fbpx

Top 10 koszykarskich komet: najdalsze rzuty w historii NBA

13

Nie tak znowu dawno wspominałem na GWBA pamiętny rzut Jacka Krzykały. Pisząc, że “takie rzeczy się w zasadzie nie zdarzają”. Nie musiałem długo czekać, aż los zagra mi na nosie. Już w następnej kolejce Ziaire Williams przypomniał mi dlaczego w NBA “Amazing happens”. Oto jego rzut z 24 metrów. Może nie game winner, ale buzzer beater jak się patrzy:

Obserwując z którego miejsca na parkiecie została oddana ta próba, aż trudno uwierzyć, że jest to w Top 10 najdalszych trafień zaledwie miejsce numer sześć. Owszem, jest to najdalsze trafienie w dziejach klubu Grizzlies, ale patrząc na ligę jako całość było tego więcej. Oto zestawienie wszystkich prób dalszych niż ta Ziaire’a, oraz pozostałe rekordowe rzuty, by uzupełnić topową dyszkę.

#Herb Williams, 24.7 metra (8 stycznia 1986)

Kariera Herba Williamsa rozciąga się w zasadzie na całe lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, czyli złoty wiek NBA. Centrów było wówczas dostatek, dlatego Williams, pomimo sezonów w okolicach 20/10/2 nie zdobył nigdy nominacji do All-Star Game. Karierę miał natomiast udaną, a sezon 1985/86, z którego pochodzi to nagranie, był statystycznie najlepszym w jego karierze. Poniższe trafienie z przegranego spotkania z Sacramento było jedyną trójką (przy dwunastu próbach), jaką w tamtym roku zanotował:

#LeBron James 25.3 metra (03 stycznia 2007)

Spotkanie Cleveland Cavaliers z Boston Celtics w TD Garden. Rzut Jamesa na zakończenie trzeciej kwarty powiększył rozmiary prowadzenia Cavaliers do sześciu punktów. Cały mecz również rozstrzygnęli oni na swoją korzyść, co nie dziwiło, wziąwszy pod uwagę, że tamten Boston (24-58) był jeszcze tym sprzed ery The Big Ticket i Wielkiej Trójki. Cavaliers natomiast znajdowali się na kursie do 50 zwycięstw w sezonie zasadniczym. Był to ten sezon, w którym po raz pierwszy awansowali do finału, gdzie Spurs wytarli nimi parkiet.

#Magic Johnson, 25.6 metra (23 kwietnia 1987)

Wchodzimy na podium. Oto trafienie Magica Johnsona ze spotkania z Denver Nuggets w The Forum. Wow, dosłownie “WOW”. Po pierwsze primo, jest to trafienie z playoffs. Po drugie primo, był to rzut jedną ręką i do szatni, na zakończenie pierwszej połowy.

Wszystko jest możliwe, kiedy on ma piłkę [James Worthy]

Lakers wygrali ów mecz numer różnicą 33 punktów. Był to ich pierwszy krok na drodze do mistrzostwa wywalczonego potem w sześciu meczach z Bostonem.

#Norm Van Lier, 25.6 metra (19 stycznia 1977)

Czy możliwe jest aby jednym z najdalszych rzutów w historii NBA było trafienie za dwa punkty? Ano! – jak mówi Mimir z God of War. Oczywiście, że tak, jeśli jest to kosz jeszcze sprzed ery trzypunktowej. Trafienie o którym tu mówimy pochodzi z końcowego etapu kariery Stormin’ Normana, który to w latach 1971-1979 reprezentował barwy Chicago Bulls. Nie trafiłem na żadne nagranie z tamtego spotkania (Spurs wygrali wówczas z Chicago), ale powiem wam jedno.

Norman był czerstwym herbatnikiem, który w pas nikomu się nie kłaniał. Posłuchajcie jak mówi o dawnych czasach, połamanych palcach, braku gwarantowanych kontraktów, ultimatum typu “wyłaź na parkiet albo tracisz tę robotę” i innych oldschoolowych rewelacjach. Kiedyś w NBA pracowało się jak w januszexie. Rel. Fun fact: według statystyk, Norman zaliczył w tamtym spotkaniu linijkę 2 punkty, 9 asyst, 4 zbiórki, więc drugi najdłuższy rzut w historii NBA był jego jedynym trafieniem z tamtego meczu (na pięć oddanych prób). To się nazywa mieć tupet.

#Baron Davis, 27.13 metra (17 lutego 2001)

A to już Baron Davis, inny zuchwalec. Kto z was pamięta tego gościa? Jako pierwszoroczniak zaliczył plakat na Kevinie Garnettcie, który uznany został wówczas wsadem roku. W swoim drugim sezonie gry zaliczył to trafienie, do dziś niepobity rekord pod względem odległości rzutu w NBA.

Mówimy o gościu, który miał w poważaniu ćwiczenia na siłowni, a pod meczowym trykotem nosił pas neoprenowy. Cały Baron, hehe.

#Honorable mention

Dalekich rzutów było w NBA wiele przez lata, oto te z nich, które zajmują dalsze miejsca na liście. Trudności pomiarowe powodują, że w różnych źródłach rozbieżności sięgają nawet i czterech metrów dla jednego rzutu, dlatego bardzo możliwe, że kształt listy nie jest ostateczny. Aha, i jeszcze jedno, bo nie zaznaczyłem tego wcześniej. Aby trafić do dzisiejszego zestawienia rzut musiał być oddany w meczu NBA, zgodnie z obowiązującymi regułami i zostać zaliczony. Zatem nie ma tu miejsca dla takich komet jak pamiętne trafienie Marcusa Camby’ego czy wszelkie trick shots oddawane z trybun czy płynących motorówek, bez względu na to jak efektowne by to zagrania nie były.

#Andre Drummond, 21.6 metra (8 lutego 2016)

#Darius Miller, 22 metry (28 kwietnia 2018)

I to w meczu playoffs!

#Vince Carter 22 metry (19 lutego 2016)

#Zoran Planinic 23.5 metra (9 listopada 2005)

Zdarzyło się Wam kiedyś trafić taki rzut?

[BLC]

13 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    Obejrzałem te filmiki i wiecie czym Krzykała nad nimi góruje? Davis i Johnson będą zapewne tutaj argumentami przeciw, ale nasz Jacula cisnął tą piłką ze stuprocentowym zamiarem trafienia, podczas gdy reszta tych rzutów to klasyczny miot na pałę. Miałem tę niesłychaną przyjemność oglądania meczu Zepter – Anwil i mówię z pierwszej ręki, czuło się pewność, że ta piłka wejdzie. Ach, czasy. A Miglinieks to byłby bogiem w dzisiejszym koszu.

    (18)
  2. Array ( )
    Odpowiedz

    Pamiętam rzut przez całe boisko niedawno wspomnianego Tim’a Hardaway’a gdy grał jeszcze w GSW. Ale chyba historia o tym rzucie zapomniała, nie mogę go nigdzie znaleźć.

    (0)
  3. Array ( )
    Odpowiedz

    Czy boisko w NBA zmieniło w międzyczasie swoje wymiary? Rzut Herba Williamsa spod samej obręczy, czyli praktycznie całe boisko 24,7 metra, a rzut LBJ mniej więcej przez 3/4 boiska 25,3 metra?

    (14)
    • Array ( )

      Też mnie to zastanowiło. Jednak może to kwestia, że Herb rzucał spod kosza idealnie na wprost, a James pod kątem więc w linii prostej droga do kosza mogła być dłuższa – choć mam wątpliwości mimo wszystko. Z drugiej strony, to może te wspomniane różnice ze względu na trudność pomiaru.

      (1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu