fbpx

Pięciu najlepiej podających podkoszowych NBA

26

# Pau Gasol

I mówi się, że nie jest w formie. Że się skończył i nie ma już po co grać. Mimo to, trzeba mu oddać pewne honory. Facet był jednym z pierwszych centrów w NBA, którzy mogli się pochwalić tak dopracowaną techniką podania. Błyszczał zwłaszcza w czasach, kiedy w grze pick-n-roll asystował mu Kobe Bryant. Obaj panowie wypracowali wtedy doskonały sposób na zdobywanie punktów. Piłka chodziła od jednego do drugiego.

Kiedy wyciągnie piłkę ponad głowę, to połowa z nas musiałaby skoczyć po drabinę, żeby mu ją odebrać. Wtedy Hiszpan ma te kilka sekund, aby spokojnie się rozglądnąć i podać. Czy to do ścinających skrzydłowych, czy na obwód.

Mówcie też co chcecie, ale Gasol ma jedno z lepszych podań, jeśli chodzi o zagranie alley-oop. Jeszcze z Dwightem Howardem w składzie, udało im się wypracować kilka zgrabnych akcji. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Technika się zgadza!

[vsw id=”E8ebQonefFM” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

# Joakim Noah

Wiele osób uważa, że Noah jest najlepszym podającym centrem w NBA. Jeszcze więcej osób twierdzi, że zaraz po Derricku Rose, Noah posiada najlepszy przegląd pola w szeregach Bulls i spokojnie można nazywać go point-centrem. Chłop notuje nieco ponad 4 asysty na mecz, co stawia go w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o ten element gry graczy podkoszowych.

Tutaj także system gry opiera się na przeglądzie pola Noah. Już za czasów uniwersytetu Florida wyróżniał się inteligencją i passem. Co więcej, Noah zdaje sobie sprawę ze swoich umiejętności i niejednokrotnie mówił w wywiadach, że co jak co, ale podawać to on akurat potrafi.

[vsw id=”OdtMslUPi2g” source=”youtube” width=”690″ height=”420″ autoplay=”no”]

Macie jeszcze kogoś? Może Marcin Gortat się nadaje?

[Kuba]

Od redakcji:

Josh McRoberts i Kevin Love świetnie radzą sobie rozrzucając piłkę na 5-6 metrze. Bardzo też rozwija się w tym elemencie Blake Griffin. A jeśli wziąłeś pod uwagę wyłącznie centrów: DeMarcus Cousins potrafi błyskotliwie podać. To chyba najgorzej wykorzystywany potencjał w całej lidze. Nie do ogarnięcia co mógłby osiągnąć pod skrzydłami solidniejszego sztabu szkoleniowego.

1 2

26 comments

  1. Array ( )
    Odpowiedz

    sorry, ale żaden z tych panów nie ma podjazdu do Kevina Garnetta w jego najlepszych czasach, 6 asyst/mecz mówi samo za siebie. Ale oczywiście to było dawno, na tą chwile innego top 5 bym nie wskazał, spoko artykuł.

    (8)
  2. Array ( )
    Odpowiedz

    Toni Kukoc, to był gość 😀 Mało, mało takich zawodników na tej pozycji. To co robi Noah naprawdę godne pochwały, pasuje ten styl do niego, bo mimo, że walczak to z potężniejszymi obrońcami nie miał by szans w trumnie

    (7)
  3. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    Witam jestem tu nowy jesli chcialbym sie dowiedziec wiecej o przepisach NBA to gdzie moge popytac???Forum radzicie czy moze macie jakis link ze wszystkimi przepisami gry.Pozdrawiam.

    (-3)
  4. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    a Hawes z Filadelfii? Tez potrafi dograć, pamietam, ze w zeszłym(chyba) sezonie zaliczył prawie quadruple-double w tym chyba miał 9 asyst

    Najbardziej podobała mi sie szydera Duncana w strone Howarda, technika i myślenie zawsze ponad warunkami fizycznymi 🙂

    (8)
  5. Array ( )
    Odpowiedz

    Jeszcze Hawes, generalnie niedoceniany i Boogie. Jak chodzi o wysokich graczy to dodałbym Westa (śmielej podaje, jak ma Roya za plecami) i Dirka. Dirk to generalnie rzadko wpada na jakieś rankingi, tak jakby zapominało się o jego istnieniu.

    (4)
  6. Array ( )
    Odpowiedz

    Wilt Chamberlain w ostatnim sezonie gry w Fili miał 8,6 asyst gosc o wzroscie 213 lub wiecej kto mu podskoczy?:D a przy tym 24 punktów i zbiórek 24 średnio co mecz!;)

    (4)
  7. Array ( )
    mathewskyterror 11 lutego, 2014 at 19:18
    Odpowiedz

    Z Cousinsem jest ten problem, że w przeciwieństwie do tej piątki (może z wyjątkiem Duncana w swoim ‘prime’) jest pierwszą opcją ofensywną. W tym roku zaliczył ogromny postęp w grze low-post, gdyby nie poprzedni nieudolni trenerzy, miałby to za sobą rok temu. Czy rozwinie dodatkowo grę w high-post ala Marc Gasol? Miejmy taką nadzieję, dajmy mu 2 lata na ogarnięcie tego i obrony. Gasolowie to i tak najwięksi czarodzieje.

    (1)
  8. Array ( )
    Odpowiedz

    @dawid1988: ciężka sprawa, nie za bardzo się na tym znamy:/// mogą być jakieś inne przepisy? np. na ciasto, albo przepisy gry w dwa ognie?;)

    (8)
  9. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    KG przez cała kariere ma średnio 3.9 asysty na mecz :). Dla porównania rozegrał 5 sezonów pod rząd w których zaliczał ponad 5 asyst na mecz , najlepszy okres miał w ’02-’03 gdy rozdawał 6 piłek w każdym meczu .

    (3)
  10. Array ( )
    Odpowiedz

    Nie rozumiem hejtu na Dawida.. Kolega chce się dowiedzieć coś o tej wspaniałej dla nas dyscyplinie, a wy mu nie dacie szansy no ludzie.

    (2)
  11. Array ( )
    Odpowiedz

    Najlepiej według mnie podaje Marc, przez niego przechodzi cała ofensywa, u Noah te podania często wynikają z dobrego opanowania piłki, zwłaszcza w szybkim ataku. Pau nie podaje aż tak błyskotliwie moim zdaniem jak jego młodszy brat, asysty Tima to w dużej mierze zasługa taktyki Popa, a Varejao… Przyznam, że nie spodziewałem się go na tej liście. Wyżej stawiam chyba podania Cousinsa, który ma najlepszy ball-handling w lidze. Tylko komu on ma podawać…

    (1)
  12. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    Nie mowie ze chce sie dowiedziec dajmy na to ile trwa kwarta z czy podobne pytania takie rzeczy wiem:-)np.czy faul w ataku tzw. “charging foul” popelniony w czwartej kwarcie meczu ponizej 2 minuty do konca skutkuje rzutami wolnymi dla druzyny przeciwnej kiedy to druzyna atakujaca ma juz conajmniej 5 fauli.Ostatnio ogladalem mecz nie pamietam juz z kim gralo Miami ale faul w ataku popelniony w koncowce meczu na LeBronie nie skutkowal rzutami wolnymi dla Miami mimo ze druzyna popelniajaca faul miala juz 5 fauli na koncie wiec jak to jest???

    (0)
  13. Array ( [0] => contributor )
    PATRON
    Odpowiedz

    od razu pomyślałem o sabonisie.wielka łapa i doskonały przegląd pola.nie można tez zapomnieć o hakeemie.w końcu to dzięki niemu mogli zaistnieć smith horry czy maxwell.

    (1)

Komentuj

Gwiazdy Basketu