NBA Trade deadline 2025: pełen raport

Żeby się nie pogubić zakładam nowy wątek, nowy wpis. Pozostałe transakcje znajdziecie w poprzednim artykule.
Niewolnik multimilioner Dennis Schroder po raz kolejny wymieniony. Nowym pracodawcą, cóż przynajmniej do końca sezonu, zostają walczący o udział w playoffs Detroit Pistons. Niemiec o gambijskich korzeniach zagra za plecami (a w niektórych matchupach zapewne obok) Cade’a Cunninghama. Młodszy kolega Marcus Sasser niepewnie jeszcze piłkę prowadzi no i bardzo jest filigranowy. Kontuzja atletycznego Jadena Iveya stworzyła potrzebę na jeszcze jednego kreatora. Dobrze to widać w ostatnim czasie, gdy Cade dosłownie oddycha rękawami. Fajny fit, myślę że Dennis będzie zadowolony.

Marcus Smart został właśnie zesłany (wraz z wyborem I rundy draftu) na tułaczkę do Washington Wizards w wymianie za frytki i album z kartami NBA. Celem dotychczasowego pracodawcy Memphis Grizzlies była oczywiście ulga w finansach, czy też większa elastyczność finansowa.
Clippers posyłają Kevina Portera Juniora do Milwaukee za jeszcze młodszego MarJona Beauchampa. Sprowadzony przed godziną Bogdanovic i tak odebrałby KPJ minuty.
DeAndre Hunter pakuje walizki i z Atlanty przenosi się do… Cleveland Cavaliers. O rety, młody, zdrowy, świetny technicznie skrzydłowy strzelec wzmacnia obsadę Cavs! Średnia 19.0 punktów (przy 39.3% zza łuku) obowiązkowo pójdzie w dół, ale jako lider drugiej zmiany Kawalerzystów, DeAndre powinien sprawdzić się doskonale. Przecież on generalnie jest w czołówce głosowań na Sixthman of The Year!
Sprawdza się to, co pisałem przed sezonem, Hawks będą sprzedawcami. W przeciwną stronę lecą Caris LeVert, Georges Niang oraz picki drugiej rundy draftu. Wow!
DeAndre Hunter and Bogi Bogdanovic are gone 👋
as I expected, Atlanta Hawks are „sellers” https://t.co/88rgZCqm6Z— Bartek Gajewski 🇵🇱 (@gwiazdyB) February 6, 2025
- PG: Darius Garland / Ty Jerome
- SG: Donovan Mitchell / Sam Merrill
- SF: DeAndre Hunter / Max Strus / Isaac Okoro
- PF: Evan Mobley / Dean Wade
- C: Jarrett Allen / Tristan Thompson
Duże wzmocnienie Cavs, jak to mówią: bogaty się bogaci.
Uwaga, bo jest tego więcej: Bogdan Bogdanovic zasila szeregi Los Angeles Clippers! W przeciwną stronę podążają niewiele wykorzystywani Terance Mann i Bones Hyland.
Jusuf Nurkić, na którego nie tak dawno obraził się trener Mike Budenholzer i którego uparcie wystawiać na plac nie chciał, ląduje w Charlotte Hornets. Śmieję się, bo to żadne wzmocnienie. Suns, aby się go pozbyć musieli dołożyć pick I rundy draftu. W zamian otrzymują Cody’ego Martina oraz Wasyla Micica. Obaj panowie mają pewne walory, które zapewne uda się spożytkować. Hornets zbierają picki.

Kolejna transakcja to stoper obwodowy Davion Mitchell lądujący w Miami Heat. Podoba mi się, w zamian Pat Riley wysłał do Toronto PJ Tuckera, którego nie zamierzali w ogóle wystawiać do gry, pick drugiej rundy draftu i walizkę z gotówką. Spójrzmy na przemodelowany roster Heat:
- PG: Tyler Herro / Terry Rozier / Davion Mitchell
- SG: Duncan Robinson / Jaime Jaquez / Alec Burks
- SF: Andrew Wiggins / Haywood Highsmith
- PF: Bam Adebayo / Nikola Jovic / Kyle Anderson
- C: Kel’el Ware / Kevin Love

Cele są / były oczywiste, poprawa obrony, ogólnego poziomu atletyzmu. W klubie trwa eksperyment z dwójką wysokich w pierwszym składzie. Na pewno połączenie Ware’a z Adebayo ma więcej sensu w sytuacji, gdy nie trzeba cały czas wyciągać piłki z siatki. Póki co problemów Heat nastręczają zwłaszcza zespoły prędkie, generujące przewagi na koźle. Mitchell i Wiggins mają doświadczenie jako obrońcy na piłce więc liczymy na poprawę POA (point of attack) defense oraz ogólnego poziomu notowań na South Beach.
Zwłaszcza Mitchell, ze swoim energetycznym stylem gry powinien wkrótce stać się ulubieńcem kibiców, popatrzcie:
That’s all folks! b










Szkoda że jednak nie Schroeder 😉
Schroder to nie jest Heat culture
Jak oglądałem wywiad z Kerrem i Currym po transferze Jimmiego to myślałem, że obaj się rozpłaczą, zwłaszcza Kerr.
Oni serio nie chcieli Jimma w Warriors, tak to wygląda. Ale GM wymodził inaczej. Wziął starego wygę Butlera, który chodzi swoimi ścieżkami. Ciul wie jak z jego nastawieniem. Gdzie nie poszedł to pozostał po nim niesmak i smród w szatni. On gra na innej prędkości jak Curry. Do tego kontrakt za ponad 50 mln na dwa sezony???
Curry chyba się wyniesie w wakacje, bo Dunleavy dał ciała z tym transferem.
A funfel Draymond pewnie pójdzie za nim.
Tak szczerze to aktualny GM GSW to jedna wielka porażka. Wystarczy spojrzeć na jego osiągnięcia od 2022 roku 😀
Jak będzie dowiemy się za jakiś czas. Steve Kerr grał kiedyś z gościem , którego poprzedni pracodawca chciał się po prostu pozbyć . I ten gość zostawił serce na boisku w drodze po 3 tytuły. Tylko nie pamiętam jak się nazywał, taki z kolorowymi włosami.
Jeremy Sochan 😉
Ubiegł mnie skubany ;D
Curry jest za stary na przenosiny. Mógłby już odejść na emeryturę, znudziło mi się to gsw
Mi się wydaje że Pelinka więcej oddał za Williama niż Doncicia😀 karma go zjadła.
Knetch ma perspektywy lepsze niż Max Christie, ale Reddisha porównujesz do AD? Przecież on jest wciąż w top10 ligi, a i gra ostatnio więcej niż Doncic.
Miami oddaje 52 milionowy kontrakt 36 letniego Butlera, dostając w zamian 28 milionowy kontrakt 30 letniego Wigginsa, który tak naprawdę jako trzecia czy druga opcja (w zależności od potrzeb danego meczu) co wieczór może dać 18-20 punktów na skuteczności za 3 oscylującej w okolicach 38% i jest solidnym obrońcą, a w pakiecie zgarniają jeszcze pick w okolicach pewnie 15 – 20 numeru tegorocznego draftu i solidnego zmiennika na jedynkę. Nie stają się przez ten ruch z miejsca faworytem do mistrzostwa oczywiście, ale na pewno wniesie to sporo świeżości do drużyny i zwolni dodatkowo około 24 miliony, które jakoś rozsądnie można zagospodarować latem, lub ewentualnie zamrozić. Wciąż ciężarem są kontrakty Roziera i Robinsona, ale te schodzą po sezonie 25/26, czyli latem gdzie wolnymi agentami mogą stać sie Young czy Doncic, a do wydania będzie około 50 baniek. Podsumowując, Heat mogą być ciekawą i niewygodną dla ligii drużyna w tym czy następnym sezonie i mieć przy tym elastyczność finansowa na tyle, by w 2026 móc myśleć o podpisaniu typowego game changera. Akcja mocno na plus!
Z drugiej strony Golden State dostaje super gwiazdę playoffs, maksymalizuje okno Stephena Curry. Pamiętajmy, że Jimmy obok SGA to jest ELITA gry na piłce, po picku, na post up czy w izolacji nie ma bardziej efektywnych graczy jeśli weźmiesz pod uwagę points per 100 possessions i to jest piękne.
oczywiście, nie ma co z tym dyskutować, problem pojawia się jednak, kiedy zdamy sobie sprawę że to eksperyment tak naprawdę na dwa sezony, który może, ale wcale nie musi wypalić, zważywszy że w obecnym układzie na samym zachodzie są drużyny zwyczajnie mocniejsze niż GSW z Currym, Butlerem i Greenem w składzie, które wyjątkowo ciężko może być przejść już w pierwszej rundzie PO. Oni dokładnie w tej kolejności w przyszły sezon będę wchodzić jako 37, 36 i 35 latkowie, za których będzie trzeba zapłacić kosmiczne 145 milionów dolarów. Ciężko wierzyć że z tej mąki może być chleb, ale oczywiście wszystko zweryfikuje jak zawsze parkiet.
gsw mialo do wyboru spróbować rzutem na taśmę uratować ten sezon i ostatnie dwie szanse na mistrza ze stephem albo być sredniakiem, bo tankowcem mając stepha zostac nie mogli… decyzja jest dość zrozumiała, choć szanse ze będzie sukces w tym lub kolejnym sezonie nadal są nikle… a potem przyjdą chude lata
Wzruszające
Raczej nie oglądam nawet urywków wywiadów pomeczowych NBA, ale Curry i Kerr na konferencji o transferze Butlera to tak przykry widok ze masakra…. Az czuc ze wiedzą że są w dupie, i dostali w dodatku dwa lata użerania się z Jimmym, który ni ch** nie pasuje do GSW…
Z Butlerem czy bez i tak nic nie ugrają, ich statek już odpłynął. Miami też prędko nie wróci na piedestał, idzie nowe. I dobrze. Pozdrawiam
GSW już w tym roku będzie w loterii draftu. Oni, Suns i Sacramento nie będą w Playoffach na zachodzie. Jestem pewny w 100%. Heat dostaje pick w TOP 15 i to na spokojnie myślę że moze nawet TOP 10. W przyszłym roku będą na samym dnie obok Utah. Tragedia. Zamiast robić taka wymianę powinni się spytać Currego czy chce dokończyć karierę tu czy chce walczyć o mistrza. Jak chce tu skończyć karierę zacząć wymieniać innych po picki i samemu schodzić jak najniżej po jak najwyższy pick. A jak nie to wtedy wszystkich puścić za picki
Kochani, zapomnieliście co ZROBIŁ Butler w serii z Bucks. To samo będzie teraz. Toż to powtórka z Durantem.
GSW od odejscia Myersa to trade mem. Niby chca zapewnic Stephowi wsparcie, ale nie tam gdzie go potrzeba. Brak wysokich choc nawet jakby byli to Kerr i tak by gral niskim skladem. Brak dwoch graczy 3&D od blisko trzech sezonow. Steph, ktory sam musi kreowac, koczyc i widac po skutecznosciach jak mocno poszlo to w dol. Przeciez dwa samce jak Green i Butler pozra sie jak nic. Jako ich kibic ciezko mi wierzyc nawet w Play-in 🙁
A na ławce Cavs…A Whiter Shade of Pale 😉
„Dobry gladiator za walkę przy pełnym amfiteatrze mógł dostać aż kilkanaście tysięcy sestercji, czyli ponad dziesięć razy więcej niż wynosił roczny żołd legionisty. Albo i więcej, bo na przykład cesarz Tyberiusz podczas urządzonych przez siebie igrzysk płacił weteranom areny nawet po sto tysięcy.”
Czyli jest związek między niewolnictwem a lepszym statusem materialnym.
Gratuluję przeprowadzonego wnioskowania, jak nic do warszawskiej firmy konsultingowej powinieneś cv złożyć 🙂
Masz coś do firm konsultingowych?
a robią coś dobrego ?
😉
Argument o „niewolnictwie” jest zupełnie niepoważny. Zawodnik podpisując kontrakt z klubem równocześnie – zdaje się – podpisuje kontrakt z całą ligą, a wynika z tego, że w dowolnym momencie w ramach obowiązujących reguł może być przesunięty na inne stanowisko, miejsce wykonywania pracy. To jak w firmie, gdy ktoś podpisuje umowę może być przesunięty przez zarządzającego na inne stanowisko w ramach posiadanych kwalifikacji lub przeniesiony do innej siedziby. Nikt nikogo nie zmusza do podjęcia danej pracy, tak jak do bycia zawodowym koszykarzem. To, co jest raczej patologią to w pełni gwarantowane kontrakty, przy których dodatkowo zawodnicy z góry zakładają, że mogą ich nie wykonywać, ostatni rok gry traktują jako element szantażu lub decydować, czy mogą grać czy nie. Rzecz chyba nie spotykana poza zawodowymi ligami. Jeśli gwiazda podpisze kontrakt na grę w filmie i ostatecznie nie zagra ze swojej winy to raczej nie dostanie za to kasy. Jeśli Iga Świątek odpadnie w I rundzie turnieju w ramach cyklu WTA, to raczej nie dostanie dodatkowo kasy za obecność. Tymczasem w zawodowych ligach zawodnicy oczekują gaż za zasługi, nazwisko itp. niezależenie od poziomu aktualnego performance’u.
Status niewolnika a status materialny to dwie różne sprawy. Gracz NBA ma wolną wolę, może stanowić o swoim bycie samodzielnie ( w odróżnieniu od niewolników, którzy byli podlegli woli właściciela). Taki Szreder podpisał dobrowolnie kontrakt z klubem NBA godząc się na zawarte tam i w CBA warunki. (swoją drogą CBA negocjują przedstawiciele niewolników ups znaczy zawodników również – ciekawe jak to było w prawdziwej niewoli…). Także porównanie z dupy – ostatecznie Szreder może nigdzie się nie przenosić i nie wypełnić kontraktu – ma wolną wolę i taką możliwość, nikt go nie zwiążę w kajdany i nie zawiezie do Detroit… a że kasy nie otrzyma – no to sorki albo pracujesz i dostajesz wg podpsianej umowy albo nie.
Oczywiście, że jest. Jakby zrobić solidny research to się okaże, że większość przodków obecnych, tłustych, nachapanych po korek pieniędzmi amerykańskich tak zwanych „elit” była właścicielami niewolników i niewolniczych farm. Jak myślisz powstały te wielopokoleniowe fortuny ?
@trapped in a corner
Bardzo dobrze wiem o tym. Większość fortun powstała z wyzysku. Ale to jest dyskusja socjologiczno-historyczna, a nie o tym, czy obecnie zawodnik nba – multimilioner (!) jest wolny, czy nie. I albo wchodzi w ten system i gra, albo pozostaje mu gra w pickup games w ad hoc zorganizowanych ligach, jak to jest latem i znacznie niższe zarobki. Jak Jordan był właścicielem klubu to raczej nie posługiwał się pieniędzmi/przewagami zdobytymi w czasach upraw bawełny na Południu.
Ludziom się wydaje, że zarabianie i posiadanie kupy pieniędzy oznacza wolność. Owszem, człowieka stać na wszystko co da się kupić, jednak na zawsze staje się niewolnikiem tego co posiada. Brzmi to bardzo filozoficznie, ale prawdziwa wolność, jest wtedy kiedy nie jesteśmy uzależnieni od niczego zewnętrznego. Nie oznacza to też, że praca czyni człowieka niewolnikiem. Faktem jest jednak to, że ktoś kto nie potrafi zrezygnować z pracy i rzeczy, które go zniewalają kimś takim się staje.
Hej,
Na czym polega prawo wykupu kontraktu i do kiedy może to zawodnik zrobić?
Pozdrawiam serdecznie ☺️
Wczoraj
How Does a Contract Buyout Work?
A contract buyout is when a team and a player mutually agree to terminate a contract prematurely, by having a player give up a portion of their salary to become a free agent.
But there is a bit of a catch. If both parties reach an agreement, the player doesn’t immediately become a free agent. Instead, they are released to waivers.
potem 48godz na claim od każdego zespołu, jak nie,to zostaje woln agentem, i jest jakiś termin,aby taki zawodnik mógł grać w PO. W zasadzie to rozwiazanie umowy za poroz.stron, z inicjatywy zawodnika lub klubu..
możesz przetłum.cały art/stronkę
wynika,że można w każdym momencie..
si com nba what-is-a-contract-buyout-in-the-nba
Cała wymiana Smarta wygląda tak:
Wizards
Marcus Smart (via Grizzlies)
Colby Jones (via Kings)
Alex Len (via Kings)
2025 first-round pick (via Grizzlies)
Grizzlies
Two second-round picks
Marvin Bagley III (via Wizards)
Johnny Davis (via Wizards)
2028 second-round pick (via Kings)
Kings
Jake LaRavia (via Grizzlies)
Inne wymiany:
Pistons receive: Dennis Schröder – Jazz receive: K.J. Martin, Josh Richardson, 2028 second-round pick
Indiana wysyła Jamesa Wisemana i kasę do Toronto, Atlanta Cody’ego Zellera i 2028 second-round pick do Houston
Wizards receive: Reggie Jackson, 2026 first-round pick – 76ers receive: Jared Butler2027, 2028 second-round pick + Two second-round picks in 2030
Atlanta dostała jeszcze za Bogiego trzy drugorundowe picki 2025,2026,2027
Daniel Theis traded and waived
Reggie Jackson traded and waived
Mo Bamba traded and waived
Sidy Cissoko traded and waived
Z tego Wisemana już chyba nic nie będzie.
Cavs są teraz potężnie mocni! Co za paka… wow 😶
Hornets to teraz taki mix wszystkiego i niczego że rozpacz łzy wyciska!
Bo nawet jeśli nazbierali trochę picków , to tam poza Millerem nie ma normalnych graczy…
Ten zespół jest w niewyobrażalnej ruinie.
Nie mogę na to patrzeć, z perspektywy czasów gdy grali tam L.Johnson, A. Mourning, czy G.Rice, V.Divac….
Mam nadzieję że Luca nie zapomnij jak go kumple Pelinka i Harrison wyrolowali na 100 baniek. Jak Luka odejdzie to granie LBJ w Lakers bez Luki lub Davisa traci sens, więc ma opcje gracza. Pójdzie do Cavs na swój Last Dance, a Cavs dadzą kogoś w miarę ok za Bronnego, więc w LAL to wezmą. I tym sposobem Mavs chociaz stracilo, to wyjdzie lepiej na tym trade niż LAL 😉
Pelinka, jak? przecież każdy gm by się zgodził na wymianę za Lukę (może nie za Jokica,Giannisa,Shaia?)… pytają czy boston chce za Tatuma?-tak, czy suns za kd czy bookera? -tak, czy za Currego – możliwe, za Wembyego-jeśli czekają na rozwój to nie, ale tak za Brunsona,Kata,ad itd itd. Tu rozumiem wchodzi teoria o Las vegas mavs? i że potrzeba było zgody Bussów i Pelinki a nie innych klubów,żeby mavs spadło w czeluścia ligii? to nie brali by AD tylko same picki i młodzików… czy chodziło o coś innego z pelinką (rozumiem,że nigdy nie pozna się co na stole było ani pod, ale trochę się gubi sens że lakers na złość saadoptowały Lukę, raczej samolubnie dla $$$?
Chyba wszyscy się zgodzimy ze Mavs stracili na tym transferze i oprocz tematow ktore wymieniles, powodem było uniknięcie płacenia Luce supermaxa. Więc mogli zostawić go jeszcze poltora roku, bo supermax i tak wchodziłby od 2026 roku. AD zarobi w przyszłym sezonie $11m więcej niż Luka!!! Mavs mogliby latem podpisać z Luka supermaxa i po roku go wytransferować za kogoś lepszego i młodszego niż AD. Win dla Luki i Win dla Mavs. Ale cwaniaki się dogadały i Pelinka wie , że dzięki temu transferowi zaoszczędzi 116 baniek. Stanie na głowie żeby zatrzymać Luke, a jak Luka zostanie LAL to Pelinka ma spore oszczędności i Luke. Dlatego mam nadzieję, że Luka rozumiejac ze go okiwali na 116 baniek, nie zostanie w LAL.
ok, widzę możliwość, jednocześnie kto za 1.5roku miałby miejsce na podpisanie maxa z Luką? wtedy chyba Giammis będzie niezastrz, Kd zejdzie z salary suns, Joker bedzie mial jeszcze chyba rok, Weemby 1 lub 2, ale kogo widzisz na potencjał 1.budżet 2.atmosfera klubu/parcie na mistrzostwo *mavs wydawało się,że mają atmosferę jak sprowadzali Dirka na spotkania z Luką, jak przywitali KI, i razem wypracowali duet, był finał czyli wzrost morale,że jest postęp i… tyle z atmosfery i zaufania
Cześć,Bartek oglądasz programy od Arenasa? Jeżeli tak to zgadzasz się z tym co oni tam na ogół mówią odnośnie graczy czy to bardziej poziom rozkminy Shaqa i Barkleya?
Nie jestem Admin, ale odpowiem Ci częściowo. Bywa, że Arenas zdrowo konfabuluje. Tzn. tworzy fałszywe wspomnienia, taki z niego baron Munchhausen. Zobacz sobie np. 2 filmy na youtubie: Gilbert Arenas KEEPS LYING ABOUT THE 90’s oraz John Stockton (age40) Destroys Gilbert Arenas.
Dziękuję . Ostatnio dużo mi się shortow na yt wyświetlało. Dzisiaj widziałem trochę jeden dłuższy filmiki odnośnie Knetcha. Trochę sobie słodzą i są dosyć głośni i pewni siebie dlatego się zastanawiałem czy ma sens tak co mówią. Jednak wolę ekipę tnt, ale tylko że względu na poczucie humoru.
Dlaczego koszykarze nie golą pach? Serio pytam
adminie czy będą art. z podsumowaniem, subiektywnym kto wygrał (kluby, zawodnicy), nowy ranking po zmianach?