fbpx

Najlepsi one-and-done w historii NBA

5

wa

Pisałem kiedyś artykuł o zawodnikach “prep-to-pro”, czyli takich, którzy trafili do ligi prosto z liceum. Możecie przeczytać go tutaj: /prep-to-pro-free-to-go-z-liceum-prosto-do-NBA/

Dziś postanowiłem przypomnieć Wam zawodników, których wejście do ligi odbyło się zgodnie z zasadą “one-and-done”. Dla przypomnienia, ogólna zasada mówi, że żaden zawodnik nie może podpisać kontraktu z klubem NBA nie będąc wcześniej przynajmniej raz uprawnionym (ang. “eligible”) do zgłoszenia się do draftu NBA. W przeszłości rodziło to różne komplikacje (był przypadek zawodnika, który zdolność tę nabył w wieku 39 lat!) stąd zasady kwalifikowania się do draftu zmieniano już kilkukrotnie.

W 2005 roku wprowadzono zasadę “one-and-done”, w obawie przed napływem do ligi graczy licealnych, których kluby wykradałyby sobie “na pniu”. Na alarm biła też NCAA, obawiająca się odpływu najlepszych zawodników. Zgodnie z tą zasadą, zawodnik musi mieć (kalendarzowo) 19 lat w roku, w którym odbywa się draft, a od ukończenia przez niego liceum minąć musi jeden sezon. Oto najlepsi zawodnicy NBA, którzy przymusowo odesłani zostali na uniwerek:

#John Wall

jw

Wychowanek University of Kentucky w swoim roku na uczelni grał u boku DeMarcusa Cousinsa i Erica Bledsoe. Notował średnio 17 punktów, 7 asyst, 4 zbiórki i 2 przechwyty, a Kentucky pod wodzą trenera Calipari awansowało do Elite 8 z bilansem 35-3. Kiedy zgłosił się do draftu, z numerem pierwszym ściągnęli go do siebie Washington Wizards. Dwukrotny All-Star, członek wybranej w 2015 All-NBA Defensive 1st Team, notuje 2 dotychczasowej karierze średnie na poziomie 17.6 ppg i 8.6 apg.

#Derrick Rose

Najmłodszy MVP w historii NBA do ligi trafił w 2008, prosto z University of Memphis. Tak jak John Wall, on również wyszedł spod ręki trenera Calipari. Na uczelni notował solidne 15/5/5, a Chicago sięgnęli po niego w 2008, wykorzystując swój pierwszy pick. Co ciekawe, tamten draft obrodził również w inne talenty one-and-done. Cztery z pierwszych pięciu picków podlegały właśnie tej zasadzie. Derrick Rose, oprócz MVP, ma na swoim koncie również statuetkę ROTY,  trzy występy w All Star Game oraz dwa powołania do All-NBA First Team.

#Anthony Davis

Przyszłość NBA też jest one-and-done. Anthony Davis, numer 1 draftu 2012, to kolejny przykład modus operandi trenera Calipari. W zeszłym sezonie średnie na poziomie 24.4 ppg 10.2 rpg i 2.9 bpg zapewniły mu miejsce w All-NBA First i All-Defesive 2nd Team. Ma też na swoim koncie olimpijskie złoto z Londynu i złoty krążek z MŚ w Hiszpanii. Murowany All-Star.

CZYTAJ DALEJ >>

1 2

Ostatnie Wpisy

5 comments

  1. Array ( )
    Zdjęcie profilowe and1985sco
    Odpowiedz

    Takich zawodników było dużo więcej i potem zrobili kariery, zrobcie też artykuł Four and Done, może być ciekawy

    (4)

Gwiazdy Basketu