fbpx

Retro Jordany: inspiracje legendy Tinkera Hatfielda

14

top

Niemal 4 lata musiały upłynąć, by mordercy Joshua Woodsa stanęli przed teksańskim sądem. Trójka sprawców zamordowała 22-latka w 2012 roku, z powodu jego retro jedenastek “Bred”. Matka chłopaka częścią winy obarczyła koncerny obuwnicze i rozpoczęła kampanię mającą na celu zatrzymanie kicksowej przemocy i zwiększenie podaży Air Jordanów. Nic z tego, po czterech latach walki nadal obserwujemy tabliczki “SOLD OUT” kręcimy głową na brak numeru i bajońskie ceny na aukcjach resellerów. Na tym polega ten biznes, na ograniczonym dostępie, na ekskluzywności i poczuciu prestiżu.

shoes stolen

Nike ma w tym swój udział i jeśli nic nie zrobią, to będzie więcej takich przypadków, będzie więcej takich matek jak ja i takich ojców, którzy stracili dzieci… przez co? Przez buty [Dazie Williams, matka Joshuy]

`

Na zdjęciu powyżej trzech kolesi kroi chłopakowi kicksy w biały dzień na ruchliwej ulicy. Szaleństwo? Zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach dużych miast USA to coraz bardziej powszechny obrazek. Nawet w Polsce tłumy na premierach nowych modeli i wznowień przypominają kolejki, w jakich nasi rodzice stać musieli po dużo bardziej przyziemne artykuły. Spróbujcie powiedzieć im, że zamierzacie tłuc się pół Polski, by wziąć udział w losowaniu o możliwość kupna (!) butów. Każą wam się puknąć w łeb. A jednak nie brakuje takich freaków na polskich chodnikach.

Reklamy nowych modeli dorównują rozmachem teledyskom największych gwiazd, a kalendarze premier są zainteresowanym znane równie dobrze (albo lepiej) niż filmowe zapowiedzi największym kinomanom. A, właśnie, o butach też kręci się filmy:

[vsw id=”rTgRxf9t30k” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

Świętym Graalem każdego sneakerheada są Jordany Retro. Jeśli też próbowaliście ostatnio dorwać czwórki White Cement, to wiecie co się działo. Czwórki to jedne z najgorętszych wypustów Jordan Brand, ale każda z klasycznych edycji ma swoich zwolenników. Oto inspiracje legendarnego już Tinkera Hatfielda, ich projektanta.

#Air Jordan I

Michael Jordan zrewolucjonizował koszykówkę, NIKE zrewolucjonizowało rynek kicksów pierwszym modelem swojego obuwia dla MJ’a. Legenda mówi, że David Stern ich zabronił, ale to temat na osobny artykuł… Pierwsza edycja zgodna była z duchem epoki, najpopularniejszym modelem były wówczas Converse Weapon i Nike chciały mieć swój odpowiednik.

Aktualnie ceny “jedynek” wahają się w granicach 289-999 złotych w zależności od kolorystyki:

http://www.gwba.pl/JordanI

#Air Jordan II

2

Dwie podstawowe inspiracje dwójek to słoneczna Italia (tam powstały) i Iguana. Sztuczna skóra tego zwierzaka na panelu bocznym nadaje butowi luksusowego sznytu kojarzonego z włoską elegancją. Jest to model, który przypadł pomiędzy AJ I, do których każdy ma sentyment i AJ III, które odniosły ogromny sukces, dlatego cieszy się umiarkowanym powodzeniem.

http://www.gwba.pl/Jordan-Retro

#AJ III

[vsw id=”A0MLQnIPrfM” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

Po marnym odbiorze (również w odczuciu Michaela) poprzedniego modelu, trójki musiały być idealne. Gdyby tak nie było, Jordan mógłby opuścić firmę, co byłoby katastrofą. Tinker działał pod presją, uwzględnił prośby Michaela, by pojawił się akcent zwierzęcy, słoń. Tak powstał słynny elephant print. Druga inspiracją była gwiazda Jordana. Ten but miał docenić go jako gracza, stać się szczytem wygody i stylu, podkreślić jego dominację.

http://www.gwba.pl/Jordan-III

#AJ IV

89

Ciężka praca. To podstawowa inspiracja czwórek. Poprzednie dwa modele szły raczej w kierunku elegancji, czwórki miały być narzędziem pracy. W tamtym okresie Michael został ojcem. Troskliwość, jako cecha ojca, miała znaleźć odzwierciedlenie w tym modelu. Liczne warianty sznurowań miały pozwolić maksymalnie “zaopiekować się” nogami Michaela w czasie boiskowych akrobacji.

[vsw id=”62F6pbv5CnU” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

#Air Jordan V

Tu robi się ciekawie, inspiracją tego modelu był… myśliwiec z okresu drugiej wojny światowej. Poznajecie te zęby? Trafiły na podeszwę… Zdaniem Hatfielda Jordan miał pojawiać się znikąd i zadawać śmiertelny cios przeciwnikowi. Numer 23 wykonany jest podobną do wojskowej czcionką.

V

#Air Jordan VI

Heel tab to spoiler, w języku masz doloty powietrza, wybrzuszenie przy kostce to nadkole. Kumasz już? Szóstki to 911, które MJ miał w garażu. Niektórzy mówią, że amortyzacja też jak w sportowej furze.

[vsw id=”WSeJ7Dxzclg” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

CZYTAJ DALEJ >>

1 2

14 comments

 1. Array ( [0] => subscriber )
  Odpowiedz

  Nie rozumiem zachwytu nad butami. Ani tym bardziej sensu w wydawaniu na nie powyżej 500zł. Do 400 zł można kupić super buty, wygodne i fajne designowo, cóż chcieć więcej- to i tak dość sporo..

  (32)
 2. Array ( )
  Odpowiedz

  Może starsi czytelnicy pamiatają początek lat 90….wtedy luksusem były czapeczki drużyn nba nfl ….były to czasy tzw. Krojenia .podchodzilo kilku typów i zabierali ci czapkę. …jak się sadziłes to dostawales w mordę….miałem przyjemność zostać skrojonym z czapki redskins która wtedy kosztowała 120 tysiecy a koleś który był ze mną z bulls….myślałem że te czasy minely…..

  (24)
 3. Array ( )
  Odpowiedz

  Jeden jara sie butami i je kolekcjonuje, a drugi nie. Proste. Dlatego nie gadajcie o konsumpcjonizmie badz “jak mozna zachwycac sie butami?”… R u for real?! Stac Cie, jarasz sie, masz prawo sobie kupic. Nie stac Cie, nie kupujesz. A jak sie jarasz, a nie stac to w koncu zarobisz i sobie kupisz. Simple is that Homies. Peace!

  (23)
 4. Array ( )
  Odpowiedz

  Historia cos pięknego. Na każdym kroku uswiadamiam sobie że współczesna liga nie umywa sie do tej z lat 90tych. wtedy była magia, jakośc, było cos co przyciągało i zachęcało do ogladania a teraz przykro mi ale to juz nie to samo, niestety. Wczorajszy mefcz gwiazd to pokazał. wynik, oprawa meczu okazały sie dnem!!!

  (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu