fbpx

Jak zmierzyć wartość zawodnika? Co jest ważniejsze: obrona czy atak?

13

Chłopaku, graj po obu stronach parkietu!

Na początek pytanie: kto jest lepszy? Pau George czy Kyrie Irving?  Elita młodej defensywy czy elita młodej ofensywy?

Wiem, co powiecie. Powiecie Paul George, ponieważ wciąż poprawia swe umiejętności gry 1-na-1, skuteczność zza łuku, a do tego jest topowym obrońcą na piłce. Kyrie Irving może być maestro ataku, graczem nie do zatrzymania z piłką, w pojedynkę kreującym pozycje rzutowe dla siebie i reszty kolegów, ale jego mocno przeciętna defensywa nie pozwala mu iść dalej.

Jak mówi stare przysłowie: obrona to połowa gry. Zgoda, pod warunkiem, że zastosujemy to powiedzenie do starań całej drużyny. Na poziomie indywidualnym wszystko zależy od sytuacji.

Niezwykle pożądaną jest umiejętność gry po obu stronach parkietu, jednak każdy trener wie, że zespołu nie buduje się w oparciu o pięciu najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych graczy, ale w oparciu o role, które na dodatek podlegają zmianom w zależności od przeciwnika.

Biorąc pod uwagę stereotypy: wysocy obrońcy są z reguły istotniejsi o obrońców na obwodzie. Podobnie kreatorzy gry z piłką ważniejsi od tych, którzy jedynie kończą akcje.

https://www.youtube.com/watch?v=G9AYDcze–c

Jednak analizując sprawę dokładniej, przekonamy się, że o tym która umiejętność jest ważniejsza dla danego gracza decyduje przeciwnik i jego strategia gry.

Weźmy przykład:

#1 Paul George przeciwko Chicago: genialna obrona podkoszowa Bulls neutralizuje podkoszowych Indiany. Ofensywa stoi i czeka, aż ktoś ją podniesie z ziemi. Stąd umiejętność kreowania akcji przez P.George’a jest w tym wypadku dużo istotniejsza niż jego krycie Luola Denga. Innymi słowy: ugrają tyle, ile uciągnie w ataku.

czytaj dalej >>

1 2

Ostatnie Wpisy

13 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Atak. Defensywnych specjalistów w lidze nie brakuje, a ludzi którzy potrafią sobie wykreować rzut jest zdecydowanie mniej

  (-9)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  To wszystko zależy tak naprawdę od drużyny przeciwnej, od tego przeciw komu grać. Mówi się, że Dennis Rodman był pierwszym graczem, któremu harowanie w defensywie się opłacało finansowo. Trochę to na wyrost, ale w większości przypadków w NBA bycie elite scorerem bardziej się opłaca finansowo niż bycie elite defenderem. Druga sprawa, że częściej można spotkać świetnego gracza ofensywnego, z mocno średnimi umiejętnościami defensywnymi, niż odwrotnie. Paul George wykręcił przyzwoite staty ofensywne w sezonie zasadniczym, a w PO jeszcze zwiększył ilość punktów, trafiając na lepszym procencie. To nie jest takie proste 😉

  (11)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Ja zawsze mówiłem, sądziłem i w 95% przypadków miałem rację, że ten co mówi, że woli bronić po prostu nie umie atakować. Jak dla mnie trzeba odpowiedniej proporcji, w zależności od teamu. Ci będą potrafili wygrywać tylko atakiem, inni ofensywą.

  (10)
 4. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Najlepszą obrona jest atak 😉
  George >Irving
  Nie ma innej opcji , NBA się zmienia od wielu lat więc nie ma się co dziwić że coraz to nowe i lepsze umiejętności są potrzebne , szczerze myślę że obie umiejętności są ważne i rzeczywiście Uncle Drew wymięka w defensywie ale dużo przed nim może to poprawi 😉

  (-40)
 5. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  W moim przypadku lepiej mi wychodzi obrona niż atak. Średnie punktowe mam mniejsze niż średnie w przechwytach. PPG. 5, SPG. 5.4.

  (-3)
 6. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Dwie moje ulubione gwiazdy młodego pokolenia. Kryie jest lepszy w ataku, ale George jest na dzień dzisiejszy kompletniejszym zawodnikiem. Swoją drogą wyobrażacie co by działo sie za 2-3 sezony jak oni by grali w jednej drużynie ?

  Artykuł ten pokazuje jak patologiczna było sytuacja w LAL w zeszłym sezonie pod wodzą MDA. Kobe mający prowadzić atak i kryć pierwsze opcje ataku przeciwnika, w takim wieku z takim stażem. Owszem młody Kobe był jednym z najlepszych obrońców na piłce i kiedyś mógł tak grać, ale teraz !? Swoją drogą ostatnie zdanie pokazuje, że MJ jest najlepszy, rewelacyjny strzelec, i bardzo dobry w pozostałych elementach gry. Obok niego można wymieć Kobe, Magic’a i jeszcze paru innych 🙂 pozdro 😀

  (9)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Obrona.
  Atak wygrywa mecze ,obrona mistrzostwa 😉
  Poza tym dobra obrona kreuje dobrą okazję do kontry co jest wg mnie najlepszą ofensywą.
  Jako słaby obrońca stwierdzam że obrona jest dużo ważniejsza 😉

  (4)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  Zauważcie, że Cavaliers odkąd Irving przyszedł do drużyny nie weszli ani razu do playoffów, a Indiana o mało co nie pokonała Miami w finale konferencji. Dlatego dla mnie George > Irving. Umie lepiej dopasować obronę i atak do sytuacji.

  (-1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu