fbpx

Jaylen Brown: więcej niż Robin

25

Jest mi bratem. Cieszy mnie relacja, jaką zbudowaliśmy poza boiskiem. Na boisku naprzeciw siebie stajemy jak wojownicy. Kiedy byłem w Bostonie nie udało nam się lepiej poznać, ale teraz jestem wdzięczny za tę relację, za szacunek, jaki do siebie mamy i to, jak przeżywamy swoje życia. Jest mi bratem. [Kyrie]

W taki, typowy dla siebie sposób, wypowiadał się niedawno Kyrie Irving o Jaylenie Brownie. Brown jest wycofanym intelektualistą na modłę jabbarowską, o silnym społecznikowskim zacięciu i wyczuleniu rasowym. Taka postawa musi imponować Irvingowi, który sam chciałby być głosem pokolenia i awangardystą lifestyle’owych przemian.

Po incydencie z Georgem Floydem, Jaylen Brown poprowadził pokojowy protest w Atlancie.

#Kontrast

Powyższa fotka pochodzi z mediów społecznościowych Browna. Podobne zdjęcie z tamtych wydarzeń wrzucał do sieci dosłownie parę dni temu, jako miniaturkę do trailera dokumentu o zaangażowanych społecznie sportowcach. Brown oddany jest działalności w równościowej fundacji Bridge Future, o czym w niniejszym wpisie wspomina.

Dla porównania, ostatnie posty Jaysona Tatuma to urodziny synka, wyprawa z nim na rowery wodne i reklama chipsów Ruffles o smaku barbecue. Od razu widać, kogo z tej dwójki zaprzątają “poważne sprawy”. Te ich posty w pewnym sensie oddają ducha dynamiki, jaka w tym duecie funkcjonuje. Jayson to uśmiechnięta gwiazda, facet z okładek i nagłówków z literami MVP, Jaylen zaś jest chłodnym profesjonalistą od brudnej roboty.

#Więcej niż Robin

Gdy oczy wszystkich zwrócone są na Jaysona Tatuma, wkład Browna w sukcesy zespołu jest co najmniej porównywalny. Tylko dwa razy w tym sezonie (na 23 mecze) zszedł poniżej 20 punktów. W ostatnim meczu z Toronto zaliczył linijkę 22/8/8 i po raz kolejny był jednym z głównych architektów sukcesu drużyny z Massachusetts.

Chcę dostać się do playoffs, pokazać co jestem w stanie tam zrobić. Myślę, że stać mnie na grę z najlepszymi, wiem na co mnie stać, ale w tej chwili moim priorytetem jest wygrywanie i dostanie się ponownie do Finałów. Wszystko co dzieje się w związku z tym jest tylko dodatkiem. Najważniejszy jest powrót do Finałów. [Jaylen Brown]

Po dosyć kiepskim początku meczu z Raptors, Boston schodząc na przerwę przegrywał dziesięcioma. Brown był tej nocy nie tyle dostarczycielem punktów, co architektem akcji zespołu. Trzecią odsłonę wygrali różnicą 35:18 i przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Wspomniane wcześniej 22 punkty i po 8 zbiórek i asyst na skuteczności 9/21 z gry nie jest może występem, który oglądać będziemy w highlightach przez resztę tygodnia, ale kto oglądał mecz w Scotiabank Arena ten wie, że dla sukcesu Zielonych była to kluczowa dyspozycja.

The barometer

W pewnym sensie można Browna uznać za barometr ekipy z Bostonu. Kiedy jemu nie idzie, zespół gra źle. Z kolei gdy słabszy występ notuje drugi (a w zasadzie pierwszy) z liderów drużyny, Tatum, Brown jest tym, na którego barkach spoczywają losy zwycięstwa. Jest on aktualnym liderem NBA pod względem celności rzutów z wyskoku. Mam tutaj na myśli wszystkich zawodników, którzy oddali już powyżej 40 takich rzutów. Oto jak wygląda hierarchia:

A oto jak wyglądało pięć ostatnich meczów Browna:

 • Phoenix (7 grudnia): 25 punktów, 7 zbiórek, 3 asysty, W
 • Toronto (5 grudnia): 22 punkty, 8 zbiórek, 8 asyst, W
 • Nets (4 grudnia): 34 punkty, 10 zbiórek, 4 bloki, W
 • Heat (2 grudnia): 37 punktów, 14 zbiórek, 5 asyst, L
 • Heat (30 października): 26 punktów, 7 zbiórek, 5 asyst, W
 • Wizards (27 października): 36 punktów, 5 zbiórek, 2 asysty, W

#Muszę robić więcej

Jedynym przegranym spotkaniem w tym ciągu był mecz z Miami, w którym Tatum i Smart zaliczyli 1/14 zza łuku. Brown Zapytany przez reporterów na pomeczowej konferencji mówił tak:

Muszę robić więcej by zaktywizować chłopaków. Muszę robić więcej by zaktywizować JT. Być może powinienem był zrezygnować z kilku rzutów, aby kilku innych chłopaków więcej mogło zdobyć punkty [JB]

Tatum w tym samym czasie również spisywał się bardzo dobrze, aczkolwiek niektórzy zwracali uwagę, że jakby wytracił impet. Statystyki tego nie oddawały, czego dowodem było 31.6 punktów na skuteczności 49% i 40% zza linii rzutu za 3 punkty.

Wracając jednak do Browna. Na przestrzeni ostatnich 10 meczów jest jednym z siedmiu zawodników w ligowym Top 20 strzelców, który notuje powyżej 50% z gry.

To, co robi Jaylen kiedy jest w gazie, jest na tym samym poziomie, co robi Jayson, kiedy jest w gazie. Wszyscy mówią o tym, że JT jest kandydatem do MVP, ale kiedy JB gra tak jak teraz, również powinien być w tym kontekście wspominany [Marcus Smart, DPOY]

#Go for it

Boston, z bilansem 21-5, dosyć wygodnie umościł się na pierwszym miejscu Eastern Conference, z przewagą dwóch meczów nad drugim Milwaukee. Formę bostońskich graczy sprawdzą teraz ekipy z zachodniego brzegu: Warriors, Clippers i Lakers, z których każda potrzebuje kolejnych punktów w walce o miejsce na drabince.

Celtowie, znani z obrony i przejmowania zasłon są również aktualnie najlepszą ofensywą ligi 120.6 punktów na mecz. Zajmują drugie miejsce pod względem skuteczności z gry, 49.4%, są  pierwsi w trójkach (40.2%) oraz w rzutach wolnych (84.4%).

Są także jedyną drużyną NBA z dwoma graczami w ligowym Top 13 strzelców. Są podstawy by sądzić, że w obecnym kształcie ich ofensywa byłaby w stanie przełamać niemoc strzelecką, jaka trapiła ich w ostatnich finałach przeciw Warriors. Tylko najpierw trzeba tam dotrzeć. Myślicie, że mają na to szansę?

[BLC]

25 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  W obecnej formie z pewnością. Walka na wschodzie pewnie rozegra się pomiędzy nimi i Milkwaukee.
  Ciekawi mnie jak do postawy (pozaboiskowe) JT odnosi się JB. Jeżeli Brown przykłada się do spraw równości, prawości itp. to czy nie razi go postawa JT, który zbiera większość uwagi ligi, mediów etc. Tym bardziej szacunek dla niego, że zachowuje profesjonalizm.

  (4)
  • Array ( )

   A co to ma do tego? Każdy może przyjąć taką postawę jaką chce i w jakiej się realizuje i czuję najlepiej. Dlaczego Tatum miałby się silić na jakieś poważne tematy skoro się w nich nie czuje? Dlaczego Brown miałby mieć o to jakieś pretensje?
   Może Tatum też może.miec pretensje do Borwna że poświęcał się jakimś “ważniejszym” sprawom zamiast skupić.sie.na rodzinie?

   (6)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Kyrie nie pajacuj, nie kroczysz w tym samym brodziku intelektualnych potrzeb co JB😜
  Nie zbudowaliście relacji, bo Jaylen nie czerpie wiedzy od płasoziemców z YT, tylko czyta książki.
  Nie chodzi wsparty o kijek i nie okadza boiska szałwią, tylko gra w szachy.
  Gdy JB uznał, ze należy wesprzeć ciemnoskóra cześć społeczeństwa, to poszedł na marsz i nie wyrywał znaków, tylko głosił przekaz.
  Kyrie prezentujesz swoim zachowaniem wszystko co najgorsze z nowoczesnego świata: pomieszanie pseudonauki, przerośnięte ego, fałszywie pojmowanie równości rasowej, a ostatnio nawet antysemityzm. Jaylen nie jest twoim „bratem”, ale ze względu na dobre wychowanie nie powie Ci tego w twarz, tylko zbije piątkę.
  Acha, zapomniałem, jak sie spotkacie w playoffach to wbije Cie w ziemie (jak akurat będziesz grał a nie walczył o „lepsze życie dla czarnych braci).

  (26)
  • Array ( )

   Skąd Ty możesz wiedzieć co zbudowali, a czego nie? Przestań się kompromitować i popisywać bo na nikim nie robisz wrażenia ubliżając Irvingowi.

   (-5)
  • Array ( )

   Jeleń czy Jeylen to od Kyrego wiele więcej pod czerepem nie ma. Sam przecież cisnął Silbera i Tsaya, że krzywdzą Kyriego, że coś ma udowodnić, coś zrozumieć. Nie rozumieją że kase dostają za wrzucanie piłki do kosza, nie za swoje mądrości.

   (1)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Z przyjemnością patrzy się na Boston.
  Wszystko poniżej finałów w tym roku powinno być traktowane jako porażka.
  Pięknie się starzeje pewne zdanie kiedyś napisane na tym portalu „na duecie JT/JB nie można zbudować mistrzowskiego zespołu”. (Tfu tfu, żebym nie wykrakał)
  Dzięki BLC.
  Pozdrawiam serdecznie, Bursztynowy.

  (12)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Tak obrona bandyty, dilera i ćpuna to bardzo poważne i społeczne sprawy. Jeśli takich bohaterów będą promowali czarni to w ich dzielnicach nigdy nie będzie lepiej. Milion razy bardziej poważnym i wartościowym jest zdjęcie Tatuma z dzieckiem. Wychować dziecko na dobrego obywatela to rzecz trudniejsza i ważniejsza niż obrona kogoś takiego jak Floyd

  (28)
  • Array ( )

   Tak tak, to nic że policja morduje bezbronnego, obezwładnionego obywatela (tak, który był wcześniej karany oraz słusznie zatrzymany. Co z tego?). To nic, że USA ma patologiczny system, który tylko bardziej pogłębia napięcia społeczne, co dodatkowo utrudnia mniejszościom wybicie się z biedy i patologii.
   Co tam! Skupmy się na tym, że protesty wybuchły po zamordowaniu bandyty, a część protestów przerodziła się w grabieże sklepów i niszczenie miasta.
   Bo po co skupić się na sednie problemu jak można kręcić tanią sensację.

   Mordowanie Kurdyjek za nienoszenie chusty na głowie też popierasz, czy wtedy brutalność policji już nie jest fajna?

   (-3)
  • Array ( )

   Wszystkim polskim fanom redneków proponuję Jacka Londona i ” Mieszkańców otchłani “.
   To taki reportaż o londyńskim East Endzie sprzed ca 120 lat.

   (1)
  • Array ( )

   Spowodowanie śmierci bandytyzm dinera i ćpuna to bardzo poważne i społeczne sprawy.
   A problemem nie jest sam Floyd ale to że gdyby sytuacja była odwrotna i to Floyd (policjant) udusił by jakiegoś innego białego (bandytę) ryczał byś i lamentował jak to należy ukarać policjanta. To jest problem.

   (1)
  • Array ( )

   @Fen, sprawę utajnili jak w labotatorium wyszło, że chłop miał we krwi całą aptekę. Taki to bohater ludu ciemiężonego.

   (3)
  • Array ( )

   @MaciekS, no był naćpany, był karany i został słusznie zatrzymany. Wciąż, co z tego?
   Policja jest od egzekwowania prawa – ma zatrzymać podejrzanego i dostarczyć go do aresztu, a nie ich mordować.
   To że protesty wybuchły akurat po tej sytuacji to tylko chichot losu, bo było wcześniej i później wiele sytuacji w których przez nadużycia i brutalność policji ginęły niewinne osoby.

   (1)
  • Array ( )

   @Fen. W pierwszym zdaniu sobie odpowiedziałeś. Zbieg nieszczęśliwych okoliczności – duży opalony z chorym sercem, apteką we krwi, bogatą kartoteką i stawiający opór, chodząca niewinność. Do tego prokurator grneralny, a jakże, rówież z ludu ciemiężonego, z lewackimi poglądami. No to ten biały, pałający nienawiścią do braci policjant z pianą na ustach, tylko szukał sposobności żeby biednego Dżordża ubić.
   Protesty. Rządy komunistów, sociale, mniejszości, break zasad. Czemu to nagle policjanci muszą przestrzegać prawa, a obywatele nie muszą, a wręcz są zachęcani do jego łamania. Władze miały rozgonić toważystwo na cztery wiatry, a nie usuwać się i dbać czy czasem rączki sobie nie urazili tłukąc szyby w sklepach.

   (2)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  Z Bucks będzie ciężko. Łatwo nie będzie też z Cavs, no i z Netsami. Wschód ogólnie zrobił się dużo ciekawszy od zachodu w tym sezonie.
  Czy to już jest ekipa na mistrza?
  Nie wiem. Chailbym i trzymam kciuki.

  Pozdro dla fanów Bostonu i PMB!

  PS.
  Dzięki za fajny artykuł.

  (3)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Oczywiście, że mają szansę, wszystko w tym sezonie na to wskazuje no i obecność w zeszłorocznych finałach. Widać ekipa cierpliwie budowała drużynę nie pozbawiając się najważniejszych postaci JB JT MS. Ale wysławianie “społecznego zaangażowania” gwiazdek, szczególnie w przekręcie na kasę jakim było BLM, to cringe

  (5)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Uważam, i pisałem to już po ostatnich meczach playoffs Bostonu, że Brown tak naprawdę powinien być pierwszą opcją tego zespołu. Moim zdaniem ma większy potencjał niż Jason Tatuś (że z dzieciakiem he he 😉 ).
  Mówię to tylko i wyłącznie mając na uwadze boiskowe umiejętności fizyczne i psychiczne!

  A co do działalności pozaboiskowej to no cóż… Takie wiatry polityczne teraz wieją to każdy cwaniak d… nadstawia i jak klocek w toalecie krzyczy: “płyniemy!”
  Marionetki-chorągiewki zawsze będą – ważniejsze jest to kto taki wiatr sieje i jaką burzę chce zebrać (polecam Tomasza Wróblewskiego “Wolność w remoncie” na jutubie czy spotifaju).

  (1)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  Kyrie jaylen intelektualistami. Tworzy się jakaś alternatywna rzeczywistośc. Teraz nie trzeba tytułów i prac naukowych, żeby zostać myślicielem. Wystarczy, że rzucasz piłką przypominającą dynię do kosza, chodzisz na spacery z kawałkiem dykty i szablonowym hasłem, krzyczysz – biali oddajcie nam to co zbudowaliście, bo nam się nie chciało, jesteśmy za głupi i za mało kreatywni, lub zbyt leniwi. I jeszcze przeproście!!

  (4)
 9. Array ( )
  Oby tak bylo i niech wygra lepszy 9 grudnia, 2022 at 16:58
  Odpowiedz

  Po tym co widac w tym sezonie wychodzi na to że prawdziwy final nba bedzie jesli buck i boston spotkaja sie w finale konferencji

  (1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu