fbpx

SUPER MATERIAŁ: wykradziony scouting-report nt. Lakers

11

Przedwczoraj, w niewyjaśnionych okolicznościach, w ręce pewnego amerykańskiego dziennikarza trafił 52-stronnicowy dokument z klauzulą “TAJNE” na okładce. Okazało się, że jest to nic innego jak raport skautów drużyny Phoenix Suns, na temat LA Lakers – przygotowany przed piątkowym meczem obu zespołów. Co sądzą skauci z Arizony na temat Kobe oraz pozostałych graczy LA? Jakie widzą sposoby ich powstrzymania? Zobaczcie sami…

Pierwsze strony raportu to podstawowe informacje statystyczne na temat kolejnych graczy Lakers: średnie punktów, zbiórek, asyst, itd. Zaraz obok, statystyki zespołowe: średnia skuteczność z gry, liczba punktów z kontry itd. Co ciekawe, raport wyszczególnia coś takiego jak: “ZAGROŻENIE RZUTEM ZA TRZY” (liderem w tej kategorii jest Andrew Goudelock z 43% skutecznością) “KOGO FAULOWAĆ” (przewodzi Troy Murphy 50% z linii) oraz “ZBIERAJĄCY W ATAKU” (Andrew Bynum 3,5 ofensywnych zbiórek na mecz). Dalej przedstawione jest “SUGEROWANE KRYCIE” (Nash vs. Fisher, Grant Hill vs. Kobe itd.) a na końcu wyniki ostatnich pojedynków obu drużyn.

Kolejna sekcja to sześć stron opisu. Krótkie, łatwo przyswajalne obserwacje na temat słabych i mocnych stron ofensywy i defensywy Lakers. Większość zdań stanowią fakty, a niektóre kończą się znakiem zapytania. Niektóre przypominają o błędach popełnionych w poprzednim spotkaniu. Wszystko napisane drukowanymi literami, część podkreślona albo pogrubiona. Oto przykłady:

“LAKERS RZUCAJĄ OBECNIE Z 29% SKUTECZNOŚCIĄ ZA TRZY, NAJGORZEJ W NBA.”
“W DOTYCHCZASOWYCH 54 MECZACH PRZECIWKO NAM, ŚREDNIA BRYANTA TO 26,4 PUNKTA.”
“BRYANT KREUJE GRĘ PRZEZ 3 KWARTY, W CZWARTEJ BĘDZIE STARAŁ SIĘ ZDOMINOWAĆ ATAK.”
“BRYANT MA WIELE SWOBODY W ATAKU, CZYTA GRĘ, BĘDZIE ŁAMAŁ ZAGRYWKI JEŚLI TRZEBA.”
“NIE MOŻEMY REAGOWAĆ NA PUMP-FAKE BRYANTA, BĘDZIE STARAŁ SIĘ WYMUSIĆ FAUL.”
“IM BARDZIEJ ODETNIEMY OD PODAŃ GASOLA, TYM LEPIEJ.”
“STREFA “23” MOŻE BYĆ OPCJĄ PRZECIW TEJ DRUŻYNIE, W PLAYOFFS SPRAWDZAŁA SIĘ DOBRZE.”
“HOUSTON UDAWAŁO SIĘ OGRANICZYĆ LAKERS STOSUJĄC STREFĘ NA POCZĄTKU SEZONU.”
“MUSIMY BYĆ PRZYGOTOWANI, ŻE BĘDĄ GRALI TĘ SAMĄ ZAGRYWKĘ DOPÓKI JEJ NIE ZATRZYMAMY.”
“MUSIMY BIEGAĆ PRZECIWKO NIM, LICZYĆ NA BRAK POWROTU DO OBRONY I SZYBKIE PUNKTY.”
“MUSIMY ATAKOWAĆ KAPONO, DENVER POWSTRZYMALI GO, BO MUSIAŁ WALCZYĆ NA ZASŁONACH.”

Dalej znajdziemy jednostronnicową analizę ostatniego meczu Lakers przeciwko Toronto. W szczegółach określa ona zagrywki, które stosowało LA oraz w jakich sytuacjach. Na przykład pod hasłem “Early Offense” znajdziemy: “BYNUM SZUKA ŁATWYCH PUNKTÓW PRÓBUJĄC WYJŚĆ NA POZYCJĘ POD SAMYM KOSZEM W POCZĄTKOWEJ FAZIE ATAKU.” Następnie opisane są wszystkie zagrywki Lakers, włączając w to nazwiska i formacje na parkiecie. Podobne zestawienie dotyczy obrony: “LAKERS GRAJĄ KAŻDY SWEGO. W KOŃCÓWKACH KWART PRZEJMUJĄ NA ZASŁONACH. W KOŃCÓWKACH MECZU BRYANT ZWYKLE PRZYTRZYMUJE ATAKUJĄCEGO, KTÓREGO KRYJE.”

Kolejna sekcja dotyczy wyjaśnienia, jaką sygnalizację stosują Lakers przy jakiej zagrywce. Na przykład “jeden dół” oznacza zasłonę dla Bryanta, “Shake” sygnalizowany przez rozgrywającego jako potrząśnięcie ręką to pick-and-roll grany z rogu boiska itd.

Na koniec najciekawsze. Raport zawiera krótkie sugestie/ opisy na temat poszczególnych graczy LA. Zwróćcie uwagę, że skauci Phoenix dzielą skład Lakers na dwie części…

Fisher: “Symulant. Nie pozwólcie by symulował na was faule… Czyha na szarże w ataku… Patrzcie na niego w końcówkach, będzie rzucał i potrafi trafić najważniejsze rzuty!”
Bryant: “Będzie się frustrował! … Uwielbia wjazdy na lewą stronę kosza z prawego skrzydła… Wymusi faul jeśli się wyprostujesz – zostań nisko na nogach! … Zmuś go do oddawania cyrkowych rzutów z miejsca… Przebija się na zasłonach, każ mu pracować.”
Metta World Peace: “Za każdym razem gdy ma piłkę w ręku próbuje zdobyć punkty… Kiedy złapie piłkę obniża bark i przepycha się w kierunku kosza… Ma niezwykle długie ręce i dobrze odczytuje kierunki podań.”
Gasol: “Ma spory arsenał zagrań, ale nie jest bardzo silny… Łatwo złapać go na głupi faul, słabo podaje przy podwojeniu… Gubi piłkę przy próbie kozła pod koszem… Uwielbia grać tyłem do kosza z lewej strony… Dobrze podaje do ścinających skrzydeł.”
Bynum: “Bardzo ładna technika kiedy nie czuje zbyt dużego oporu. Bardzo cierpliwy, ale można zablokować go od tyłu… Słabo porusza się na nogach w obronie… Łatwo łapie faule… Wjeżdżajcie pod kosz wprost na niego – będzie faulował, nie umie korzystać ze swojego zasięgu.”
Steve Blake: “Mądry gracz… ma najwięcej energii … nie śpieszy się wracając do obrony… będzie próbował wpychać ręce w kozioł.”
Andrew Goudelock: “Bardzo groźny strzelec, kiedy złapie rytm potrafi rzucać z każdej pozycji! … Praworęczny, niepewny kozioł… niespecjalnie penetruje kosz, niezbyt szybki na nogach.”

Co ciekawe przy wszystkich powyższych zawodnikach znalazła się również kategoria : TENDENCJE, oraz dopisek “Zapytaj Shannona” (Browna, byłego gracza Lakers, obecnie w Suns przyp. red.)

Matt Barnes: “Najlepszy w sytuacjach kontrataku… oddaje rzuty ilekroć pojawi się okazja… będzie gubił piłkę… traci kontrolę w przepychance pod koszem… uwaga na jego podania przez całe boisko oraz kiedy wznawia piłkę z autu.”
Josh McRoberts: “Dobrze rzuca… lubi urwać się obrońcy w nadziei na lob… atletyczny… delikatny pod koszem… ograniczony w grze tyłem do kosza.”
Troy Murphy: “Leworęczny! … Dobry strzelec za trzy = respekt! … bądź agresywny w ataku, popełnia wiele przewinień.”
Jason Kapono: “Strzelec z ławki … musisz kryć go blisko za każdym razem … mijaj go z prawej strony, nie jest mocnym obrońcą… słabo zastawia tablicę.”
Devin Ebanks: “Nierówny. Daj mu się wykazać! … szybko skacze i ma duży zasięg, będzie walczył pod atakowanym koszem – trzeba go zastawić!”
Luke Walton: “Doskonale podaje, zawsze próbuje trudnego podania… zaskoczy cię tyłem do kosza… wolny w obronie… każ mu pracować… pogubi się.”
Darius Morris: “stosuje wiele crossoverów, obrotów i zawahania, aby dostać się pod kosz… wciąż musi pracować nad rzutem z dystansu… wolny w obronie… umiera na zasłonach… słaby obrońca.”

Ostatnie Wpisy

11 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  No , nikt tutaj cudów nie odkrył. Chyba każdy z nas mógłby być scautem w NBA skoro tak to wygląda. Nie sztuką jest napisać , że Murphy jest leworęczny i McRoberts “dobrze rzuca”. Co to znaczy , że dobrze rzuca? 😀 Z półdystansu? Za trzy? Z połowy? wtf. Dziwna sprawa.

  (0)
  • Array ( [0] => administrator )

   Na dodatek w raporcie znalazła się ponoć masa błędów ortograficznych

   (0)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  chyba Rutkowski im ten scouting robił, oglądając recapy.Ale poskutkowało!:) moje spostrzeżenie: jeśli sztab Suns do tej pory nie wiedział tego o Lakers, to nie dziwi mnie ich bilans. Do Milwaukee to pewnie nawet nie wiedzą jak dojechać.

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu