fbpx

Bogowie Ulicy, czyli streetballowe Hall of Fame

14

Lordowie asfaltu – znacie ich dobrze. Każde boisko ma swoją legendę. Postać, której sława nie przemija pomimo upływu lat. Czasem ktoś opowie Wam o kolesiu, który grał tu przed kilkoma laty i trafiał trójkę za trójką, czasem sami będziecie wspominać jakie wsady trzaskał jeden chłopaczyna, kiedy Wy zaczynaliście dopiero kozłować. Nie inaczej jest w USA, tamtejsze tuzy asfaltu zyskują międzynarodowy rozgłos, ba, o niektórych nawet kręci się filmy!

W tym artykule przypomnimy Wam kilku graczy ulicznych, o których pewnie już słyszeliście. Być może ich poczynania będą dla Was inspiracją bądź przestrogą, że nawet największy talent można zmarnować. A talentu z pewnością tym zawodnikom nie brakowało, dość powiedzieć, że sławy NBA chylą przed nimi czoła.

Earl “The Goat” Manigault (1944-1998)

Earl jest kimś więcej niż tylko legendą. Jest amerykańskim mitem, a mity, szczególnie te sportowe, Jankesi pielęgnują z namaszczeniem. Są dwie hipotezy dotyczące pochodzenia jego ksywki, jedna mówi o celowym zniekształceniu końcówki nazwiska, druga o…  akronimie określenia “Greatest of All Time”. Nie jest to tylko czcze gadanie, sam Kareem Abdul Jabbar stwierdził, że Earl był najlepszym zawodnikiem, z jakim dane mu było się mierzyć.

Mierzący niewiele ponad 180 cm Earl dysponował 130 centymetrowym wyskokiem i (podobno) zdejmował dolara z góry tablicy. Miał też niespotykany u nikogo innego talent strzelecki. 75 uczelni było zainteresowanych ściągnięciem go do siebie (pośród nich największe jak NCU, Duke czy Michigan). The Goat wybrał jednak JCSU w Charlotte, będący (według historycznych uwarunkowań) nazywany Uniwersytetem dla Afroamerykanów. Wytrzymał tam tylko jeden semestr, ponieważ problemy w nauce izolowały go od drużyny.

Po opuszczeniu uczelni zaczął brać narkotyki, co skończyło się przeszczepem serca i w konsekwencji zadyszką i bólem nawet podczas krótkiego spaceru wokół Rucker Park w NYC, który kiedyś był jego królestwem. Earl wykonał nad sobą wielką pracę i wyszedł z nałogu, jednak do aktywnej gry już nigdy nie wrócił. Do końca swoich dni był jednak obecny w nowojorskim światku streetballowym jako inspiracja i wzór dla innych graczy, m.in. dla swojego syna, Earla Jr.

Jego gra wyniosła go na piedestał, ale wszystko inne ciągnęło w dół – Kareem Abdul Jabbar

1

O Earlu powstał film pt. “Rebound: The Legend of Earl The Goat Manigault” z Donem Cheadle w roli głównej, a epizodyczną rolę Kareema Abdul Jabbara zagrał tam sam Kevin Garnett!

czytaj dalej >>

1 2 3 4

Ostatnie Wpisy

14 comments

 1. Array ( )
  Odpowiedz

  Sorry za czepianie się ale jeśli dobrze pamiętam to Garnett zagrał Wilt “The Stilt” Chamberlain’a 🙂

  (6)
 2. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Escalade jak dla mnie troszkę na wyrost na tej liście. I możecie mnie minusować, ale ja szanuje tych gości, a równocześnie nie, bo to największa głupota zmarnować taki talent przez narkotyki, gangsterkę, używki lub inne tego typu rzeczy.

  (11)
 3. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Dobry artykuł, pokazuje on że nie tylko w NBA byli i SĄ prawdziwi zawodowcy.
  A co do hot sauce’a chyba jeszcze za wcześnie żeby nazywać go legendą, choć
  to najlepszy streetballer jakiego mogłem oglądać.

  (3)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Ciarrry!
  Super artykuł.
  Ja bym dodał Skip2MyLou jako trochę barwniejsza historia:)

  Nie macie wrażenia, że Ci goście to owszem legendy ale też zmarnowane talenty?

  U mnie jest taka legenda, że 15-20 lat temu grał na pewnym streecie gość który miał niecałe ~170 i jak mu wsad nie wychodził to piłka odbijała się od obręczy i wylatywała za drugi kosz ;DDD

  (1)
 5. Array ( [0] => contributor )
  PATRON
  Odpowiedz

  brawo za artykuł!!!
  Streetball to jest ponad połowa mojego zycia.. moje kolana, kregosłup cos o tym wiedzą..
  Kapitalna sprawa, klimat i gra na pelnej…..!!!

  (2)
 6. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Prawdziwe legendy. Właśnie takich zawodników szanuje. Chciałbym zobaczyć jak grają przeciwko dzisiejszym płaczącym gwiazdkom (W)NBA 😀 Troche Escalade na wyrost na tej liście jeśli mam być szczery chociaż też nic do nie go nie mam. A no i Streetball kocham dużo bardziej niż zawodowa koszykówke.

  (1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu