fbpx

Najlepsze zwody, odcinek 2: Euro Step

14

Pora na ciąg dalszy obserwacji spod kosza, czyli słów kilka od emerytowanego centra o sercu playmakera. Dla tych, co nie czytali  mych zeszłotygodniowych wypocin – zapraszam tutaj… Zdaję sobie sprawę, że Shake N’ Bake było dość skomplikowane, a próba jego wykonania w trakcie meczu = spore ryzyko straty piłki. Jeśli więc nie czujecie się na siłach (albo boicie gniewu trenera) dziś coś zdecydowanie łatwiejszego. Właściwie to wyjątkowa prościzna, a do tego skuteczna. Zwód,  wymagający minimum koordynacji i dynamiki, czyli Euro Step, zwany również jako Two Step.

Nie mam pojęcia skąd wzięło się to zagranie (prawdopodobnie z europejskiego basketu), ani kto je zapoczątkował, ale wiem doskonale, że kiedy atakujesz kosz, nie ma nic szybszego by wyminąć centra, aniżeli Euro Step. Będąc w ruchu, robisz zwyczajny, przedłużony dwutakt. Najlepiej mocno zaznaczyć pierwszy krok, by obrońca mógł się określić. Jeśli nadąża – wymijasz go drugim krokiem w prawo lub lewo, a jeśli nie nadąża – po prostu kończysz dwutakt. Z doświadczenia wiem, że im więcej ćwiczysz, tym sugestywniej wychodzi. Można na sali rozstawić pachołki i próbować je mijać. Rozgrywający mojej drużyny często stosowali Euro Step w kontrze albo po zasłonie. Rzecz w tym, żeby umieć rozpędzić się z piłką nawet gdy wokół mamy mało miejsca. Gwarantuję, że jeśli opanujecie i będziecie robić 2Step płynnie, żaden sędzia Wam tego nie gwizdnie.

Jeśli chodzi o NBA to najlepszy 2Step ze zmianą kierunku ma chyba D-Wade. Zauważcie, nie robi tego jakość szczególnie szybko, wręcz wyczekuje co zrobi obrońca. Ziom jest po prostu cholernie sugestywny i dynamiczny, a to już kwestia ćwiczeń. Z tym Was pozostawiam… Aha temat przysyłania własnych HL na nasz adres – wciąż aktualny. Najlepsze S’n’B oraz Euro Stepy wykonane na obrońcy będziemy nagradzać.

Nazwa: Euro Step / Two Step
Trudność wykonania: 1,5/5
Efektowność: 2,5/5
Efektywność poprawnego wykonania: 4/5

 Ostatnie Wpisy

14 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Jeszcze jedno te artykuły o zwodach są mistrzowskie (nie że tylko te bo reszta artykułów jest bardzo dobra ale te sie przydaja w grze na boisku ) prosze o wiecej ! : )

  (0)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Nawet jeżeli jestem Centrem tez bardzo często to stosuje nawet nie miałem pojecia ze to sie tak nazywa : ) Do wykonania mega proste : D
  Pozdrawiam

  (-1)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  …tragedia straszna, 2:2 – sekundy do historycznego wyniku, jutro za karę sprawdzę Bart Waszą stronę na “sql injection” i … 🙂

  (0)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  robię to po kilka razy w każdym meczu, a nawet nie wiedziałem że robię jakiś euro step:) mimo wszystko grając na streecie najlepiej wjebać się na chama, tak myślę:) chociaż nie zawsze można, bo zawsze znajdzie się ktoś kogo nie przesuniesz (i mówi to samozwańczy PF o marnym wzroście 191 i wadze 100kg)

  (0)
 5. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Ja dziś tak się zastanawialem, bo grając dziś w kosza w szkole na SKS’ie (jako absolwent ale grałem) zrobiłem dwa razy eurostep(na 99.9% poprawnie) i sędzia dwa razy odgwizdał mi kroki, jak to jest?

  (0)
  • Array ( [0] => administrator )

   tak to już jest z sędziami, trzeba nad nimi pracować 😉 wszystko zależy od płynności/szybkości ruchu no i gorliwości arbitra, da się – cały czas to widzę w lidze

   (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu