fbpx

Najlepsi rozgrywający NBA, jak ich kryć?

16

Powszechnie znaną prawdą jest, że dobry rozgrywający/ballhandler to podstawa ofensywy w drużynie. Pamiętacie Johna Stocktona w duecie w Karlem Malone oraz ich ulubione zagranie: pick and roll? Nie ma nic prostszego i skuteczniejszego w ataku, aniżeli zasłona na niskim graczu. Pick and roll można grać z izolacji, przy kryciu każdy swego oraz przeciwko strefie. Sprawdza się wszędzie, a rolą przeciwników w tym przypadku jest wybrać zagrożenie, które  to zagranie generuje. Ostatnimi laty pick and roll jest coraz częściej spotykany na parkietach NBA. Dlaczego? Ponieważ mamy obecnie wysyp doskonałych PG. Co ciekawe, taktykę obronną przeciwko zasłonie dobiera się właśnie pod rozgrywającego. Jak kryci są w NBA: Rondo, D-Rose, Steph Curry, Steve Nash i CP3? Przekonajmy się…

Rajon Rondo

Gracz kryjący RR idzie przeważnie “pod” zasłoną. Spośród wszystkich zasłon, które Rondo otrzymał z piłką, obrona poszła pod zasłoną w połowie (50%) przypadków (amerykańskie zamiłowanie do statystyk – jakże przydatne niekiedy). RR jest rzadko (0,8%) podwajany (łapany w kleszcze przez obydwu obrońców), a to dlatego, że świetnie czyta obronę i dogrywa. Dwóch kryjących RR oznacza, że któryś z partnerów (zazwyczaj Ray Ray, The Truth albo KG) musi być na wolnej pozycji. Nic dziwnego, że nie podwajają, zobaczcie:

[vsw id=”TjhYDoLy3xk” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Jedną ze słabości RR jest natomiast rzut po koźle. Nie tylko mu nie siedzi, często nawet nie próbuje patrzeć w kierunku kosza, co rywale słusznie odczytują jako brak zagrożenia. Obrońca idzie pod zasłoną dając Rondo przestrzeń do rzutu, którego on i tak nie oddaje. Zamiast strzelać uparcie chce dograć, co niekiedy kończy się stratą:

[vsw id=”2dqOHplvMKk&feature=player_embedded” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Derrick Rose

W przypadku DR obrona stara się przede wszystkim pozbawić go piłki. W 65% przypadków jest podwajany i zmuszany do odegrania. Sytuacja niemal odwrotna do Rondo. Kiedy D-Rose jest dublowany, oddaje piłkę w 91% przypadków. Niestety koledzy D-Rose’a wolne pozycję potrafili zamienić wyłącznie na 0,964 punktu, przy 43,6% skuteczności. Właśnie dlatego Chi-Town tak bardzo potrzebuje drugiej opcji w ataku. Spójrzcie:

[vsw id=”NG9dzCBG0xk&feature=player_embedded” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Obrońcy za wszelką cenę nie chcę doprowadzić do pojedynczego krycia DR. Wiedzą co potrafi zrobić kiedy widzi szansę zaatakowania obręczy. Wysoki gracz nie ustoi w obronie, dlatego podwajają – pozwalając reszcie spróbować szczęścia z wolnej pozycji.

[vsw id=”0uJL9Q7x5ew” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Steph Curry

Curry to chyba najlepiej rzucający gracz na swojej pozycji w NBA. W sytuacji pick and roll obrona stara się więc przechodzić “ponad” zasłoną, utrudniając mu oddanie rzutu z dystansu albo dalekiego półdystansu. Chcą zmusić go do wejść pod kosz. Jak mówią statystyki, defensorzy przechodzili nad zasłona w 62% przypadków. Gdy tego nie robią – zazwyczaj dzieje się tak:

[vsw id=”1ILZ-Oe4HWA&feature=player_embedded” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Zmuszenie Curry’ego do wjazdu pod kosz albo oddania “floatera” jak dotąd działa. Kończy się to stratą albo niecelnym rzutem.

[vsw id=”GD5ni82LveA” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Steve Nash & Chris Paul

Ci dwaj to najprawdopodobniej najlepsi PG w sytuacji pick and roll w lidze. W odróżnieniu od trzech wcześniej wymienionych, nie ma jednej metody, którą obrońcy stosują w przypadku ich zasłony z piłką. CP3 widzi obronę idącą ponad zasłoną w 36% przypadków, pod zasłoną w 35%. Nash 42% nad zasłoną, 22% pod. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ umieją zarówno: dobrze rzucać z dystansu, wjeżdżać pod kosz, ciskać z niestabilnych pozycji oraz świetnie dogrywają.

[vsw id=”YOIEvMyvyyM&feature=player_embedded” source=”youtube” width=”600″ height=”485″ autoplay=”no”]

Co ciekawe, są też najlepsi jeśli chodzi o podpowiadanie wysokim graczom ze swojej drużyny – kiedy i gdzie postawić zasłonę. Czytają obronę. Nie tyle ustawiają, co niekiedy “nadziewają” obrońców na zasłony. Są niemal nie do zatrzymania w sytuacji pick and roll.

~~

Podsumowując, każdy z tych pięciu rozgrywajków jest najlepszy w swojej kategorii. Priorytetem Rondo jest dogranie piłki, robi to doskonale. D-Rose to super atletyczny PG, który chce się dostać pod kosz. Steph Curry to strzelec z ustawionej pozycji. Paul/Nash to najbardziej kompletni playmakerzy, przynajmniej ofensywnie. Co myślicie?

16 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Jak Steve Nash to robi?Bialas,prawie 4 dychy na karku,gra na pozycji,na ktorej wazna jest szybkosc ,a wciaz jest w czolowce (dla niektorych nawet dyskusyjny nr 1) PG w lidze?

  (0)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  @julius nigdy dobrym obronca nie byl, w ataku dla mnie byc moze najlepszy PG w lidze, ale overall to jednak CP3 wystarczy zobaczyc nawet na ostatnie PO, co On wyprawial wrecz w pojedynke z LAL!

  (-1)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  mówiąc o najlepszym PG trzeba zwrócić uwagę jeszcze na ich staż gry. myślę, że D-Rose będzie the best i to całkiem niedługo

  (0)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  nic dziwnego, że nie podwajają Rondo. to tak jak wybrać czy:
  1) KG spali siatę daleką dwójką, albo odegra i podsłoni
  2) Ray-Ray dołoży kolejne 3 pkt do swojego all time record
  3) The Truth pokaże że jeszcze nie jest taki stary i wciąż umie polecieć/rzuci 2 lub 3.
  do wyboru do koloru;)

  (0)
 5. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Dla mnie Nash zawsze był nr 1, tylko nie wiem czy się nie zestarzeje w trakcie lokautu… Pozwólcie mu grać! Gortat przez ten lokaut też cholernie dużo traci, im więcej minut zagra z Nashem, tym dla Marcina lepiej. Niech się to już wszystko skończy!

  (0)
  • Array ( [0] => administrator )

   heheh zabawne, ale przyznaj, że “weekendowym wojownikom” przyda się ta wiedza w obronie…

   (0)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Wydaje mi się że Rondo z pośród tych PG jest najsłabszy.Gdyby wokół niego by nie było KG,RA,PP to byśmy go uważali za mocnego średniaka no ale gdy by babcia miała wąsy… Dla mnie Chris Paul jest najlepszy ale Derrickowi dużo już do niego nie brakuje.

  (1)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Rondo jest świetnym PG, i byłby nim bez względu na drużynę. Rose to dupa a nie PG – SG malowany na PG, efekty są takie że facet nie umie dogrywać i robi to tylko wtedy gdy musi, więc wychodzi jak wychodzi. Grać z takim PG – żadna przyjemność.

  (-1)
 8. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Rondo najlepszy PG w lidze ! Rozgrywający ma byc mózgiem ,i nie musi zdobywać 20 pkt. na mecz zeby stwierdzic czy jest dobry.Właśnie takiego zawodnika brakuje np. w Portland czy Orlando że by zdobyć mistrzostwo. Ja sądze ze dzieki niemu Ray gra dalej tak jak gra.Dostaje idealne passy i nie pozostaje nic innego jak wyjść w góre i zdobyc kolejne pkt 😉 Pzdr!

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu