fbpx

Ostatnia kolejka sezonu NBA, wszystkie możliwe scenariusze

49

Jeszcze chyba nigdy ostatnia kolejka sezonu zasadniczego NBA nie decydowała o tak wielu rozstrzygnięciach dla układu drabinki playoffs. Została jedna runda meczów, a my nie znamy ani jednej (!) pary playoffs. Liczba możliwych kombinacji zatrważa, ale spróbujmy to ugryźć. W niniejszym tekście znajdziecie wszelkie możliwe rozstrzygnięcia oraz nasze typy na dzisiejszą kolejkę. Być może skorzystacie. Tylko czytajcie uważnie.

Przy okazji napiszę, a co tam: podpisaliśmy umowę sponsoringową z legalnym w Polsce bukmacherem STS. Co za tym idzie, od dziś do końca stycznia 2019 roku będziemy okazjonalnie przemycać Wam w tekstach nasze prognozy meczów NBA, wliczając w to występy poszczególnych graczy. Musicie tylko uważnie czytać. A więc zapraszam:

EAST playoffs

Co wiemy na pewno? Niewiele.

#1 Toronto

Są pierwsi mur beton, mogą odpuścić w ostatniej kolejce, szczerze mówiąc, miałoby to wielki sens.

#2 Boston

Także są w “trybie oszczędzania baterii” zagrają o nic z Brooklynem. Mogą wręcz złośliwie podłożyć się rozstrzelanym Nets, by Cavaliers posiadające nowojorski pick draftu przystępowało do loterii z dalszego miejsca. Wszystko to grubymi nićmi szyte, ale oba zespoły stać na wygraną.

#3 Philadelphia (lub Cleveland)

#4 Cleveland (lub Philadelphia)

Aby nastąpiła zamiana miejsc Sixers musieliby przegrać z Milwaukee, a Cavaliers musieliby wygrać z Knicks. W przypadku identycznego bilansu wyżej będą Cavs ponieważ są liderami dywizji. Zwycięstwa obu zainteresowanych ekip są jednak dość prawdopodobne (oba odbywają się w tym samym czasie więc nie będzie kalkulacji) Sixers są w gazie (Dario Saric zagra) a w szeregach Bucks pamiętajmy, że Giannis zagra na podkręconej kostce. Z kolei LeBron (jak będzie trzeba i warto) NYK gotów pogonić w pojedynkę.

#5 Indiana

#6 Milwaukee (lub Miami lub Washington) 

#7 Miami (lub Washington lub Milwaukee)

#8 Washington (lub Milwaukee lub Miami)

Tutaj możliwych scenariuszy jest więcej. Bucks wygrywając dziś z Philly są na szóstym, kropka. To jednak, jak wspominałem wyżej, mało prawdopodobne więc co w wypadku gdy:

Bucks przegrywają z Philly….

… Miami wygrywa z Toronto, Washington wygrywa z Orlando, wówczas Bucks spadają na ósme, bo przegrali (0-3) z Miami w tym sezonie oraz mają gorszy bilans meczów z zespołami z konferencji niż Washington. Miami są na szóstym, Wizards na siódmym, bo Heat mają lepszy bilans w dywizji niż Wizards.

… Miami przegrywa z Toronto, Washington wygrywa z Orlando, wówczas Waszyngton na szóstym, Milwaukee na siódmym, Miami na ósmym.

… Miami wygrywa z Toronto, Washington przegrywa z Orlando, wówczas Miami na szóstym, Bucks na siódmym, Washington na ósmym.

… Miami przegrywa z Toronto, Washington przegrywa z Orlando, wówczas Bucks na szóstym, Miami na siódmym, Washington na ósmym.

Nikt nie powiedział, że typować NBA będzie łatwo

Najbardziej prawdopodobna sytuacja (w normalnych okolicznościach przyrody) to oczywiście: przegrana Bucks, przegrana Miami i zwycięstwo Wizards, czyli #6 Washington #7 Miami #8 Bucks tylko, że Raptors mogą dać sobie siana w ostatniej kolejce i poddać mecz, a cała trójka omawianych ekip jakby cyrklowała w miejsce siódme i serię z mocno osłabionym kadrowo Bostonem, któremu na przestrzeni paru meczów playoffs może zwyczajnie zabraknąć talentu / personelu.

No i teraz tak: Wizards (bez Walla i Otto) czysto teoretycznie mają najłatwiejszą przeprawę, ale oto czytam, że Orlando na ostatni mecz przywracają do składu Vucevica, Gordona i DJ Augustina. Może być różnie jednak rozsądek podpowiada Washington ponad wściekle tankujących Magic, którym zwycięstwo kompletnie się nie opłaca. Porażka poprawia ich notowania w loterii draftu (z 29% do 42% szans na top 3 pick). Trzon magików pogra pewnie 20-25 minut, pożegnają się z fanami i tyle. No i właśnie, idąc tym tropem pozostają 4 scenariusze:

Bucks win / Heat win -> #6 Bucks / #7 Heat / #8 Wizards

Bucks win / Heat lose -> #6 Bucks / #7 Wizards / #8 Heat

Bucks lose / Heat win -> #6 Heat / #7 Wizards / #8 Bucks

Bucks lose / Heat lose -> #6 Wizards / #7 Bucks / #8 Heat

Sixers (15-0) jak widzieliście wyżej, bardzo zależy na zwycięstwie, Milwaukee co prawda wystawia Giannisa, ale po skręceniu kostki nie powinien szarżować. Prawdopodobna jest więc porażka Bucks na wyjeździe. Zostają dwa scenariusze:

Bucks lose / Heat win / Wizards win -> #6 Heat / #7 Wizards / #8 Bucks

Bucks lose / Heat lose / Wizards win -> #6 Wizards / #7 Bucks / #8 Heat

I pytanie jaki skład wystawi na parkiet coach Dwayne Casey? Po raz kolejny, może poddać mecz jeśli miałoby się to wiązać z nadwyrężaniem kogokolwiek, a Heat skorzystają z prezentu. Biorąc to wszystko pod uwagę, najpewniejszy scenariusz na playoffs w konferencji EAST to naszym zdaniem:

#1 Toronto vs #8 Milwaukee

#4 Cleveland vs #5 Indiana

#2 Boston vs #7 Washington

#3 Philadelphia vs #6 Miami

Jak Wam się widzi taki scenariusz? Nadążacie? To dobrze, bo sytuacja w zachodniej konferencji jest jeszcze bardziej skomplikowana…

WEST playoffs

Nie wiem czy jestem w stanie to opisać, wciąż ważą się losy miejsc 3-9!

#1 Houston

#2 Golden State

#3 Utah lub Portland

Z trzecim miejscem też sprawa jasna, zdecyduje bezpośredni pojedynek, dziś w nocy w Oregonie. Dalej jednak zaczynają się przysłowiowe schody:

#4 Portland lub Utah lub San Antonio lub Oklahoma

#5 New Orleans lub Utah lub Portland lub San Antonio

#6 SAS lub Utah lub New Orleans lub OKC lub Minnesota lub Denver

#7 Denver lub New Orleans lub San Antonio lub Minnesota

#8 Minnesota lub New Orleans lub Oklahoma lub Denver

Normalnie kombinacji byłoby znacznie więcej, ale (na szczęście) Utah @ Portland oraz Spurs @ Pelicans to bezpośrednie pojedynki. Mamy zatem szesnaście następujących scenariuszy:

 1. POR lose, NOP win, SAS lose, OKC lose, DEN win -> #3 UTA #4 POR #5 NOP #6 SAS #7 DEN #8 OKC
 2. POR lose, NOP win, SAS lose, OKC win, DEN win -> #3 UTA  #4 POR #5 NOP #6 OKC #7 SAS #8 DEN
 3. POR lose, NOP lose, SAS win, OKC win, DEN win -> #3 UTA #4 SAS #5 POR #6 OKC #7 DEN #8 NOP
 4. POR lose, NOP lose, SAS win, OKC lose, DEN win -> #3 UTA #4 SAS #5 POR #6 DEN #7 NOP #8 OKC
 5. POR lose, NOP win, SAS lose, OKC lose, MIN win -> #3 UTA #4 POR #5 NOP #6 MIN #7 SAS #8 OKC
 6. POR lose, NOP win, SAS lose, OKC win, MIN win -> #3 UTA #4 POR #5 NOP #6 OKC #7 SAS #8 MIN
 7. POR lose, NOP lose, SAS win, OKC win, MIN win -> #3 UTA #4 SAS #5 POR #6 OKC #7 MIN #8 NOP
 8. POR lose, NOP lose, SAS win, OKC lose, MIN win -> #3 UTA #4 SAS #5 POR #6 MIN #7 NOP #8 OKC
 9. UTA lose, NOP win, SAS lose, OKC lose, MIN win -> #3 POR #4 UTA #5 NOP #6 SAS #7 MIN #8 OKC
 10. UTA lose, NOP win, SAS lose, OKC win, MIN win -> #3 POR #4 OKC #5 UTA #6 NOP #7 SAS #8 MIN
 11. UTA lose, NOP lose, SAS win, OKC win, MIN win -> #3 POR #4 OKC #5 SAS #6 UTA #7 MIN #8 NOP
 12. UTA lose, NOP lose, SAS win, OKC lose, MIN win -> #3 POR #4 UTA #5 SAS #6 MIN #7 NOP #8 OKC
 13. UTA lose, NOP win, SAS lose, OKC lose, DEN win -> #3 POR #4 UTA #5 NOP #6 SAS #7 DEN #8 OKC
 14. UTA lose, NOP win, SAS lose, OKC win, DEN win -> #3 POR #4 OKC #5 UTA #6 NOP #7 SAS #8 DEN
 15. UTA lose, NOP lose, SAS win, OKC win, DEN win -> #3 POR #4 OKC #5 UTA #6 SAS #7 DEN #8 NOP
 16. UTA lose, NOP lose, SAS win, OKC lose, DEN win -> #3 POR #4 UTA #5 SAS #6 DEN #7 NOP #8 OKC

Nasze typy:

Utah @ Portland -> Utah (są aktualnie w takim gazie, że nie sposób na nich nie postawić, no i Jusuf Nurkic raczej NIE zdobędzie 15 punktów).

San Antonio @ New Orleans -> New Orleans (myślę, że Manu wyczerpał limit cudów w tym miesiącu)

Memphis @ Oklahoma -> Oklahoma City (tylko dokładnie sprawdźcie skład przed meczem, jeśli Grizzlies wystawią wszystkich, mogą zrobić psikusa i pojechać rywali).

Denver @ Minnesota -> ?

Nie słuchajcie, dwaj redakcyjni koledzy kręcą przecząco głowami… Wbrew rozsądkowi, wbrew kursom STS stawiam na gości. Stawka meczu olbrzymia: wygrywasz i możesz awansować nawet na szóste miejsce, przegrywasz i jedziesz na ryby. Niesamowite, co? Cały koszykarski świat będzie śledził to wydarzenie, przewaga parkietu i doświadczenia po stronie T-Wolves, dla których porażka będzie dramatem. Playoffs nie widzieli od czternastu lat, czyli dłużej niż przeciętnie żyje wilk leśny.

Jimmy Butler prędzej zje własny dres niż się podda, Taj Gibson cudownie ozdrowiał i zagra bankowo, KAT wspominał coś o aligatorach, Wiggins ma okazję wreszcie coś światu udowodnić, a bramkostrzelny Jeff Teague będzie napadał floaterami. Minnesota ma wszelkie papiery by pokonać rywala, jednak Nuggets wydają się być w lepszej formie. Pal sześć ich braki defensywne. Kluczowy powinien okazać się matchup pod tytułem: Towns vs Millsap. Wiele razy widziałem w akcji obu. Jeśli założymy większy niż zazwyczaj dopuszczalny kontakt fizyczny, może być różnie. Oby sędziowie nie musieli decydować o rozstrzygnięciu. Oby dali pograć. Centralną postacią ofensywny Nuggets będzie oczywiście Joker. Siła ognia zza łuku po stronie gości.

A zatem stawiałbym na scenariusz numer dwa i pary playoffs:

#1 Houston vs #8 Denver

#4 Portland vs #5 New Orleans

#2 Golden State vs #7 San Antonio

#3 Utah vs #6 Oklahoma City

Co myślicie? Jutro rano przekonamy się czy były to tylko bajania starego admina i jego zmęczonego sezonem mózgu. Co jeszcze warte jest uwagi dziś w nocy?

Russell Westbrook: zbiórki

Oto jest obwodowy, który potrzebował 34 zbiórek w dwóch ostatnich meczach by po raz drugi z rzędu zakończyć sezon ze średnią triple-double. Niemożliwe? Nie zapominajmy, że mowa o mutancie. W ostatnim, fizycznym meczu przeciwko Miami zebrał 18 piłek. Teraz potrzeba mu szesnastu zbiórek. Już sześć razy w tym sezonie osiągał tę linię…

Dziś w nocy przeciwnikiem będą Memphis Grizzlies, jedna z najwolniej grających oraz najsolidniej broniących ekip. Wskutek kontuzji, w wiadomym celu tankowali przez cały sezon. Z bilansem wynoszącym (22-59) mają pewne drugie miejsce w loterii draftu (20% na pierwszy pick oraz 56% na pick w pierwszej trójce). Czytaj: w ostatnim meczu mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, na zwycięstwo! Marc Gasol to cholernie ambitna postać. Myślicie, że pozwoli Westbrookowi na nabijanie statystyk? Być może, ale z wygraną OKC może być gorzej.

Oczywiście, że Russell kradnie nasze zbiórki, ale dopóki piłka wpada w ręce kogoś z zespołu, nie dbamy o to [Carmelo Anthony]

Zobaczymy wieczorem w jakim składzie stawią się na parkiet Grizzlies. Tak czy inaczej, dwa zakłady warte są uwagi:

 • Russell Westbrook over zbiórek
 • Memphis Grizzlies plusowy handicap (+17,5 punktów!) o ile zagra trzon

Jakbym gdzieś się pomylił, dajcie znać, dobrej nocy!

Ostatnie Wpisy

49 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Kurde no, ale się playoffy zapowiadają. Jedne z najciekawszych na przestrzeni ostatnich lat. Najbardziej jestem chyba ciekaw Philadelphii i Utah. No i fajnie jakby w Finałach było co innego niż GSW-CLE.

  (37)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Wolałbym żeby gsw w pierwszej rundzie powalczyli z okc. A potem niech jazz ich wykończą. To jest tylko bajanie, ale wierzę

  (6)
  • Array ( [0] => administrator )

   nie ma szans na taki scenariusz, niemożliwe by OKC zakończyli na siódmym, chyba że coś pomyliłem, bo czasem musiałem schodzić do tie breakera piątego poziomu czyli bilans meczów z drużynami własnej konferencji awansujących do playoffs 🙂

   (30)
  • Array ( )

   właśnie wszystko super, tylko tak sobie myślę, że pod tymi tekstami to czasami wypadałoby pisać o źródłach nie zgarniając cudzych laurów w 100% 😉
   Ale oczywiście bardzo dobrze, że jest i tak

   (-47)
  • Array ( [0] => administrator )

   ty weź [xxx] co?
   5 godzin wyjęte z życia, ale wpadł mądry powiedzieć co wiedział, idź w [xxx]

   (106)
  • Array ( )

   No może odpowiednio nie podkreśliłem, że nie mam na myśli kopiowania całego artykułu ani nawet większości, warto było to zaznaczyć, przyznaję, bo doceniam każdy art.

   Ale nie rozumiem spiny, jakby miało być coś w tym złego, że liga jest jedna, matematyczna możliwość wyliczeń istnieje też tylko jedna, a te już zostały zrobione przez wieele źródeł, nawet NBA.
   https://pbs.twimg.com/media/DagyBpIW0AMVTQW.jpg

   Ale też zapomniałem, że wy nie korzystacie z internetu a zwłaszcza z innych stron o NBA, co często podkreślacie 🙂
   po co tak!

   (20)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Może i Westbrook kradnie zbiórki ale o ile szybciej wyprowadzaja piłkę jeśli on ją zbierze i od razu popędzi pod drugi kosz.

  (19)
  • Array ( )

   Dokładnie- może kradnie, a może po prostu ma taki nawyk by robić to szybko- piłę ma w łapach zanim podkoszowy zdoła wypowiedzieć ,,moja,,
   Do tego, widać w wielu sytuacjach dobry instynkt ustawiania się do zbiórki wzgledem odbicia od trajektorii rzutu.

   (7)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Ale zaje 🙂 właśnie wchodziłem na apke z myślą, fajnie jakby pojawił się art przed ostatnią kolejką 🙂 i proszę! Jak na zamówienie! Świetnie że jesteście Gwiazdy Basketu

  (29)
 5. Array ( )
  Odpowiedz

  Ale by było, gdyby Kawhi nagle powrócił na serię z Warriors za zeszły rok.

  Mimo, że kibicowałbym Warriors, ale scenariusz dla NBA jak znalazł

  (4)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Będą w tym roku arty dotycz zapowiedzi, analizy, poszczególnych par PO?
  Kiedyś było i bardzo fajnie wg mnie to wychodziło
  I szacunek za wyliczenia ☝?

  (9)
 7. Array ( )
  Odpowiedz

  Trochę zbyt optymistycznie zakładasz, że Toronto odpuszczą mecz, żeby zagrać z Bucks, gdzie w każdej chwili Antek może pojedynkę wygrać mecz w potencjalnej serii.

  (0)
 8. Array ( )
  Odpowiedz

  dzieki za artykul, o takie coś chodziło 😛

  a można tak było częściej zamiast dumać o transferach SAS..

  pzdr

  który mecz dzisiaj oglądacie ?

  (0)
 9. Array ( )
  Odpowiedz

  W jednym z poprzednich podsumowań dnia o tym wspomniałem, ale Denver na pewno nie skończy na 8 miejscu. Jeśli pokona w ostatnim meczu Minnesotę, wywalczy tym sposobem co najmniej 7 pozycję w tabeli, gdyż zrówna się bilansem z przegranym meczu SAP – NOP. Gdy będą to Pelikany, to Bryłki zajmą wyższą pozycję ze względu na lepszy bilans w RS, 3 – 1 na korzyść Denver. Jeśli natomiast to San Antonio przegra, to w tym wypadku trzeba będzie za czynnik decydujący o miejscu w tabeli uwzględnić dopiero bilans zwycięstw jakie obie drużyny osiągnęły przeciwko drużynom z ich konferencji, które zakwalifikowały się do playoff (wszystkie poprzednie tie breakery na remis). W poprzednim komentarzu zdałem się na przeczucie, że w takim wypadku wyższą lokatę zajmą Bryłki, żeby jednak być precyzyjnym, tym razem to policzyłem i faktycznie przeczucie mnie nie myliło, gdyż DEN 15 – 12, a SA 10 – 17.
  OKC w przypadku przegrania ostatniego meczu również traci miejsce na rzecz Denver (jeśli oczywiści Bryłki wygrają swój mecz), zresztą Oklahoma w takim wypadku automatycznie spadłaby na 8 miejsce kosztem San Antonio, gdyż mają gorszy bilans z drużynami z wewnątrz konferencji, bądź Nowego Orleanu, bezpośredni wynik w RS 1 – 2.
  GO NUGGETS!

  (4)
 10. Array ( )
  Odpowiedz

  Szanuję za kupę roboty, będę zaglądał do tego artykułu w nocy żeby się połapać 😀 szykuje się dzień zombie w robocie

  (1)
 11. Array ( )
  Odpowiedz

  Ma ktoś jakieś linki do streamów :)? Głównie chodzi o Timberwolves/Nuggets – fajnie będzie oglądać w końcu prawdziwą nba bez żadnych wyliczeń, rokowań. Kto wygrywa ten się dostaje – proste!

  (0)
  • Array ( )

   Wielcy fani NBA a nie mają 20 złotych miesięcznie na League Passa.
   Stream i stream… na doładowanie do telefonu więcej wydajecie miesięcznie.

   (-6)
 12. Array ( )
  Odpowiedz

  Thibodeau ma zapewnioną rolę Pingwina w następnym Batmanie.
  A Denver przesra to chyba przez głupie straty piłki. Pozdro sprzed czwartej kwarty.

  (0)
  • Array ( )

   Dokładnie, już kiedyś myślałem, że tak byłby najsprawiedliwiej. Najwyższe picki dla drużyn, które starały się o awans a nie weszły. Np. dla drużyn z miejsce 9 i 10, kolejność wg bilansu i bezpośrednich pojedynków. Dla najsłabszych picki od 9tego w górę. Zjawisko tankowania zniknęłoby w jeden sezon.

   (-1)
  • Array ( )

   errata – dla miejsc 9 i 10 z każdej dywizji byłyby przeznaczone najwyższe picki. Wtedy nagradzałoby się teamy najbardziej starające się wygrywać a nie starające się przegrywać i kalkulować.

   (-1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu