fbpx

OFFENS!!! Co robić gdy samozwańczy Scottie Pippen wskakuje ci pod nogi

24

Wyobraź sobie, że grasz na sali z chłopakami. Czy istnieje coś bardziej wkurzającego ponad próby nie przyznania punktów po rzekomym faulu w ataku? Ilekroć ścinasz pod kosz, któryś z kryjących wbiega ci pod nogi przy dwutakcie, teatralnie się przewraca, a cała reszta krzyczy znienawidzone: offens!!! Nie dość, że próbowałeś go ominąć to jeszcze piłka trafiła do kosza. Kłótniom nie ma końca!

Jak to właściwie jest z tym faulem ofensywnym? Nie pytam bynajmniej o zasłony stawiane łokciami w żebra czy odpychanie wolną łapą od obrońcy, chodzi mi wyłącznie o element, jakim są tzw. szarże oraz próby ich wymuszania. W meczu bez sędziego, samozwańczy Scottie Pippen wskakujący ci pod nogi, potrafi być prawdziwym wrzodem na tyłku. Stąd pytania:

Czy muszę stać jak słup soli w momencie zderzenia?
Czym jest pozycja obronna?
Czy mogę się poruszać, przesuwać na nogach i wciąż wymusić szarżę atakującego?
Czy faulem jest pionowy wyskok w górę z uniesionymi rękoma w momencie kontaktu z atakującym?
Czy próba ominięcia zawodnika przysposobionego do wymuszenia szarży ma znaczenie?
Czy obrońca może ustawić mi się pod nogami, kiedy moje stopy opuściły już parkiet?

No właśnie. Cały koncept szarży polega na tym, że obrońca zajmuje miejsce na parkiecie szybciej, aniżeli dociera do niego gracz ataku. Nie można tak po prostu wpaść na obrońcę i wypchnąć go z zajętej pozycji. Zgodnie z zasadami, obie stopy obrońcy muszą w momencie kontaktu być twardo osadzone na parkiecie. Innymi słowy obrońca musi przyjąć pozycję obronną zanim dotrze do niego głowa lub tors atakującego.

1.

A zatem, jako obrońca nie możesz przesuwać się w bok/tył/przód w “poszukiwaniu” kontaktu z atakującym. Stopy muszą stać twardo na ziemi:

2.

Do zaliczenia szarży, kontakt musi nastąpić w sam środek klaty, nie okolice ramienia, czy bok tułowia obrońcy. To ważna informacja szczególnie dla próbujących ominąć obrońcę. Wniosek: próbujesz ominąć (eurostep?) ustawionego obrońcę, w czego efekcie trącasz go w bok -> ofensywny faul nie powinien być zaliczony, niezależnie od krzyków i widowiskowości upadku.

3.

Kolejna ważna rzecz. Do wymuszenia szarży, obrońca musi zająć pozycję ZANIM stopy gracza ataku opuszczą parkiet (zanim wyskoczy on w górę). “Podkładanie się” pod gracza znajdującego się w powietrzu jest nie tylko niebezpieczne, ale również chamskie i nielegalne!

4.

Obrońca ma prawo wyprostować (pionowo) tułów tuż przed kontaktem z atakującym. Ważne są stopy! No i oczywiście atakujący nie musi oddawać rzutu, aby “odgwizdana” była szarża.

A zatem raz jeszcze:

Czy muszę stać jak słup soli w momencie zderzenia?
Nie, jako obrońca masz prawo wyprostować tułów (pionowo w górę) w ostatniej chwili, ręce mogą być podniesione lub przy ciele. Pozycję obronną wyznaczają stopy. Ważne byś nie nachylał się w bok/w przód i nie “szukał” kontaktu.

Czym jest pozycja obronna?
W tym przypadku stacjonarna pozycja, w której obie stopy obrońcy dotykają podłoża. Ręce mogą być uniesione pionowo w górę lub znajdować tuż przy ciele.  

Czy mogę się poruszać, przesuwać na nogach i wciąż wymusić szarżę atakującego?
W tym przypadku nie.

Czy faulem jest pionowy wyskok w górę z uniesionymi rękoma w momencie kontaktu z atakującym? 
Zdecydowanie tak.  Obie stopy obrońcy muszą stać twardo na ziemi. Tylko wówczas możemy mówić o szarży.

Czy próba ominięcia zawodnika przysposobionego do wymuszenia szarży ma znaczenie?
Oczywiście, kontakt z obrońcą musi nastąpić w środek klatki piersiowej/ środek osi ciała obrońcy. Próba ominięcia prawidłowo ustawionego obrońcy to zazwyczaj tzw. brak gwizdka. Trafienia w bark się nie liczą hehe.

Czy obrońca może ustawić mi się pod nogami, kiedy moje stopy opuściły już parkiet?
Zdecydowanie nie. Najlepiej pogadajcie o tym w przerwie na wodę.

Jak widać wymuszenie szarży to prawdziwa sztuka,
zobacz kto w NBA wymusił ich najwięcej w poprzednim sezonie >>

1 2

Ostatnie Wpisy

24 comments

 1. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Ale jeśli bronię swojego zawodnika w pozycji obronnej i przesuwam się za nim a on chamsko wpakuje się we mnie, to także jest gwizdane jako szarża. Pamiętam taką sytuacje z Norris’em Cole i Westbrook’iem

  (0)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Kiedyś miałem taką sytuacje, że po ustawieniu się wleciał na mnie gościu ok. +/- 190 cm.. 115 kg 😀 A ja 175 cm ;O Dobrze, ze nie walnąłem głową w ścianę która była zaraz za koszem. Trzeba wiedzieć, kiedy robić takie rzeczy bo to się może bardzo źle skończyć.

  (1)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  co wy sie tak przejmujecie tym Dodoxem, zwykly prowokator i tyle, pewnie teraz siedzi i smieje sie z waszych spin i uwaza sie za niezlego trolla ; )

  (0)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  macie Panowie troszkę złe informację ponieważ zawodnik obrony ma prawo wyskoczyc pionowo w górę. A umożliwia mu to tzw zasada cylindra. Artykuł ogólnie spoko ale następnym razem radze się nieco lepiej przygotować bo równiez zawodnik może poruszać sie do tyłu. Jeśli macie odmienne zdanie to zapraszam do dyskusji

  (1)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  Wydaje mi się, że ktoś obeznany ma rację. Zawsze wydawało mi się, że można wyskoczyć w górę.
  Postanowiłem rzucić okiem na przepisy (europejskie co prawda) i.. no właśnie mały problem.

  “Zawodnik broniący zajmuje legalną pozycję obronną, kiedy:
  – Stoi zwrócony twarzą do przeciwnika i
  – Ma obie stopy na podłożu.

  Legalna pozycja obronna rozciąga się pionowo ponad zawodnikiem od podłoża do sufitu (cylinder). Zawodnik może unieść ramiona ponad głowę lub wyskoczyć pionowo, ale musi je utrzymać w pozycji pionowej wewnątrz wyimaginowanego cylindra.”

  Czyli ma mieć obie stopy na podłożu, ale może wyskoczyć pionowo?

  (2)
 6. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Jesteście w błędzie panowie redaktorzy, obronca moze przesuwać się w bok lub w tył, nie może pod zadnym pozorem przesuwać się w przód. Uderzenie nie musi też zawsze być “w klatę”, zawodnik ma prawo chronić się przed kontuzją i np w tym wypadku odwrócić się lekko bokiem.

  (2)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Zgadzam się co do wybicia pionowo w górę. Popatrzmy na to racjonalnie, jestem niewysokim graczem i próbuję przeszkodzić rywalowi w rzucie i w tym celu z podniesionymi rękami wybijam się w górę, a przeciwnik bez pardonu we mnie wpada, gdzie tu mój faul? W tym wypadku jako zawodnik zgadzam się na brak jakiegokolwiek gwizdka, ale parę razy dostałem takie przewinienie i po prostu mnie to wkurza.

  (2)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  co do zasłonięcia się przed kontuzją… w NBA wymuszenie offensa jest określane nawet mianem “sacrifice the body”…

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu