fbpx

Kariera NBA zaprzepaszczona przez… mokre skarpety

11

Nie dalej jak miesiąc temu na obozie Nike w Oregonie, obrońca Cavs Manny Harris korzystał z nowoczesnej maszyny do krioterapii. Po wyjściu, ku własnemu przerażeniu odkrył na prawej nodze potężną ranę odmrożeniową. Nie mogąc skontaktować się z klubowym lekarzem (przepisy lockoutu), postanowił, że rana wyleczy się sama. Zła decyzja! Zamiast zagoić “poparzenie” zrobiło się jeszcze rozleglejsze. Wkrótce okazało się, że “kontuzja” tak osłabiła zawodnika, że fizycznie nie jest w stanie podjąć walki o miejsce w składzie Cleveland. W miejsce Harrisa, Cavs wybrali pierwszoroczniaka Mychela Thompsona. 630 tysięcy dolarów, które Manny miał zarobić w tym roku – przeszły mu koło nosa.

Maszyna do której wszedł to nowa wersja kąpieli lodowych – ostatnie odkrycie w regeneracji mięśni u sportowców. W ciągu niecałych trzech minut, temperatura w środku komory spada do minus 110 stopni Celsjusza, zwiększając poziom tlenu we krwi, a tym samym pomagając zredukować zmęczenie i nadwyrężenia mięśni. Przed skorzystaniem z wynalazku należy jednak podpisać ulotkę, która wyraźnie mówi, że zarówno skarpetki jak i bielizna osoby znajdującej się wewnątrz muszą być całkowicie suche. Wilgoć sprawia, że materiał błyskawicznie przymarza do ciała. Pojawiają się też trudne do zagojenia pęcherze i opuchlizna. Brrrr. Nawet nie chcę wiedzieć co byłoby, gdyby Harris wszedł do maszyny w spoconych gaciach.

Co prawda nie ma jeszcze naukowego potwierdzenia korzyści, jakie daje stosowanie krioterapii u sportowców, ale z maszyn tego typu korzystają Mavericks, Spurs i Rockets. Jak powiedział w wywiadzie właściciel firmy produkującej ów sprzęt: “Uzgodniliśmy, że od tego sezonu, żaden gracz nie wejdzie do środka dopóki na oczach trenera nie przebierze się w suche gacie i skarpety. Zrobimy też znaki ostrzegawcze na drzwiach maszyny”.

I co Wy na to? Korzystaliście kiedyś z krioterapii?

Ostatnie Wpisy

11 comments

 1. Odpowiedz

  Krioterapia jest juz popularna od przeszlo dekady i w Amerycy napewno juz nie jeden sportowiec to uzywal! W Polsce tez jest pare takich uzadzen od 10 lat i one pomagaja oszalamiajaco. Sa fenomenalne na wszyskie kontuzje ale za to bardzo drogie! Najlepsze co moze byc na regeneracje!

  (0)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Masz na myśli włosy łonowe ?
  Krioterapia świetna sprawa, odkręcasz kurek zimnej wody do oporu i lejesz na siebie strumień lodowatego H2O. Później śmigasz przez cały dzień jak po kawie z gatorejdem.

  (0)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  @Kasek: kąpiel z lodu zawsze, ale po saunie:) poprzedzonej oczywiście zimnym prysznicem;p. fajnie że uniwerek funduje swoim wonder boys takie atrakcje;p

  (0)
 4. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  no i cóż, Read The F..in Manual po raz kolejny… nie miałem okazji korzystać z maszyny krio, mojego klubu nie było na to stać. Ale faktycznie przestanie 30 minut pod lodowatym prysznicem ma swoje pozytywy 😉

  (0)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  poddalem sie krioterapii w Hotelu Golebiewski w Mikolajkach, super sprawa, po ciezkim sezonie dobrze sie odprezyc w basenach, saunach i w saunie lodowej (krioterapia) 😀

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu