fbpx

Legendarne momenty NBA: bloki, które musisz pamiętać

40

Oglądając ostatnio potyczkę Milwaukee z Bostonem, ucieszyłem się widząc Jaylena Browna, wsadzającego piłkę do kosza przy skaczącym do bloku bona-fide MVP Giannisem Antetokounmpo:

Zdziwiłem się natomiast, gdy na drugi dzień okazało się, że było to coś o wiele bardziej spektakularnego, niż było w istocie. To znaczy zagranie było zagraniem, jakich wiele na meczach NBA, ale zaczęło żyć swoim życiem, dzięki fotce, która została w jego czasie zrobiona:

Autorem zdjęcia jest fotograf Morry Gash. Jeśli śledzicie naszą fejsbukową grupę, to wiecie, że to ten sam mistrz obiektywu, który zrobił i to zdjęcie:

Wracając jednak do fotki z Jaylenem i Giannisem, pokazuje ona w jakich czasach żyjemy. Zagranie wygląda na fotce dużo bardziej spektakularnie niż w rzeczywistości. Czy za kilka lat ktoś będzie o nim pamiętał? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że zagrania z poniższej listy przeszły do historii w kategorii bloków.

Oto czapy, jakie musisz znać, jeśli mienisz się kibicem przez duże K. Nie jest to żadna topka, a kolejność jest przypadkowa. Lista jest otwarta, więc zapraszam do podawania swoich typów. Oto moje:

#Chris Andersen

Chris Andersen, 991 bloków w karierze, 0 tytułów najlepszego blokującego. Birdman, czyli typ niepokorny, jakich już coraz mniej w NBA. Na przestrzeni kariery próbował sprzedawać się jako dunker, ale to bloki były niszą, w jakiej odnalazł się najlepiej. Czapy zdobią jego highlighty niczym tatuaże ciało i tors. Ten blok na Fernandezie jest jednak moim ulubionym.

#Hakeem Olajuwon

Jego blokowe resume jest najokazalszym w historii. Obejmuje 3830 bloków w karierze, co składa się na pierwsze miejsce all-time. Jest też Olajuwon trzecim blokującym w historii playoffs, z wynikiem 472 bloki plasuje się za Jabbarem (476) i Timem Duncanem (568!). Olajuwon trzykrotnie w karierze zostawał najlepiej blokującym i otrzymał 9 nominacji do najlepszych piątek defensywy. Jego blok na Starksie dał Rockets zwycięstwo w meczu numer 6 finałów i wyrównanie stanu rywalizacji na 3-3. Starks tamtego dnia trafiał wszystko: 27 pkt, 5/8 trójek do tej zablokowanej próby, więc to mógł być rzut o mistrzostwo. Nie był, dzięki Olajuwonowi. Smutna część tej historii jest taka, że Starks kompletnie spalił się po tej czapie. W spotkaniu numer 7 zanotował skandaliczne 2/18 z gry i 0/11 zza łuku. Tak oto mistrzostwo pojechało do Texasu.

#LeBron James

LeBron, 921 bloków w karierze, 0 tytułów najlepszego blokującego, 6 nominacji do All-Defensive Teams. Mistrzowski blok, powiadacie? Króla przedstawiać nikomu nie trzeba, tak jak i okoliczności w jakich padła ta czapa, bo to akurat fragment historii najnowszej NBA:

#Manute Bol

Manute, 2086 bloków w karierze, 2 tytuły najlepiej blokującego, 2nd All-Defensive Team 1986. Jeśli chodzi o wysokiego Dinkę, to łatwiej policzyć jego bloki niż lata. O kontrowersjach w związku z jego wiekiem pisałem Wam tu:

/manute-bol-czlowiek-zagadka/

Jeśli zaś idzie o czapy, jakich się dopuścił, to chyba najsłynniejsza akcja z jego udziałem miała miejsce podczas meczu z Orlando, gdy w jednej akcji zablokował 4 rzuty rywali. Block party!

#Shannon Brown

Brown to ewenement na tej liście. Zanotował ledwie 90 bloków w karierze, a to nie jest nawet jeden z nich, ponieważ zagranie nie zostało uznane. Trzeba jednak czegoś naprawdę spektakularnego, żeby legendą obrosło przewinienie. Ponieważ zaczęliśmy od fotek, to warto wspomnieć i tę powstałą na kanwie reakcji ławki LAL.

A jak wyglądał sam blok tego utalentowanego dunkera z dynamitem w nogach? Oto filmik z tego zagrania:

#Paul Pierce

Pierce zaliczył 745 bloków w karierze. Nie był nominowany do Defensive Teams. Reputacja ksywki “The Truth”, jakiej Pierce dorobił się przez lata gry na parkietach NBA została mocno nadszarpnięta jego kontrowersyjnymi wypowiedziami ostatnimi czasy, ale boiskowo to wciąż elita. Jako weteran i zawodnik Nets był prawdziwym katem Raptors (i pojawiał się już w tej roli w poprzednich artykułach z tego cyklu). Tutaj kluczowy blok na Lowrym w playoffach. Tak blokiem wygrywa się serię:

#Ben Wallace

Ben Wallace, 2137 bloków w karierze, najlepszy blokujący 2002, sześć nominacji do NBA All-Defensive Teams. Są zawodnicy, którzy z bloków uczynili swoje signature plays, a Big Ben jest jednym z nich. Gdyby ktoś zapytał mnie, jaki zawodnik NBA najwięcej razy posłał piłkę w trybuny, to to byłby mój murowany kandydat. Zagranie, za które chciałbym go umieścić na tej liście, to blok na Jermaine O’Neal’u. Numer #5 na podlinkowanym filmiku, sam początek:

#Nate Robinson

Nate zaliczył ledwie 42 bloki w karierze, ale z jego 175 cm wzrostu to i tak niezły wyczyn. Ta czapa na LeBronie pochodzi z czasów gdy grał dla Bulls. Do dziś puszczam sobie słynną serię z Netsami, kiedy pokazał że ma dla tej gry serce wielkie jak dzwon. Tu z kolei czapa z Półfinałów Wschodu:

#Wilt Chamberlain

Nie powiem Wam ile bloków w karierze zaliczył Wilt The Stilt, ale bez niego ta lista byłaby niepełna. Ilu znasz koszykarzy, którzy mogą powiedzieć, że zablokowali wspaniałego Kareema Abdul Jabbara? Dwukrotnie? W jednej akcji? W tym blokując jego firmowy sky hook? No właśnie.

#Dikembe Mutombo

3289 bloków w karierze, 6 nominacji do NBA All-Defensive Teams i 3 tytuły mistrza bloków. Nie sądziliście chyba, że zamkniemy tę listę bez Dikembe? Jego wyjątkowo chciałbym umieścić tu za całokształt twórczości, bo nie mogę się zdecydować. Not in my house!

#Honorable mention

We wzmiance honorowej chciałbym prosić Was o pomoc w wybraniu zagrań takich tuzów defensywy jak Alonzo Mourning, Shaquille O’Neal, David Robinson i inni. Na pożegnanie zostawiam Was z kompilacją snatch blocks Hassana Whiteside’a. Mega mi się podobają takie bloki.

Kogo byście dopisali?

[BLC]

40 comments

 1. Array ( )
  anonimowygracz 3 maja, 2019 at 20:37
  Odpowiedz

  Blok Browna na Wescie może i policzony jako przewinienie, ale myślę, że obaj panowie zdają sobie sprawę, że to było czyste zagranie

  (16)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Sporo ciekawego można by tu dopisać, pierwsze z brzegu np. blok Bryant from behind na Lebronie z ASG czy Jordana z czasów gry w Wizards po nieudanej jego akcji, wrócił do obrony i przyszpilił gałę do tablicy. Jakby dłużej pomyśleć to pewnie coś ciekawego się przypomni jeszcze.

  (2)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Istotnym blokiem był również ten Bosha w dogrywce game 6 finałów z Sas na Dannym Greene w końcu zwycięstwo Sas w tym meczu dałoby mistrzostwo ?

  (1)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Wade i jego blok na Amare po którym padła ta rakieta z ponad 15 metrów, zresztą miał najwyższej klasy bloków co najmniej o kilka więcej

  (3)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  To jest właśnie to! Też mega lubię takie bloki jak u Hassan. Dla drużyny są szczególnie wartościowe, można po nich od razu zdobyć łatwe punkty z kontrataku. Mimo to, że bloki w których piłka jest wybita poza blisko są bardziej widowiskowe i spektakularne. #Helikeplaysvolleyball

  (1)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Łukasz Koszarek i jego chasedown block oburącz na rzucającym za 3 Adamie Hrycaniuku , jak mogliście to pominąć

  (7)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Draymond Green i blok na Hardenie, kiedy Broda wyraźnie wstrzymał akcję i wskazał,że chce Greena jako obrońcę…

  (0)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  Oburęczny blok o dechę – MJ za czasów Wizards. Nie pamiętam dokładnie kiedy i przeciwko komu 🙂

  (0)
 9. Array ( )
  Odpowiedz

  Prince na Millerze. To ten blok zdecydował o mistrzostwie dla Detroit w tamtym sezonie. Swoją drogą jeden z lepszych teamów w XXI wieku, a moim skromnym zdaniem najlepszy.

  (-1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu