fbpx

Prawdziwi mistrzowie nie skaczą z kwiatka na kwiatek

9

451

Jak wielkim ruchom kadrowym podlegają ekipy NBA? Czy korzystniej jest doszkalać posiadane kadry czy bezceremonialnie żonglować składem w poszukiwaniu większego talentu bądź dopasowania?

To oczywiście zależy. Nie każdy dysponuje składem na miarę pierścienia. Nie każdy posiada budżet zezwalający na walkę o tytuł. Niejeden nie ustrzegł się pecha w postaci kontuzji kluczowego gracza bądź podpisania fatalnego w skutkach kontraktu. Czasem psuje się chemia w szatni i nie ma wyjścia jak tylko dokonać transferu, niekiedy gwiazda żąda przenosin, ktoś zwyczajnie się starzeje, wychodzi z formy, zmieniają się przepisy gry albo właściciela dopada histeria i rozkazuje zwolnić trenera…

Zamiast deliberować popatrzmy w dane. Gwoli wyjaśnienia, poniższe liczby oznaczają: jaki procent minut spędzanych na parkiecie obsadzili zawodnicy, którzy reprezentowali ekipę również w poprzednim sezonie. Rozumiecie? 48 minut x 5 graczy x 82 mecze plus ewentualne dogrywki i playoffs. Jaki procent z tego rozegrali “starzy” zawodnicy?

W minionym sezonie najmniej zmienili się:

1- San Antonio Spurs 98%
2- Atlanta Hawks 88%
3- Memphis Grizzlies 85%
4- LA Clippers 83%
5- Golden State Warriors 80%

czyli ekipy ze zdecydowanego czuba NBA. Prosty wniosek.

Dla odróżnienia, największych zmian w zeszłej kampanii dokonali:

1- Philadelphia 76ers 29%
2- Dallas Mavericks 38%
3- Cleveland Cavaliers 39%
4- New York Knicks 39%
5- Minnesota T-Wolves 43%

Nie licząc Cavs mamy jasny przekaz, ligowi mocarze trwają przy swoim, “słabiaki” zmieniają ile mogą. No dobrze, a jak to wygląda na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? Który zespół najczęściej zmieniał kadry, a który stawiał na zgranie i sprawdzone w boju metody?

CZYTAJ DALEJ >>

1 2

Ostatnie Wpisy

9 comments

 1. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Dr.Dre
  Odpowiedz

  W sumie to Cavs gdyby nie kontuzje mieliby szanse a byczek Lebron nie dał rady z całą maszyną GSW . Z roku na rok te finały wydają się coraz mniej ciekawe . Ostatnio odpaliłem sobie LAL vs Pacers to były finały 😀

  (12)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Następny finał widze w ten sposób: lebron praktycznie w pojedynke próbuje powalczyć z san antonio ale przegrywa 4:2

  Ogolnie od 3 lat co finał to nudniej…

  (-8)
 3. Array ( )
  Pablito_Wandalito 16 Lipiec, 2015 at 13:59
  Odpowiedz

  Jak nie idzie to są zmiany duże, a jak idzie to korekty stąd te statystyki. Oczywiście dochodzą do tego cele przykładowo NYK jest kasa i liczy się tylko tytuł a wszystko co poniżej finału konferencji to porażka więc zmiany. Natomiast tak Utha ma w miarę stabilny skład i jakoś o PO nie walczą, w sumie to samo można powiedzieć o Denver (dopiero w tym sezonie maja robić czystkę). Ale ogólnie co zawsze wiadomo im większa stabilizacja tym lepiej w końcu to gra zespołowa i ta 15 musi nauczyć się z sobą grać w różnych kombinacjach. Tym lepszym graczom przychodzi się lepiej dostosować tym gorszym wolniej. Np. Cavs wystarczyło połowa sezonu.

  (2)
 4. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Ciuus
  Odpowiedz

  Cono
  Cavs dla GSW nie byli wyzwaniem….. Wzięli ich na wyczekanie aż się sami wykończą zamiast kopać się z koniem.

  (-8)
 5. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe What Can I Say Only LBJ
  Odpowiedz

  @Ciuus

  Zgodzę się z tobą. W ostatnich finałach jedyną szansą dla Cavs było wygranie 4 pierwszych meczów z rzędu. Dlaczego? To proste – zmęczenie. Łatwiej jest zagrać 4 mecze na 100% niż 6-7 meczy na podobnym poziomie. Pierwsze 3 mecze były z niewielką różnicą punktów. Od 2-8 pkt różnicy. Potem zabrakło pary i GSW robiło swoje. 🙂

  (-1)
 6. Array ( )
  Odpowiedz

  Liczby nad interpretowane.

  Dlaczego zespoły z góry tabeli nie zmieniaja trzonu zespołu?

  Odpowiedz jest prosta i pokazały ją ostatnie tygodnie.

  Po prostu ciężko w NBA złapać jakiegoś kluczowego zawodnika,wiec zespoły które ich mają trzymają ich kurczowo i nie pozbywają się. Takie Utah czy Denver czy inne słabiaki nie maja niczego by sciągnąć gwiazdę czy wartosciowego zawodnika. Muszą liczyć że dostana takiego w drafcie, a i to oni odchodzą bo sami nie ugrają za wiele w zespole.

  I takim systemem ostatni mistrzowie to:

  2015: Warriors 80% – dobrzy zawodnicy którzy wskoczyli z forma w tym sezonie.
  2014: Spurs 83% – zespół ułożony od lat na tych samych zawodnikach
  2013: Heat 82%- Lebron chciał przejść więc poszedł do nich, i to dało im kopa.
  2012: Heat 79%- jw
  2011: Mavericks 79% – wyjątek potwierdzający regułę:D Ale też Miami grało 1 rok razem, Lakers posypani.
  2010: Lakers 87% – wielki rynek, majacy czym przyciągnąć dobrych zawodników, no i był jeszcze kobe dobry.
  2009: Lakers 95%- jw
  2008: Boston 50% (!)- Przebudowa i pykło.
  2007: Spurs 84%- jw.

  Nie ma tu przypadków. Znacząca większośc zespołów wygrywających mistrzostwa to zespoły z gwiazdami. A gwiazdy maja to do siebie że podpisuje się je na jak najdłuższy kontrakt, i nie wymienia zazwyczaj. Z tego wynika to całe nie skakanie z kwiatka na kwiatek.

  ogólnie NBA robi się nudna. Gwiazdy poobsadzane po zespołach. Coraz mniej zmian mogacych namieszać w lidze. PO nudne, przewidywalne.

  I nie zanosi się na zmiany.

  (1)

Gwiazdy Basketu