fbpx

Olimpijska podróż Carmelo Anthony’ego

17

Do Aten jechał jako nieopierzony 20-latek. Wrócił rozgoryczony, z brązowym medalem na szyi. Ówczesny coach Larry Brown prawie nie wypuszczał go na parkiet. W siedmiu meczach turnieju zaliczył łącznie 17 punktów, 11 zbiórek i zero asyst. Skleconym naprędce zespołem rządzili streetballowcy: Marbury z Iversonem. Brakowało miary zza łuku, kolejni gracze pasowali do siebie jak piernik do wiatraka.

Dziś ma 32 lata i trzy złote medale olimpijskie na koncie. W Pekinie było już dużo lepiej, średnie na poziomie 11.5 punktów, 4.3 zbiórek, solidne występy w rundzie pucharowej i komplet zwycięstw. W Londynie był najlepszym graczem Amerykanów: 16.2 punktów, 4.8 zbiórek i 3 trójki co mecz na skuteczności 50%. Do historii przeszedł pojedynek z broniącą strefą Nigerią, której wbił 37 punktów (10/12 zza łuku) w 14 minut poprawiając tym samym rekord olimpijski!

Wczoraj dopełniła się jego przygoda z Team USA. Rio de Janeiro opuszcza z dorobkiem 12.1 punktów, 5.2 zbiórek i 40% zza łuku. W pojedynku grupowym z Australią zaliczył 31 punktów, 8 zbiórek i 9/15 za trzy. Zaraz po finałowym meczu z Serbią, zdominowanym przez Amerykanów 96-66 rozkleił się przed kamerą.

Walczyliśmy, nie zawsze wyglądało to ładnie… Zebraliśmy się dopiero 17 lipca, ale z wielkim zaangażowaniem. To dla mnie wyjątkowy moment. To już koniec mojej reprezentacyjnej przygody… (tu głos grzęźnie w gardle) przepraszam. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w Team USA. Tak wiele się aktualnie dzieje w naszym kraju, musimy się zjednoczyć. Cieszę się, że zrobiłem swoje, że udało się stanąć na wysokości zadania. O to chodzi, reprezentować swój kraj na największej arenie. Wierzę, że Ameryka znów będzie wielka, mamy wiele do zrobienia, ale jestem dumny ze sposobu, w jakim nas reprezentowałem.

Rekordy

-> Melo jest jedynym koszykarzem na świecie z trzema złotymi medalami IO

-> jest też najlepiej punktującym graczem w historii Team USA (336 punktów, 73 więcej od LeBrona)

-> ma do tego najwięcej trójek na koncie (57, drugi jest Kobe z 34 trafieniami)

-> w końcu jest najlepiej zbierającym graczem w historii Team USA (124 zbiórki, o jedną więcej od Davida Robinsona, o 30 więcej od LeBrona)

CZYTAJ DALEJ >>

1 2

17 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  A może by tak zrobić jakąś historie Mike’a Krzyzewskiego? O tym co robił przed trenerką, dlaczego nie chciał na stałe objąc posady w NBA i dlaczego skupił się na reprezentacji i uczelni?

  (80)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Melo jest wyśmienitym scorrerem i tyle.
  Nie jest liderem, nie potrafi przewodzic.
  Na żadnej olimpiadzie nie był liderem.
  Miał się sprawdzić na Rio, tymczasem KD zgarnął laury.
  Prawda jest taka że Melo ślizga się na talencie innych. Sam ze swoim zespołem jako lider nic nie osiągnął. Z “dream teamem” osiągnął wszystko.
  Nie odbieram mu talentu, ale liderem nie jest!

  (-9)
  • Array ( )

   Melo miał wielkie predyspozycje, żeby być genialnym liderem. Wystarczy przypomnieć jego sezon w Syracuse. W drużynie akademickiej, która przed rozpoczęciem sezonu nie pojawiała się nawet w top25 najlepszych koledżów USA (wg różnych specjalistów), a która to zdobyła tytuł.
   Polecam obejrzeć final four z udziałem Melo z tamtego roku
   https://www.youtube.com/watch?v=w1tx-FN9cC8 i https://www.youtube.com/watch?v=ckCqd6pjHNI

   Melo jak przychodził do ligi był niemal tak wielkim prospektem jak LeBron. Miał pecha, bo nie był tak uniwersalny jak LeBron, a trafił do Nuggets, który nie był rynkiem przyciągającym gwiazdy (spójrz, że Melo nigdy nie grał z gwiazdą większą od siebie – Duncan miał na początku kariery Robinsona, Kobe Shaqa… są oczywiście Jordan i LeBron, ale to kosmici… gdyby Big Trio w Celtics nie wypaliło to też pewnie większość wieszała by psy na Garnettcie, a to, że marginalny rynek Minneapolis nie dawał mu szans na mistrzostwo pomija się często w tego typu dyskusjach).

   Gra Melo w NYK to pokłosie tego jak został “wychowany” w Denver. Wiadomo, jest dorosłym facetem i odpowiada za siebie, ale jednak zespół gry i system do którego się trafia często determinuje całą karierę.

   (14)
  • Array ( )

   Tak? To kim jest LeBron? sam ze swoim talentem? Wszędzie, gdzie poszedł, zaraz musiał być najpierw Bosh z Wade’em, a potem Irvingi, Love’y, JR Smithy… Czyli według Twojego toku myślenia LeBron też ślizga się na talencie pozostałych, i MJ też, bo przecież Pippen… Idź być hejterem gdzie indziej, a na początek może odrób przyrkę…

   (-4)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  zastanawiam się jak bronić przeciwko zawodnikowi, który robi cross i rzuca z odejściem i ma 220 wzrostu…
  on jest wyższy od Dirka, Davisa, i wielu innych sprawnych wysokich z rzutem…

  (15)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  wcześniej jak czytałem prognozy odnośnie NYK to słyszałem niezbyt pozytywne zdania, a że nie wyjdą ponad ileś tam wygranych meczy, że słaba obrona itp. … ale powiem Wam pomimo moje krytyki względem Noaha i jego nieprzecenionego kontraktu to jednak jestem bardzo podekscytowany obejrzeniem ich meczy. Tam jest mnóstwo zagadek. Raz rola Carmelo myślę, że dojrzał juz jako prawdziwy lider, dwa Rose nowe otoczenie, nowe wyzwania i mimo wszystko dośc przyjemnie się ogląda jego wjazdy. KP? ten zawodnik będzie przyszłością Nowego Yorku będzie nie do zatrzymania… Oczywiście nieszczęsny Noah będzie robił wszystko by zapracować na swój kontrakt, czyli będzie gryz parkiet i krzyczał na każdego przeciwnika na prawdę zapowiada się świetny sezon w NYK. Obstawiam 6-5 miejsce w PO. Może na początku będą przegrywać, ale w końcu się rozkręcą i zgrają

  (14)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  LeBron podejrzewam pojedzie za 4 lata do Tokio na IO z powodów marketingowych i wyprzedzi go w klasyfikacji najlepszych w TeamUSA 😛

  (-3)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Wiem, że off topic ale ani słowa o tym jak sędziowie okradli Australię z medalu ostatnim gwizdkiem! Tylko ja to widziałem !?

  (6)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Takie pytanie do Admina – jak się z Wami skontaktować mailowo ? Klikam na zakładkę “kontakt” ale niestety wyrzuca błąd.

  (-1)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  komu podoba się nowy wygląd strony – paluch w górę, komu się nie podoba – paluch w dół.

  Ja ze swojej strony mogę dodać że wygląd strony jest fatalny, przejrzystość słaba, a część funkcji jak np. lupka do wyszukiwania nie działa. No i do tego te wszech obecne reklamy…
  Ja daję łapę w dół.

  (-3)
 9. Array ( )
  Odpowiedz

  @J.Kidd.rulez
  Widziałem!! coraz mniej mnie bawi ten cały “sport”.
  ale sa lepsze motywyjak ten że na 800m kobiet wygrało 3 chlopów..

  (1)
 10. Array ( )
  Odpowiedz

  Polece hejtem, ale juz chyba sam wie że w NBA nic nie ugra, dzięki Olimpiadzie będzie mògł uchodzić za zwycięzce

  (-1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu