Vucevic zaaplikował im 30 punktów i 21 zbiórek! Czy to kwestia zagubienia i dalszej adaptacji do konceptów Doca Riversa czy może powinniśmy uważać, że podkoszowi LAC są miękcy? A może po prostu oszczędzali siły na dzisiejszy pojedynek?

Run’n’Gun

Co ciekawe, mimo teoretycznej przewagi warunków fizycznych pod obręczą Rivers zapowiada, że chce grać możliwie jak najszybciej. Nie zamierza pozwolić by agresywna obrona mistrzów zdążyła się wgryźć. Goście robią dokładnie to, ilekroć pojawia się możliwość szybkiego wrzucenia piłki w środek – Heat mają problemy. Z drugiej strony LAC ścisnęli się w pomalowanym, Miami kontrują dalekimi rzutami Chrisa Bosha, stąd Blake Griffin musi wychodzić na sam obwód i automatycznie pojawia się miejsce na penetracje.

Kosz za kosz. Pod koniec kwarty goście stawiają kombinowaną strefę, ale idzie im wyjątkowo słabo, LeBron dominuje na post-up, ale w ataku pomimo podwojeń gracza z piłką – Clippers radzą sobie pięknie, zaliczając kolejne layupy czy wsady. Innymi słowy atak LAC >> obrona LAC.

Ray Allen i D-Wade ciągną wynik w II kwarcie dla Miami. Imponuje zwłaszcza Ray Ray, widząc rotujących obrońców wjeżdża pod kosz w stylu niespotykanym u 38-latka, reverse layup (?!) żartujecie sobie? W odpowiedzi goście potrzebują jakieś 10 sekund na akcję rzutową. Nie czekają, na rozwój wydarzeń, po prostu atakują.

Mamy połowę trzeciej kwarty, a gospodarze jeszcze nie prowadzili w tym spotkaniu, cały czas utrzymuje się 3-4 punktowa przewaga podopiecznych Riversa, wszystko za sprawą nieegoistycznej gry i zdecydowania.

X-factor

Kluczowy moment następuje wraz z pojawieniem się na parkiecie Shane’a Battiera. Facet wymusza dwie kolejne szarże, a po drugiej stronie parkietu nie do zatrzymania jest atakujący obręcz LeBron. Heat robią wszystko, co możliwe by odebrać piłkę z rąk Chrisa Paula – podwajają, zamykają w rogach boiska. Tempo akcji wyraźnie zwolniło, co jest na rękę mistrzom. To oni kontrolują w tym momencie wydarzenia na boisku i prowadzą 76-73 po trzech kwartach.