fbpx

Jak grać w ataku -> poradnik dla zespołów amatorskich

9

*gra przez wysokiego 

Teraz uwaga, wystarczy że wejdą 1-2 triple i zobaczycie nową jakość na atakowanej połowie. Gdy obrona skupi na Waszym strzelcu – miejsce do gry zrobi się dla podkoszowego. Zobaczcie na grafice, że Mike Scott stojący w polu trzech sekund pozostawiony jest w sytuacji 1-na-1 z własnym obrońcą. Jeśli więc macie rosłego zawodnika, który nawykł do gry tyłem do kosza, nie bójcie się wrzucić do niego piłki.

Generalnie, każdy Wasz zorganizowany manewr naturalnie będzie wywoływał reakcję obrony. Zasady są proste: jeśli jesteś niepilnowany – rzucasz, kiedy widzisz niepilnowanego kolegę – podajesz mu piłkę. Niestety, zwłaszcza z tym ostatnim zdarzają się problemy, co nie?

Basket to gra energii, jeśli podejmujesz wysiłek, wychodzisz na wolną pozycję, ale kolejny raz nie otrzymałeś piłki, motywacja do gry słabnie, wzrastają pretensje, rytm gry i atmosfera siadają. To dlatego najlepsi szkoleniowcy – Phil Jackson, Gregg Popovich, Rick Carlisle, wspomniany Mike Budenholzer uznają w zespole wyłącznie profesjonalistów oraz uważnie dobierają współpracowników (graczy).

Wracając do zagrywek. Jeśli masz w drużynie utalentowanego wysokiego, takiego np. Karla Malone. O grze dwójkowej, pick and rollu – słyszeli? Raz jeszcze zerknijcie na powyższy obrazek. Nic nie stoi na przeszkodzie by w momencie gdy trójka obrońców skupiona jest na upilnowaniu Waszego snajpera – rozegrać “picka” ze środkowym. Nieistotne czy będzie to rolowanie, pick and pop czy atak obręczy przez kozłującego – zawsze to lepiej niż chaos i brak pomysłu.

Inna opcją jest wyjście środkowego na piąty metr – podanie doń piłki i obiegnięcie. Przez “obiegnięcie” rozumiem wykorzystanie trzymającego piłkę (mocno/ wysoko w górze!) środkowego jako zasłony i w ten sposób uwolnienie się od własnego obrońcy. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi, tutaj przykład:

kk1

Zasadniczo, ogarnięty koszykarsko wysoki zawodnik, który potrafi podać piłkę w tempo i zobaczyć ze środka kolegę na wolnej pozycji do wielki skarb. Właśnie dlatego Marc Gasol, Andrew Bogut czy Al Horford są tak cennymi graczami na rynku.

CZYTAJ DALEJ >>

1 2 3

9 comments

  1. Array ( [0] => subscriber )
    Odpowiedz

    Moglibyscie tez wspomniec chociazby o pick & pop, dobre uzycie wysokiego na poldystansie.

    Odnosnie stawiania zaslon, krotkie diagramy: http://www.breakthroughbasketball.com/articles/basic-basketball-screens.html

    Brakuje tutaj tez opisu prostych zagrywek dla samych rozgrywajacych typu slash & pass. Mozna to przeciez elegancko miksowac z zaslonami, wychodzeniem z pozycji bez pilki po zaslonie, etc. etc.

    PS: Ogladanie NBA przez pryzmat przygotowania technicznego to uczta dla oczu. 🙂 Chyba, ze ogladasz Cavs w tym roku przed przyjsciem Mozgova, a juz po kontuzji Varejao ( np. mecz swiateczny). 😀

    (7)
  2. Array ( )
    Odpowiedz

    Dobry artykul zeby nauczyc mlodych o baskecie bo nawet weterani na osiedlach tego nie mowia :/ co do akcji to zgadzam sie nie ma co uczyc bo do tego trzeba juz zgrana ekipe ludzi co wiedza jak juz ze soba grac.Podoba mi sie ze robicie takie campy tylko dlaczego nie robia tego w szkolach W-fici ? Tylko biora hajs z podatkow a na w-f dzieci biora zwolnienia zalosne :/ Proponuje zeby w kazdym wiekszym miescie byla taka inicjatywa ! Elo

    (3)
  3. Odpowiedz

    z tym zagraniem do wysokiego i potem “z ręki do ręki” do rozgrywającego to szczerze mówiąc nie polecam. Wiele razy próbowaliśmy zagrań tego typu w swojej drużynie i chyba ani razu nie wyszło. Serio, fajnie to wygląda “na sucho”, ale w meczu bardzo trudno sprawić, żeby obrona nie wiedziała co chcemy zrobić.

    A zasłony na shootera, P&R, wyciąganie centra – najprostsze i najskuteczniejsze.

    Mieliśmy taką fajną zagrywkę, która była mega prosta, a zawsze kończyła się rzutem z dobrej pozycji: rozgrywający na szczycie boiska, SG i SF na 45 stopniach za linią 3punktową, PF i C pod koszem po obu stronach trumny. Piłką od PG do SG, potem od SG do PG, SG biegnie wzdłuż linii końcowej, dostaje zasłonę od PF, potem od C, w tym czasie PG podaje do SF, SF podaje do SG, który ma czystą pozycję. W drugą stronę analogicznie. Zagrywka na każdy swego i na strefę, głównie 3-2. Polecam

    (3)
  4. Array ( )
    Odpowiedz

    u nas niby każdy umie grać, ale jak przychodzi mecz to każdy jest pospinany i nic nie wychodzi, nie ma właśnie patrzenia na siebie tylko błyskawiczne decyzje, nieprzemyślane rzuty albo podania. przydałby się jakiś artykuł jak sobie radzić ze stresem!!

    (0)
  5. Array ( )
    Odpowiedz

    Przydałoby się bardziej łopatologicznie. Pytania niby były retoryczne, ale nie oglądam meczy Atlanta Hawks i nigdy nie widziałem co się dzieje gdy trener pokazuje zawodnikom biceps. Jakbym miał dośc fachowej wiedzy żeby powiedzieć co się dzieje i czyja to zasługa na profesjonalnym meczu nie potrzebowałbym takich artykułów.

    (0)

Komentuj

Gwiazdy Basketu