Królewscy gracze zadaniowi, brak słabych punktów, Boston Celtics kradnie przewagę parkietu!

47

WTMW.

Celtics 120 Warriors 108 [1-0]

Pierwsze zaskoczenie nadeszło już w pierwszej kwarcie. Goście uprawiali drop coverage (!!) przeciwko najlepszemu strzelcowi dystansowemu na planecie Ziemia. Wszyscy byli zdziwieni, a najbardziej sam Steph, który zaraz jednak zaczął Boston karać kolejnymi trójkami. Dość powiedzieć, że po dwunastu minutach gry miał na koncie 21 punktów, w tym 6/8 zza łuku! Mało tego, tyle wiatru narobił, że wydawało się przez chwilę, że miejscowi zdmuchną zielonych już w pierwszej części spotkania:

Ci jednak dopiero się rozkręcali… system obrony wkrótce został zmodyfikowany…

Luźne obserwacje

-> Ime Udoka szacunek za wiarę w chłopaków: filigranowy Payton Pritchard grał skutecznie w czwartej kwarcie (5 punktów 4 zbiórki) więc na parkiecie pozostał aż osiem minut, nawet kosztem świetnego przez większość spotkania Marcusa Smarta (18/5/4/2). No widzicie, laury zbiera Al Horford, za którego mistrzowski tytuł trzymam mocno kciuki, ale dla mnie graczem meczu był właśnie Smart. To on nawoływał po pierwszej ćwiartce by wyżej wychodzić na spotkanie rywalom, aby głośniej komunikować zamiar przekazania krycia itd.

Ciekawym posunięciem taktycznym (jednocześnie zobaczcie jaka wszechstronność) było nominalne wystawienie Marcusa przeciwko Draymondowi, aby po zasłonie mógł swobodnie przejąć Poole’a czy Curry’ego. Tego pierwszego C’s zamknęli w klatce. Inna sprawa, że JP chyba nie udźwignął mentalnie ciężaru gatunkowego spotkania:

17:0!!!

-> To właśnie lineup w osobach Pritchard, Brown, Tatum, Horford, Timelord w większości odpowiada za kluczową szarżę Celtics. Dość powiedzieć, że przewaga gospodarzy (92:80) na starcie czwartej odsłony przemieniła się w deficyt (103:117) dziesięć minut później.

-> Warriors to zespół, które potrzebuje ofensywnego flow. Tymczasem goście z Bostonu trafiali jak zaczarowani w ostatniej części gry (15/22 z gry to 68% skuteczności, w tym 9/12 zza łuku). Zobaczcie co porobili, zwłaszcza gracze zadaniowi: Horford 4/4 z gry, Smart+White+Pritchard+Brown 7/10 zza łuku. Co za tym idzie Dubs wpadli w “błędne koło”: atakowali ustawioną obronę – pudłowali rzuty – wyciągali piłkę z siatki.

-> Tandem Thompson + Poole nie jest w stanie wybronić niczego w pierwszej linii. Wygląda to bardzo źle również dlatego, że żaden z panów nie wniósł niczego z piłką w rękach. Jeden jedyny Steph stanowił zagrożenie kozłem. Po Klayu wiele się w tym względzie nie spodziewam, ale Poole musi wejść na wyższy poziom, zespół potrzebuje jego wkładu ofensywnego. Za to dwaj panowie ze zdjęcia poniżej (White z ławki zaliczył 21 punktów przy 5/8 zza łuku jako spot up shooter) to może być najlepszy obwodowy tandem defensywny w całym NBA, w każdym razie niezły kontrast:

You can’t help it

-> Gracze zadaniowi gości błyszczeli strzelecko, ale oddajmy że pozycje rzutowe zaliczali (w większości) otwarte. Innymi słowy, Dubs nie są w stanie kryć 1-na-1 penetracji Browna (24/7/5/2) i Tatuma. Jak policzono, Boston w tym sezonie zdobywa 119 punktów w przeliczeniu na sto posiadań, w których Jayson Tatum zostaje podwojony! Oni są przygotowani na taki rozwój wydarzeń, a liczyć na to, że C’s nie powtórzą skuteczności 21/41 z dystansu to mogą okazać się pobożne życzenia, bo jak mówię, w większości są to czyste pozycje, wynikające z układu gry, a nie żadne przypadki.

Big Al

-> Pisałem dwa dni temu, że Horford z Greenem się zneutralizują wzajemnie. Myliłem się. Horford (26/6/3 w tym 6/8 z dystansu!) jest w tej chwili najlepszym wysokim serii. Inna rzecz, że Dray traci sporo centymetrów, Boston jest większy na każdej pozycji i generują przewagi gdziekolwiek się poruszą. No i jak wspomniałem, pierwsza linia dała ciała, co raczej się nie zmieni. Czy zauważyliście jak Steph reagował gdy minięty został Poole? Green zwracał młodemu uwagę, że jak zostajesz minięty to go chociaż nakieruj na mnie, jak się go trzymasz to nie jestem w stanie pomóc. To są podstawowe błędy komunikacji i wydaje się, że JP nie dorósł jeszcze do rywalizacji na tym poziomie.

-> Koniec końców, Boston kradnie przewagę parkietu w meczu, w którym Jayson Tatum rzuca jakby miał problemy ze wzrokiem (3/17 z gry) ile jednak uwagi rywali na sobie skupił, ile razy wyprowadził kolegów na pozycję (13 asyst) to trzeba mu oddać. Przegrywali piętnastoma w trzeciej kwarcie. Dwukrotnie odrabiali w tym meczu dwucyfrowy deficyt by ostatecznie samemu wygrać dwucyfrową różnicą. Koszykówka to gra rytmu, bez dwóch zdań. Obaj trenerzy wykonali znakomitą robotę biorąc przerwy gdy rywale łapali flow. Z retrospektywy błędem Steve’a Kerra okazało się posadzenie na ławce Stepha na początku czwartej kwarty. Zaufał Poole’owi (9 punktów 4 straty) i się przejechał, niestety.

Czy Dubs są na przegranej pozycji?

Nie byłbym tego taki pewien. To cholernie doświadczona grupa. Dziś także prowadzili przez 40 minut. Ich ruchliwość i nieustępliwość równie dobrze może wygrać 2 czy 3 trzy kolejne spotkania. Wystarczy niewystarczająco prędka reakcja jednego z ogniw łańcucha, jak tutaj:

Z całą pewnością GSW potrzebuje biegać. Nie mają problemów ze zdobywaniem punktów jeśli złapią rytm. W ataku pozycyjnym nie jest już tak różowo. Klay Thompson i Andrew Wiggins to nie są gracze 1-na-1, to nie jest ich natura. Liczymy na Poole’a, ale Boston ma naprawdę mocnych obrońców i doskonałą pomoc.

Wszystko się zgadzało, grawitacja Stepha (34 punkty 5 zbiórek 5 asyst) oraz seria przekazań krycia sprawiała, że wysocy Bostonu chodzili daleko od pola trzech sekund,  a na atakowanej tablicy rządzili Warriors (12 ofensywnych zbiórek). Koniec końców jednak C’s okazali się zbyt skuteczni.

Positionless basketball

I kolejny wniosek. Cieszę się na taki finał, obojętnie który zespół wygra, będę zadowolony. Tak czy inaczej mamy do czynienia z pewnego rodzaju (kolejną) rewolucją w NBA. Po pierwsze, aby osiągać sukcesy graczy należy wychowywać i zgrywać ze sobą długi czas, a nie skupować gwiazdy – to już nie działa. Dwa koszykówka amerykańska nawiguje do obrony polegającej na odejściu od nominalnych pozycji i przejmowaniu zasłon – wszystkich. Tak konstruowani są… no kto zgadnie: Miami, Toronto, Boston… jestem pewien, że w ich ślady pójdą kolejne ekipy. Jednocześnie Steph to jest geniusz ofensywny, zabierz go ze składu Dubs, a będą mieli problemy z wejściem do playoffs. Ten gość umożliwia wystawienie dwóch non-shooterów i wciąż mają genialny spacing i wciąż kroją większy od siebie Boston z fantów na atakowanej tablicy. Świetny mecz, chciałbym jeszcze sześć!