fbpx

Statystycznie – Stephen Curry

79

Gdybym miał z głowy napisać parę słów na temat rozgrywającego Warriors Stephena Curry brzmiałyby one mniej więcej tak: wyborowy strzelec (ostatecznie jest synem niegdysiejszego sharp-shootera Charlotte Hornets Della Curry), dobra wizja parkietu, ponadprzeciętna inteligencja boiskowa, fizycznie poniżej średniej NBA, delikatny, wydaje się stronić od wejść pod kosz… Voila, tak oto przedstawia się moja wiedza. Pytanie: czy jestem obiektywny? Czy czasem nie odmawiam Stephowi zasług? A może go przeceniam? Na szczęście dzięki materiałowi Igora Wudarczyka mogę zweryfikować swoje opinie. W imieniu redakcji zapraszam na kolejny odcinek z cyklu: Statystycznie.

W pierwszym odcinku ganiłem rzut Blake’a Griffina. Tym razem pod lupę trafia prawdziwy snajper. Już jako pierwszoroczniak trafiał ze skutecznością 43% z dystansu i to przy prawie pięciu próbach na mecz. Drugi sezon przyniósł 1% poprawę, trzeci także, co daje mu średnią 45,5 % skuteczności za trzy. Każdy trener marzy o kimś takim w zespole. Panie i Panowie poznajcie Stepha Curry.

Idźmy jednak dalej, każdy strzelec ma swoje ulubione klepki na boisku, jakie ma Curry? Zdecydowanie najgroźniejszy jest z rogów boiska trafiając obłędne 65%! Jest zdecydowanie najskuteczniejszą jedynką w lidze jeśli idzie o ten element gry. Steve Nash, który podejmuje taką samą ilość prób zza łuku (ex aequo z Currym zajmują 23. miejsce w lidze pod względem ilości oddanych rzutów za trzy) trafia zaledwie 39%. Spójrzcie na wykres, od samego patrzenia robi się gorąco…

Jednak nie tylko dystans jest atutem Curry’ego. Jest równie skuteczny w sytuacjach catch-and-shoot oraz wszelkiego rodzaju wyjściach w górę po koźle. Z tak zwanego “mid-range” (obszar między 5-7 metrem od obręczy) trafia 59%! oddanych prób. Nieco gorzej (40%) leży mu lewa strona, ale to w zasadzie normalne dla zawodników praworęcznych.

Jedynym „zimnym” miejscem jest dla Stepha trzeci metr z lewej strony kosza, skąd trafia jedynie 21% swoich rzutów, przy czym dzięki wysokiemu boiskowemu IQ nasz zawodnik oddaje tylko 0,7 próby na mecz z tamtego miejsca. Bazując na przedstawionym wykresie można powiedzieć, że słusznie 77% całej swojej ofensywy poświęca na grę powyżej 5 metra.  41% jego ataków to dystans, 36% półdystans, a penetracje = 1,5 raza na mecz. Cóż, przy tak wątłej posturze oraz niezbyt imponującej szybkości nie ma zbyt wielu okazji by wejść pod kosz. Bardzo sympatycznie porusza się za to BEZ piłki, w tym elemencie przypominając Raya Allena czy Ripa Hamiltona, uciekających obrońcy na zasłonach.

przejdź dalej >>

1 2

Ostatnie Wpisy

79 comments

 1. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Curry jest jednym z lepszych PG w lidze na pewno bedzie mu sie dobrze grało z Bogutem , w nastepnym artukule chce zobaczyc Love , a pozniej Ginobili i Rose 🙂

  (0)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Tylko 80% osobistych? Myślałem, że w tym względzie jest czołowym graczem ligi. Świetny strzelec czyli znowu nie można go nazwać typowym rozgrywającym. Ale bardzo solidny facet i mam nadzieję, że Bogut jeszcze poprawi jego wskaźnik asyst. Co do następnego artykułu, wolałbym zobaczyć D-Wade’a. 😉

  (0)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Nie podawajcie bardzo znanych nazwisk bo i tak każdy ogarnia statystyki swoich ulubieńców nie chce mi się po raz 10 czytać o d-rosie, cudowne dziecko koszykówki. Chętnie przeczytał bym o ak47, który wraca do nba, Luisie Scoli czy choćby nawet zaplecza Miami, pomijając wielkie 3 to o Chalmersie, czego w swoim życiu dorobił się Haslem albo jak na dzień dzisiejszy wygląda forma i predyspozycje staruszka Hilla bądź też chętnie zobaczyłbym artykuł jak oceniacie szanse Brooklynu w tym sezonie, którzy będą w tabeli i jak daleko mogą zajść:)

  (0)
 4. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Świetna seria artykułów, okazuje prawdziwą przydatność zawodnika na boisku. 🙂 Chętnie bym zobaczył Wade’a w następnej edycji, ponieważ chciałbym zobaczyć jak serio wyglądają jego umiejętności strzeleckie.

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu