fbpx

Lubieżność niejedno ma Ime: co wiemy o seks aferze w Boston Celtics

18

Większościowy właściciel Boston Celtics Wyc Grousbeck i Brad Stevens, pełniący aktualnie rolę prezydenta operacji koszykarskich, oficjalnie ogłosili zawieszenie szkoleniowca na cały nadchodzący sezon. Miało to miejsce na konferencji w zeszły piątek i, jak zakomunikowano, było podyktowane wynikami prawniczego śledztwa, w toku którego ujawniono szereg naruszeń regulaminów wewnętrznych i polityki organizacji.

Liczącym na łakome kąski dziennikarzom Grousbeck od razu zakomunikował, że nie może podzielić się szczegółami ustaleń ze względu na dobro zamieszanych w sprawę osób. Zawieszenie Udoki ze skutkiem natychmiastowym zostało podane do wiadomości publicznej w czwartek, 22 września:

Suspended

#Co się stało?

Znany insider Shams Charania z The Athletic podał, że Ime Udoka wdał się w intymną relację z osobą z personelu. Organizacja przeprowadziła w tej sprawie wewnętrzne śledztwo, po tym jak pracownica oskarżyła Udokę o niewybredne i niechciane komentarze w jej stronę.

Szczegółów zachowania trenera sztabowcy Celtów nie podają. Oto ich oficjalne komunikaty z konferencji prasowej.

Ime powiedział mi w prywatnej rozmowie, że akceptuje nasze podejście i jest wdzięczny za to, w jaki sposób sprawa została w klubie rozwiązana. Ime może w tej sprawie wypowiadać się sam we własnym imieniu. Także w komunikacie, który opublikował jest mowa o akceptacji dla kwestii zawieszenia go [Grousbeck]

I am sorry miss Jackson

Chcę przeprosić naszych graczy, fanów i całą organizację Celtics za zawód, jaki im sprawiłem. Akceptuję decyzję zespołu i, z szacunku do zamieszanych osób, nie będę więcej komentował tej sprawy. [Udoka]

Partnerka trenera, Nia Long była równie powściągliwa. Poprosiła o uszanowanie jej prywatności i dyskrecję. Podkreśliła też, że jako matka ma za zadanie przede wszystkim zadbać o dobro dzieci i na tym się skupi.

Reakcja zawodników Celtics

Są bardzo zaniepokojeni tym wszystkim. Nikt tego nie chciał, ale jednocześnie czuję w nich koncentrację, siłę i determinację do tego, żeby odnieść w tym sezonie sukces i liczę że im się to uda w tym sezonie. [Grousbeck]

#Konsekwencje

Sytuacja z trenerem nie jest kwestią ostatnich dni. Klub wiedział o niej wcześniej “latem”. Wówczas też zawiadomił swoich prawników, a całość przekazano opinii publicznej wtedy, gdy klub otrzymał wyniki ich śledztwa.

Po przedyskutowaniu kwestii dyscyplinarnych z osobami decyzyjnymi Grousbeck doszedł do wniosku że zawieszenie na cały sezon będzie adekwatnym, uzasadnionym i popartym solidnymi dowodami środkiem dyscyplinarnym.

Zawieszenie do 30 czerwca. Po tym podejmiemy decyzję co dalej z Ime i Celtics. To jednak należy do przyszłości, te decyzje nie zostały jeszcze podjęte. [Grousbeck]

Oprócz zawieszenia trenera, cała sprawa ma dla niego również aspekt finansowy. Coach nie otrzyma wypłaty należnej mu z kontraktu za cały okres zawieszenia. Kwota, jaką straci jest kolejną tajemnicą, gdyż Celtowie nie ujawnili wysokości jego kontraktu.

[Kara finansowa] to oczywisty aspekt całej sprawy, ważny, jeśli się wszystko podliczy. [Grousbeck]

#Brad Stevens

Brad Stevens z kolei wziął na siebie odniesienie się do szumu, jaki zrobił się w social mediach w związku z decyzją klubu.

Mamy w naszej organizacji wiele utalentowanych kobiet i myślę, że wczorajszy dzień był dla nich bardzo trudny. Myślę, że nikt nie jest w stanie komentować spekulacji na twitterze i śmiałych żartów. Uważam jednak że my, jako organizacja, musimy stanąć po ich stronie, ponieważ w całą tę sprawę wiele osób zostało wciągniętych niezasłużenie.

To było naprawdę niesprawiedliwe. Nie wiem, jak okiełznać twittera. Z oczywistych względów wielu rzeczy nie możemy tu wyjawić. Naszym zadaniem jest wspierać i być tu gdy wszyscy przechodzimy trudny okres. Każdy inaczej radzi sobie z takimi rzeczami, ale oczywiste jest że była wysoce niesprawiedliwa (nagonka), jaka spotkała kobiety z naszej organizacji wczoraj. [Brad Stevens]

#Substitution

Zastępstwo za Udokę ma objąć tymczasowo Joe Mazzulla. W latach 2006-2011 był on zawodnikiem West Virginia, z którymi to dotarł do Final Four. Ma 34 lata, do Celtics dołączył w 2019.

To nie jest łatwy moment dla naszego personelu, ale (Joe) jest osobą bardzo utalentowaną i bystrą. Wierzę w niego i jego zdolności przywódcze, umiejętność pobudzania ludzi do działania i charyzmę. Jest dobrym organizatorem i zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega prowadzenie drużyny przez trudy sezonu zasadniczego. [Brad Stevens]

Brad Stevens, zanim trafił do zarządu klubu, sam był trenerem zespołu przez osiem lat (2013-2021). Nie ma jednak zamiaru ponownie pełnić tej roli, co zakomunikował bardzo wyraźnie.

Joe jest lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Jest najlepszą osobą w naszej organizacji do tego zadania. Jest wiele czynników dla których moja decyzja w tej sprawie jest jaka jest. Dlaczego nie chcę znów trenować? Powiedziałem Joemu tak: “będę służył ci pomocą, kiedy tylko będziesz tego potrzebował, ale nie będę deptał ci po palcach, bo nikt tego nie lubi”. Jestem gotów pomóc, ale Joe nie potrzebuje tej pomocy wiele. Jestem o tym przekonany. [Stevens]

#Enigma

W całej sprawie jest wiele niewiadomych, a największą jest tożsamość osoby, z którą Udoka miał relację. Czy ona również poniesie konsekwencje? Nikt nie negował tego, o czym informował Charania, że związek był za obopólną zgodą, więc czy wina też jest obopólna? Kolejny aspekt to linia czasu. Celtowie ujawniają “szczegóły” dopiero teraz, ale o całej sytuacji wiedzieli już latem. Oczywiste jest że przy tak eksponowanej pozycji jaką jest posada trenera, gdy w grę wchodzi długoterminowe zawieszenie, trzeba było wszystko wyjaśnić.

Celtics ryzykowali jednak, że opinia publiczna dowie się o wszystkim przez jakiś niekontrolowany przeciek, a jednak woleli milczeć. Myślę, że rolę grała tu kwestia śmierci Billa Russella (31 lipca). Z szacunku do zmarłej legendy nie wypadało inaczej. Ceremonia pożegnalna nie licowałaby ze skandalem obyczajowym. To wszystko jednak kurtuazja, dalece ważniejszym powodem był okres transferowy. Celtics robili grunt pod sprowadzenie Kevina Duranta. Pozbawienie się atutu jakim był trener będący rewelacją ostatniego sezonu, znacząco ujęłoby im atrakcyjności i wpłynęło na wizerunek jednej z najbardziej poukładanych ekip ligi.

Dla nas kwestia Udoki jest wydarzeniem ostatnich dni. Zespół bardzo dobrze i przemyślanie przygotował się do “sprzedania” opinii publicznej tej informacji. Ich strategia, m.in. zastąpienie Ime Mazzullą, brak szczegółów, zawieszenie, nie zwolnienie… To wszystko pokazuje, że jakiś plan w tym wszystkim jest. Dla fanów może być to jakieś, nieznaczne, ale jednak, pociesznie.

[BLC]

18 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  IMO warto też zaznaczyć, że plotki jakie dotarły na GWBA wcześniej – o tym, że to kobieta zasiadająca w zarządzie, albo żona kogoś z zarządu to, no właśnie, plotki. Ta “obopólna zgoda”, którą Shams zamieścił w pierwszym komunikacie z każdym kolejnym kawałkiem informacji który dostawaliśmy też była coraz bardziej niepewna. Brad na konferencji nie wyglądał ani nie zachowywał się jakby wszystko co się wydarzyło to niewinny romansik. Jednak co wydarzyły się naprawdę – tego nie wiemy i nie widzę powodów żeby spekulować.
  Trzeba też przyznać, że Celtics jako organizacja poradzili sobie z tą sytuacją nad wyraz dobrze jak na obecne (niewysokie) standardy radzenia sobie z problemami obyczajowymi. Wewnętrzne śledztwo, cisza medialna, oświadczenie i, miejmy nadzieję, koniec sprawy. Do opinii publicznej podane absolutne minimum i brak publicznego prania brudów przez osoby zaangażowane.

  (38)
 2. Array ( )
  Równouprawnienie 27 września, 2022 at 22:09
  Odpowiedz

  Skoro zgoda z dwóch stron byla to i kara powinna być również dla tej pani. Ale wszyscy dobrze wiedzą ze to sie nie stanie, jeśli już to sama odejdzie żeby nie bylo wiadomo kto to. Nie sprawiedliwe to ze na faceta taka nagonka a na nią nie.

  (17)
  • Array ( )

   Mam nadzieję ze udoka wroci bo każdy coach którego uczył pop powinien dostać szansę dłuższą niz jeden sezon.

   (7)
  • Array ( )

   Zgoda z dwóch stron to zapewne tylko wersja dla mediów. Nie wiemy też, czy chodzi o jedną czy o kilka osób i o jakie dokładnie czyny. Tak naprawdę to nic nie wiemy, poza tym że wszystkim zainteresowanym udało się zachować szczegóły dla siebie, co w dobie mediów społecznościowych jest godne podziwu.

   (8)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Mam nadzieję, że Ime wróci, ale obawiam się, że do tego nie dojdzie. Matt Barnes w social mediach mówił, że bronił Ime, ale ktoś poinformowany zadzwonił do niego i opowiedział co naprawdę się wydarzyło. Matt mówił, że sprawa jest 100 razy gorsza niż nam wszystkim się wydaje, ponoć szambo straszne.
  Wniosek z tego taki, że tak naprawdę nie wiemy nic o sprawie, Celtom udało się powiedzieć na jej temat tylko to co chcieli i musieli i jak na razie nie ma przecieków co do szczegółów i to na pewno ich PRowy i organizacyjny sukces. No i Udoka już nie wróci, ani do Celtics, ani prawdopodobnie do żadnej innej organizacji.

  (11)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Mawia się “Chcesz mieć w pracy przyjaciela, zabieraj ze sobą psa”. Albo “Nie sr*j tam, gdzie jesz”.

  Można się tu symetryzować do upadłego. Wykazywać, że tajemnicza kobieta powinna tak samo beknąć, a Ime stał się ofiarą galopującej poprawności politycznej. Jedyne co można w ten sposób udowodnić to to, że przed tym spatriarchalizowanym światem jeszcze parę zakrętów do pokonania na drodze ku oświeceniu.

  Jak wykazano w komentarzu powyżej, Celtics zadziałali w sposób dyskretny, metodyczny i przemyślany. Upublicznili informację kiedy sami chcieli, bez pośpiechu, ale też odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem sezonu. Prawdopodobnie są także przygotowani na to, żeby szybko i skutecznie ukręcać łeb jakiemukolwiek rzetelnemu przeciekowi na temat szczegółów całej sprawy.

  A co do samego zawieszenia Udoki to będę złym prorokiem – prawdopodobnie nie zakończyło się zwolnieniem tylko w ramach uniknięcia większej eskalacji skandalu. Teraz sprawę można komentować zdawkowo, a za rok rzecz straci na świeżości (o ile Boston nie odwali czegoś w stylu niezakwalifikowania się do playoffów) i facet odejdzie przy zgaszonych światłach.

  (2)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  Stevens miał taką minę jakby Udoka zapiął mu kobitę. Nieźle musieli jej zabulić, że w sumie nie wiadomo o co chodzi.

  (2)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Magiel. Dawaj przedsezonowe analizy a nie pudelka. Jak już będzie wiadomo to sam chętnie przeczytam a teraz… szkoda gadać po raz któryś

  (-3)
  • Array ( )

   Jak zwykle rownourpawnienie. Jak było za obupolna zgoda to czemu tylko Udoka jest grillowany, a o paniusi cicho?

   (0)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  A może było tak, że romans był za obopólną zgodą, ale Ime próbował dzięki temu wpłynąć na panią z zarządu, żeby mieć jakieś korzyści finansowe / wkręcić kogoś do pracy albo kogoś wygryźć?

  (-4)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  Widziałem gdzieś spekulacje, że tutaj ważna jest chronologia, tzn. Ime najpierw miał romans z panią z zarządu, i dzięki temu romansowi dostał posadę trenera.

  Jeśli tak było w istocie, to byłaby jednak inna sytuacja niż po prostu romans w pracy.

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu