fbpx

Juancho Hernangómez: cichy bohater Denver Nuggets

11

Pisałem w zeszłym roku cykl artykułów pod hasłem “Mniej znani NBA”, w którym przybliżałem sylwetki zawodników nie będących franchise playerami, ale mimo to odgrywającymi ważne role w swych zespołach. Mogliście wówczas poczytać o graczach takich jak E’Twaun Moore, Rondae Hollis Jefferson, Pascal Siakam, Frank Kaminsky, Gary Harris i wielu, wielu innych. Dziś chciałbym nieśmiało wrócić do tamtego pomysłu, bo myślę, że nadarzyła się po temu wyśmienita okazja: Denver Nuggets, jako lider NBA, są na ustach wszystkich, a bardzo równą formę prezentuje ich nowy starter, Juancho Hernangómez.

Po licznych kontuzjach, chorobach i festiwalu niedyspozycji, Hiszpan wrócił w końcu do gry i wrócił w wielkim stylu. W zeszłym sezonie rozegrał jedynie 25 meczów po około jednej kwarcie (11.1 minut średnio) i raczej niewielki był z niego pożytek (3.3/2.2/0.5) W tym roku sprawy mają się zupełnie inaczej. Były skrzydłowy Movistar Estudiantes awansował na startera ekipy z Colorado i, póki co, nie zawiódł niczyich oczekiwań.

Poza polepszeniem osiągów indywidualnych, które praktycznie potroił wraz z dodatkowym przydziałem minut i zadań, w oczy rzuca się również wpływ, jaki Juancho ma na grę całej pierwszej piątki zespołu. Odkąd startuje, Nuggets wygrali 13 z 18 meczów, co w dzisiejszej NBA jest wynikiem, który każdy brałby w ciemno. Nie bez znaczenia dla ogólnego rozrachunku jest dobry rzut z dystansu Juancho (42% przy 4 próbach w meczu). Nuggets, w porównaniu do poprzednich rozgrywek, awansowali z trzeciej dziesiątki na ósmą lokatę w NBA pod względem trafianych trójek.

Okazja dla Juancho nadarzyła się, gdy Wilson Chandler opuścił zespół i poleciał do Philly (to ten, co wygląda jakby trzymał dzieciaka pod koszulką).

Hiszpan nie był pierwszym kandydatem do zapełnienia luki po Chandlerze, ale kontuzja Willa Burtona pchnęła go w górę zespołowej hierarchii. Rywalami na czwórce są Malik Beasley, a także Michael Porter Jr., kiedy już odzyska zdrowie. Bazując jednak na aktualnej dyspozycji, miejsce w wyjściowym składzie otrzymał Hernangómez.

#Jokić

Juancho pod koszem Nuggets jest partnerem Jokicia, rewelacji tych rozgrywek, zawodnika namaszczonego m.in. przez Charlesa Barkleya na MVP sezonu. Styl Jokera wymaga zawodników szybkich i dobrze broniących. W ten profil wpisuje się Juancho, wraz z Jokiciem dostarczając 111.5 punktów na 100 posiadań, co stanowi najlepszą możliwą parę w zespole Nuggets. Ratują sobie nawet takie babole:

Jesteśmy młodym zespołem, wszystkiego razem się uczymy, myślę, że zmierzamy w dobrym kierunku. Widuję go każdego dnia, (Jokić) jest najlepszym zawodnikiem, jakiego w życiu widziałem. Wszyscy dzięki niemu zyskujemy, to prawdziwy franchise player [Hernangómez]

#System

Chociaż Juancho nie jest urodzonym strzelcem, dysponuje fizycznymi atrybutami, które z łatwością implementuje coach Malone do swej strategii. Kiedy trzeba, orze nim pole punktowe rywala, jak w meczu z Cavs, gdzie Hernangomez zmieścił w siatce 5/8 prób zza łuku i kończył spotkanie z dorobkiem 23 punktów albo podczas spotkania z Atlantą, w którym rzucił 25 punktów na skuteczności 9/12. Nie są to może aktualni potentaci, ale sceptykom można też zarzucić meczem z OKC, czyli najlepszą ekipą NBA, gdy Hiszpan brylował na poziomie 16 punktów przy 56% skuteczności. Wszystkie te mecze zakończyły się zwycięstwem Denver.

Styl coacha Malone’a zakłada atrakcyjny dla oka ofensywny basket, ale obrona nie schodzi tu wcale na dalszy plan. W ekipie nie brak graczy zarówno w typie “attack first”, takich jak Will Burton, jak i “D-First”, żeby wspomnieć chociaż Torrey’a Craiga. Juancho odnajduje się w tym systemie znakomicie, stanowiąc niejako pomost między oboma stylami gry. Potrafi bronić, a jego skuteczność za 3 to aktualnie trzynasty wynik w NBA.

#Defensywa

Hiszpan stale się rozwija, dostarczając aktualnie statystyk na bardzo zadowalającym poziomie. Na jego warcie rywale notują pogorszenie o 6.2% swoich rzutów za 3, jak i obniżenie o 6.8% swej skuteczności w trumnie (wyniki dla gracza krytego przez Juancho, nie dla drużyny). Jeśli mógłby coś poprawić, to przede wszystkim szybkość, bo mniejsi rywale wciąż szukają przewag szybkościowych w pojedynkach z nim. Trzeba też powiedzieć jasno, że Hernangómez, mimo zadowalających wyników, nie jest żadną pierwszą opcją zespołu w walce ze snajperami rywala i nie wysyła się go do trzebienia linii trzech punktów ze strzelców rywali, ale jako defensor drużynowy naprawdę daje radę.

Jego praca jest dla nas nie do przecenienia. Wnosi na parkiet ogromne pokłady energii i nie boi się podejmowania decyzji. Gra na bardzo wysokim poziomie [Mike Malone]

Pochodzi z Madrytu, rocznik 1995, wzrost 206 cm. Koszykarska rodzina, że hej: matka to mistrzyni Europy z 1993, ojciec dawny zawodnik Realu Madryt i Estudiantes, brat obecnie w Charlotte Hornets, siostra na uniwerku Fairfield. W drafcie 2016 wybrany został przez Denver Nuggets z numerem #15. Zanim przyszedł do NBA grał dla Estudiantes, tak jak jego ojciec. Wraz z bratem Williamem noszą ten sam numer #41 w hołdzie dla Dirka Nowitzkiego. Mają też w zwyczaju oglądać swe mecze i służyć wzajemnie radami.

[BLC]

11 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    Cichych bohaterów to ja na boisku wypuszczam co kilka minut i potem jestem bez krycia, także polecam serdecznie 🙂

    (48)
    • Array ( )

      Przypomniało mi się jak miałem ziomka co do trumny nie wpuszczał, nie przez obronę, a gazy. Strefa śmierci

      (7)
  2. Array ( )
    Odpowiedz

    Wiadomo że nie jest to koncert życzeń, ale byłaby możliwość podobnego artykułu o M.Kidd-Gilchrist?

    Mało się o nim mowi a w końcu to nr.2 bardzo mocnego moim zdaniem draftu 2012.

    Jaka była ocena tego zawodnika przed loteria, a jak wyszło w praktyce. Jaka rolę może pełnić w przyszłości, czy można to uznać za draftowa wtopa.etc

    Pozdrawiam

    (12)
    • Array ( )

      @BLC
      Nikt nie pisze nic konstruktywnego w komentarzach, bo wyczerpałeś temat w mistrzowski sposób. Stąd same pierdy 😉

      (4)
  3. Array ( )
    Odpowiedz

    Skąd bierzecie te advanced stats, żeby zobaczyć szczegółowy wpływ zawodnika na defensywę/ofensywę? Im więcej szczegółowych statystyk – tym lepiej. Byłbym wdzięczny za odpowiedź. 🙂

    (4)
  4. Array ( )
    Odpowiedz

    Panowie mam ciężkie pytanie? Czy da sie odzyskac zabrane pieniądze przez league passa? Zapomniałem anulować subskrybcje.. 369 zł wczoraj wzięło…

    (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu