fbpx

You reach, I teach, czyli warsztat koszykarza: przechwyt

10

Obrona to podstawa – mawiał mój trener przy każdym spotkaniu, niczym wyznawca Hare Kriszna szepczący swoje mantry. Umieszczanie piłki w koszu to jedno, ale odzyskanie posiadania i dbanie o nią, jak o własną kobietę, to drugie. Ostatnio analizowaliśmy elementy ofensywne, natomiast dziś chcemy zwrócić uwagę na element obrony zwany po prostu: przechwytem.

Intro

Wbrew pozorom przechwycić piłkę nie jest łatwo. Oczywiście nie mówimy o sytuacji, w której grubas Wiesiek kozłuje sobie w stopę, a piła sama wpada w nasze ręce. Mówimy o przewidywaniu, nastawieniu obronnym skupionym na odebraniu piłki rywalowi.

Zanim zaczniecie boiskowe “polowanie” należy opanować podstawy, czytaj: odpowiednią pozycję i poruszanie w obronie, koncept obrony zespołowej oraz świadomość boiskowej przestrzeni, czyli kąty pod jakimi lecą najczęściej podania, co się dzieje za plecami i kiedy można zaryzykować. Nie ma bowiem nic gorszego niż nieudana próba przechwytu, zwłaszcza pod koszem.

Co dalej, każdy obrońca ma trzy momenty, w których mógłby się pokusić o przechwyt. Pierwszym z nich jest standardowa obrona man-to-man, kiedy mamy na przeciwko siebie gracza z piłką. Drugim jest sytuacja, gdy odrywamy się od gracza do którego jest adresowane podanie i przechwytujemy piłkę w locie (passing lane). Trzecim momentem jest boiskowy chaos, gdzie rzucamy się na niczyją gałę.

CZYTAJ DALEJ >>

1 2 3

Ostatnie Wpisy

10 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Cześć Jakub 😉 czy mi siedzi jestem w tym mistrzem^^
  Nie bede ukrywał, ze czekałem na ten artykuł, a z racji lenistwa dzieki, ze ktoś go poruszył.
  Moim zdaniem najwazniejsze jest tu przygotowanie fizyczne szybkie nogi, ręce i spryt w ogole trzeba być szybkim, ale to nie nowość.
  ja posiadam kilka metod przechwytywania po pierwsze jesli czujesz sie, ze masz szybkie rece mozesz probowac wybic piłke kozłujacemu, ja zawsze robie tak improwizwać zmuszać by kozłował słabsza reka co juz było napisane. Robie tak np ze pozwalam by sobie kozłował popisywał sie i nagle napieram do niego agresywnie zawsze to troche rozprasza przeciwnika. Przechwyt jest zawsze bardzo ryzykowny bo jesli chcesz postawic na jedna karte czyli rozpedzasz sie w jedna strone a nie wybijesz to lecisz do przodu a kumple musza łatac dziure i mozna łatwo punkty stracic, z drugiej strony jak zdazysz masz łąwe punkty.
  Można jeszcze jesli biegniesz za swoim zawodnikiem, a widzisz ze w innym miejscu bedzie podanie całkowice z nienacka wbic sie pomiedzy pare podajacych to sa zawsz epikne przeczwyty. Robię czesto tez tak ze ukrywam sie za swoim atakujacym lub innymi zawodnikami i wybiegam ukryty to tez skutkuje.
  Jesli mam przyjemnosc pilowac wyzszego zawodnika i silniejszego który trzyma piłke wysoko przygotowana do podania wyskakuje i palcami ja wybijam mu z rak (łatwe punkty, trzeba tylko miec silne twarde palce robcie pompki na palcach pomaga;)) Mam jeszcze kilka sposopbow, ale ich nie powiem zabiore je do grobu:D a tak na powaznie trzeba byc przygotowanym szybkosciowo i miec umiejetnosc przewidywania, mi sie czasem tak wydaje jak by widział pewne podania w zwolnionym tempie super uczucie. Tak czy inaczej z reguły po paru minutach odechcewa sie kozłujacemu kozłować to pewne jak woda jest mokra. Nie wiem czy mozna nauczyć sie tego elementu nie mam pojęcia może i można trzeba by duzo trenowac z kims kto duzo kozłuje. Czasem tez robie tak ze udaje, ze ide w jedna strone nagle zmieniam kierunek i trach przechwyt ^^

  (-10)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Chris Paul? Uważam, że świetny kozioł, opanowanie piłki również może pomóc w przechwytywaniu piłki. Czytaj: im lepiej kozłujesz, tym masz szybsze ręce do przechwytów.

  (5)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Bez kitu trzeba uwazac na palce !! Bylem wczoraj na nocnym trio basket w elblagu z kumplami i zlamalem palca o kolano przeciwnika, a koles mial ten koziol zajebisty. Ale jaka byla satysfakcja jak 2 razy mu wygarnalem podczas crossa 😀

  (5)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  na boiskowym orliku siedzi, łatwo wybić z kozła, z lepszymi przeciwnikami cześciej przechwyt z podania, ale tutaj trzeba być ciągle skupionym i w gazie, bo taki błąd nawet przy obwodzie słono kosztuje – tworzy się luka, ktoś musi zbiec pomóc i często 2 albo 3 pkt zapakowane. Ja nie lubie forsować przechwytów, tylko jak mam 100% pewności.

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu