fbpx

Niecodzienne statystyki: Melo, Harden, Lawson, Lin – liderzy NBA

19

W dniu dzisiejszym walczymy ze stereotypami. Obserwując toczący się mecz koszykówki z perspektywy kibica, rzadko kiedy umiemy obiektywnie ocenić performance pojedynczego gracza. Dostrzegamy atmosferę panującą w hali, emocje i napięcia między zawodnikami, zauważamy celne rzuty, liczbę fauli oraz wynik wyświetlony na tablicy. Część gapi się przeważnie na ulubionego gracza, inni wyłącznie na piłkę. Czasem ktoś przyuważy zmieniające się ustawienie obronne czy manewr bez piłki, ale daleko nam do patrzenia na mecz oczami trenera. Widzimy czołowych strzelców NBA zdobywających po 35 punktów nie zdając sobie sprawy jak wymuszone i bezsilne bywają czasem tego rodzaju ataki. Powszechnie mówi się na przykład, że Knicks muszą poprawić obronę. Tymczasem jak wynika ze statystyk New York mają jedną z jedną z dziesięciu najskuteczniejszych defensyw w lidze. Ich prawdziwym problemem jest co innego, otóż: zdobywają zaledwie 98,5 punkta na 100 posiadań piłki kiedy na boisku przebywa trójka Chandler-Stoudemire-Anthony. Ten wynik stawia ich ex equo z Toronto Raptors pod względem skuteczności ataku. To tyle na temat “najlepszej drugiej linii NBA”.

W ubiegłym sezonie Knicks jako jedna z dziesięciu ekip (pozostałe to: Washington, Toronto, Golden State, Houston, San Antonio, Boston, Milwaukee, Oklahoma City, Minnesota) zamontowała w hali supernowoczesne kamery, które umożliwiają śledzenie prędkości z jaką poruszają się gracze, pułap z jakiego została zebrana konkretna piłka, jak wygląda skuteczność rzutowa gracza X w odniesieniu do liczby kozłów, które wykonał przed rzutem etc.  W zeszłym tygodniu firma STATS udostępniła dwa raporty: pierwszy dotyczył penetracji, mierzono każdy ruch gracza z piłką, który zaczynał się w odległości 6 metrów od kosza, a kończył w odległości maksimum 3 metrów od kosza (wykluczono kontrataki).  Drugi skupiał się na sytuacjach, w których gracz otrzymywał piłkę na low-post.

Wyniki:

1/ spośród wszystkich graczy Knicks, którzy pchali się pod kosz minimum 40 razy, najskuteczniejszy był Carmelo Anthony (1,66 punktu/ posiadanie).  Melo oddawał rzut w 55% przypadków penetracji.  W 25% przypadków wymuszał faul, co plasuje go na drugim miejscu w lidze (jedynie James Harden faulowany był częściej).

2/ pomimo największej liczby “izolacji” w całym NBA, Anthony średnio wchodził pod kosz zaledwie 3,1 raza! To mniej więcej tyle ile Chandler Parsons i Luol Deng oraz 40% mniej niż średnio robili to rozgrywający.

3/ Anthony rzucał do kosza w co drugiej akcji, kiedy dostawał ją na low-post. Co najważniejsze, trafiał stamtąd oszałamiające 62%, jeden z najwyższych wskaźników w lidze.

4/ Stoudemire dostawał pod kosz średnio 7 piłek, dwa razy więcej od Melo (3,75) oddając rzut w 42% przypadków, trafiając 46%. Miał jednak wyraźny problem ze stratą piłki, której nie umiał skutecznie oddać znajdując się tyłem do kosza poniżej linii rzutów osobistych.

5/ Kobe Bryant trafiał z 41% skutecznością, rzucając w 57% przypadków otrzymania piłki tyłem do kosza. Jednak Kobe prawie nigdy nie tracił piłki odgrywając ją z low-post do partnerów.

6/ Denver Nuggets zaliczali średnio 24,5 penetracji na mecz, co stanowi absolutny numer 1. w lidze, na drugim miejscu uplasowali się Cleveland (18,5)

7/ Ty Lawson osiągnął średnią 9,1 penetracji / mecz, więcej niż cały zespół Lakers (7,2 najmniej w lidze).

czytaj dalej >>

1 2

Ostatnie Wpisy

19 comments

 1. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Nareszcie artykuły które serio pozwalają na spojrzenie pod innym kątem na to co widzimy w meczach.
  Śmiesznie, że Carmelo Anthony, którego jak dotąd uważałem za kotwicę ciągnąca zespół na dno, okazuje się całkiem skuteczny. Od zawsze wychodzę z założenia, że bierze on na siebie za dużo rzutów i drużyna zbyt jest zorientowana wokół niego.
  Dalej jednak widać po statsach, że Melo i Stat nie potrafią koegzystować na boisku.
  Amar’e powinien grać w zespole gdzie będzie kręcił pick’n’rolle jak z Nashem. 😉

  (0)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Bardzo dobry artykuł . Rondo odgrywa dużo piłek na półdystans , ale co się dziwić jak jest otoczony takimi strzelacami jak Pierce, KG, Bass( osoby , które nie oglądają meczów Bostonu zdziwią się, ale on ma bardzo dobry półdystans).

  (0)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  No, no jak tak pomyśleć to Lakers na serio mało penetrują. To mnie zaciekawiło. Bardzo porządny artykuł. Uwielbiam takie zabawy na cyfrach i statystykach. Brawo 😉

  (0)
  • Array ( [0] => administrator )

   choć filmiki są z zeszłych sezonów, obrazują treści o których mowa w artykule, np. skuteczna gra Melo na low-post…

   (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu