fbpx

Wielka Klika, czyli co nieco o koneksjach w NBA

14

Jako fani NBA lubimy myśleć o wielkim sporcie jako o arenie zmagań o laury i trofea, często zapominając, że najważniejsze statystyki wyraża się tutaj nie w punktach, zbiórkach i asystach na mecz, tylko w dolarach przypadających na jedną kieszeń. Wielki sport to wielki biznes, ta prawda stara jak świat znajduje potwierdzenie w niezliczonej ilości decyzji podejmowanych przez ligowych decydentów na każdym szczeblu. Jestem pewien, że czytelnicy naszego portalu nie mieliby trudności z podaniem choć kilku przykładów potwierdzających tę tezę.

Jest jednak pewien istotny szczegół, nieodłączna cecha sportowych zmagań, która w świecie biznesu nie znajduje poklasku. Mam na myśli emocje. To właśnie dzięki nim miliony ludzi interesują się sportem, to właśnie one wynoszą na piedestał zdolnych atletów, czyniąc z nich niemal obiekty kultu oddanych fanów. Niestety, emocje odbierają rozsądek i ogrzewają krew wtedy, kiedy powinna być zimna. A tajemnicą poliszynela jest, że emocjom bardzo często towarzyszy największy wróg biznesu (i sportu również), czyli brak profesjonalizmu.

Powyższy komentarz, będący zarazem wstępem do tego artykułu, jest moją osobistą refleksją odnoszącą się do ostatnich doniesień zza kulis NBA. Postaram się zrelacjonować je w możliwie przystępnej formie, zapraszam do lektury.

#New York Knicks

Zespół z Big Apple zakończył sezon poniżej oczekiwań. Wczorajszy artykuł pt. “wywalić grubego, potrzebny nam lepszy rozgrywający” równie dobrze mógłby dotyczyć drużyny Knicks, ponieważ Raymond Felton również (rzekomo) usłyszał od Phila Jacksona, że może wyciągać walizki z pawlacza.

Dziura na jedynce nie jest jedyną, jaką muszą załatać Nowojorczycy. Wakat otwiera się też na pozycji trenera. 60 mln $ Knicks położyli na szali by sprowadzić do zespołu Phila Jacksona. Oto lista kandydatów na pozycję trenera/asystenta, jaką przedstawił Mistrz Zen: Steve Kerr, Scottie Pippen, Kurt Rambis, Derek Fisher. Nie trzeba być geniuszem, żeby spostrzec, że to w zasadzie sami koledzy Jacksona. Nie twierdzę, że są to źli kandydaci, bo jeśli Zen Master mówi, że się nadają, to znaczy, że się nadają i kropka, ale przyznacie, że dosyć jasny jest klucz doboru tych nazwisk. Tu jednak zaczyna robić się ciekawie.

Steve Kerr był rzekomym numerem 1 na tej liście (i jedynym wpisem) przez długi czas. Skoro Nowemu Yorkowi tak zależało na Kerrze, to dlaczego zaproponowali mu (relatywnie) niski kontrakt? Początkową ofertę opiewającą na 22 mln zielonych za 5 lat zmienili na 13.2 mln $ za 3 lata. Jeśli rozbijemy to na roczne zarobki, to wychodzi na to samo, jednak wygląda znacznie gorzej. W kuluarach mówi się, że gdyby nie skrócenie oferty Kerr podpisałby kontrakt zanim do gry włączyli się Warriors. Tylko czy na pewno o to chodziło Knicksom?

CZYTAJ DALEJ >>

1 2 3

Ostatnie Wpisy

14 comments

 1. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe kubson
  Odpowiedz

  Dziwny art., serio. Takie szukanie jakiś połączeń na siłę. A już doszukiwanie się jakiś teorii w rotacji na linii trenerka-telewizja to najlepszy przykład. Kto lepiej i ciekawiej skomentuje mecz, niż wygadany szkoleniowiec, który powinien mieć większość ekip rozebranych na części i dobrze przeanalizowanych? Takie przejścia to częsta sprawa – patrz np. Hollins czy McHale.
  BTW, ja oglądałem ten odcinek Jalen’a i Jacoby’ego, ale jak wrzucasz godzinny filmik i podajesz konkretne info co z niego mają sobie ludzie posłuchać to warto napisać do którego momentu mają przeskoczyć 😉
  Ale, parafrazując klasyka: jest niedziela, siedemnasta, pogoda też nie dopisuje do pisania artykułów 😀

  (5)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe MjandIb
  Odpowiedz

  @Firma JP z pewnoscia masz racje. Jednak skoro juz puszczaja mecz finalu konferencji to dlaczego jest to ten o 3 nad ranem zamiast tego o 21.30?? Przeciez ogladalnosc meczu w o 3.00 bedzie duzo nizsza.

  (1)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Pacers – Heat 1-0 – szkoda, że na GWB nie ma artykułów na żywo, które właśnie w takim momencie by się przydały.
  BTW. o czym tak dyskutowali LBJ i Spoelstra po ewidentnym faulu Chalmersa? Nie najeżdżam na nich, tylko pytam, bo to zagranie było ewidentne.

  (1)
 4. Array ( [0] => subscriber )
  Zdjęcie profilowe Banan8
  Odpowiedz

  Cholera, mam wrażenie, że zatrudniliście ostatnio Macierewicza do wymyślania kolejnych artów. To już nie pierwsza teoria spiskowa ostatnimi czasy. Na serio w trakcie Playoffs nie ma o czym pisać?

  (0)
 5. Array ( )
  Zdjęcie profilowe Eee
  Odpowiedz

  A co wy na to żeby Shaq został trenerem jakiegoś zespołu.Przeczytałem o nim książkę , Shaq bez cenzury’ i sądze że by się nadawał.

  (4)

Gwiazdy Basketu